php software - rulare html

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

crossing
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 5:27 pm

php software - rulare html

Mesajde crossing » Sâm Feb 02, 2013 5:40 pm

Salutare,

Am achizitionat un script php, si anume smartjobboard.com. Acesta se instaleaza pe server. Fiind lipsit de experienta am crezut ca voi realiza template-ul in html cu Dreamweaver, ca apoi sa-l adaptez la scriptul php. Dupa o luna de lucru la template in Dreamweaver sosise momentul sa dau ''copy/paste'' la codurile din scriptul cumparat (cele de login,inregistrare/cautare/incarcare rezultate/etc) pentru a putea rula site-ul cu tema mea. Sunt blocat la acest nivel pentru ca temele cu care vine scriptul sunt invechite rau.

Acum sunt disperat si nu stiu cum sa fac adaptarea. Am vreo sansa sau trebuie creat tot template-ul de la zero in php ?



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: php software - rulare html

Mesajde ViezuREX » Sâm Feb 02, 2013 6:00 pm

Nu trebuie creat template-ul in PHP ci doar adaptat corect. Practic, PHP-ul returneaza catre browser cod HTML, pe care acesta stie sa-l afiseze, dar in orice template HTML folosit cu un script PHP in spate trebuie facute anumite adaptari pentru ca acesta sa afiseze o parte din datele furnizate de scriptul PHP.
Din pacate la ceea ce vrei tu sa faci e foarte posibil sa mai fie ceva de munca asa ca de ce nu dai un exemplu de ... sa zicem screen de login ... atat template-ul cat si partea de PHP ca sa iti dam o idee despre cum sa continui?

crossing
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 5:27 pm

Re: php software - rulare html

Mesajde crossing » Dum Feb 03, 2013 12:02 am

Multumesc pentru raspuns, in sfarsit vad o licarire de speranta ca eram dezamagit rau.

Am atasat fisierele din script pt. cautare, inregistrare, login, cautare dupa oras, rezultatul cautarii. Mai sunt in arhiva si pozele cu template-ul facut de mine, pagina de home,login, rezultat cautare si pagina de dupa logare standard si cum o vreau eu.

Practic eu doresc sa apara formularul de login in zona de log in creata de mine in template-ul meu, la fel si forumularul de inregistrare . Ca in poza, in locatiile respective din login.reg.gif

In acelasi mod rezultatul cautarilor sa se incarce in zona stabilita de mine in template, rezultate cautare.gif

Linkurile care le voi introduce pe harta sa duca la rezultatul dorit, respectiv locurile de munca din orasele respective. Am atasat fisierul tpl care contine detaliile browse_by_city.tpl.

Astea mi-au venit acum in minte ca sunt cele mai importante, idea e sa stiu care este metoda prin care pot realiza aceste lucruri.

,

crossing
Ultima oară modificat Mar Feb 05, 2013 8:12 am de către crossing, modificat 1 dată în total.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: php software - rulare html

Mesajde ViezuREX » Dum Feb 03, 2013 9:11 am

Ai adaptat, odata cu template-ul (fisierele .tpl), si CSS-ul pe care acesta il foloseste? Pentru ca cel mai probabil de acolo ai problemele de pozitionare si dimensionare a elementelor HTML.

crossing
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 5:27 pm

Re: php software - rulare html

Mesajde crossing » Dum Feb 03, 2013 12:15 pm

Nu am adaptat fisierele tpl la template-ul meu pentru ca nu stiu cum sa fac asta.

Nu stiu ce am de facut ca prim pas elementar.

In acest moment am scriptul si template-ul html facut de mine fara nici o adaptare intre ele.

Nu am idee nici daca index.php al scriptului va trebui sa-l las asa sau trebuie redenumit si transferat noul index.html facut de mine (cu viitoarele fisiere si adaptari dorite) .

As dori, daca se poate, sa ma ajutati cu un exemplu din fisierele atasate de mine. Putem lua fisierul tpl pt inregistrare registration_form.tpl , cum adaptez formularul respectiv sa se incarce intr-o zona a template-ului htm create mine ? De fapt oriunde, un fisier html oarecare, nou creat, sa vad si eu formularul ala in pagina cum trebuie, dupa aia il pozitionez eu. Pt ca momentant am incercat sa copii continutul fisierului registration_form.tpl intr-un nou fisier html , l-am transferat pe server ,lansat, si rezulta o aberatie la incarcare in browser.

Daca aveti timp intrati va rog aici http://www.smartjobboard.com pentru a vedea panoul demo user si admin, si aici unde este documentatia http://www.smartjobboard.com/wiki/ . Poate faceti o confuzie si de fapt nu am sanse sa realizez ceea ce doresc eu . Din ce am vazut alte site-uri care folosesc aceiasi platforma, au creat noi teme direct in php adaugand tema nou creata in directorul cu templates al scriptului, fiind ulterior activat din panoul de administrare.

crossing
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 5:27 pm

Re: php software - rulare html

Mesajde crossing » Mar Feb 05, 2013 8:13 am

Am rezolvat. Multumesc mult pentru raspunsul prompt.


Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori