Ce versiune de Eclipse folositi?

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Ce versiune de Eclipse folositi?

Mesajde XVanish » Joi Iun 02, 2011 2:27 pm

Salutare,

Folosesc Eclipse de cativa ani de zile, in special versiunile PHP, acum folosesc de ceva timp Eclipse PHP Helios SR2. Cu toate ca am un sistem puternic, Quad Core, 4 GB DDR3 mai nou Eclipse-ul face freeze si are delay cand scriu cod PHP dar doar cand lucrez cu clase de peste 5000 de linii.

Am incercat mai multe versiuni, de obicei folosesc pluginul Aptana Studio insa am aceeasi problema la clase mari inclusiv pe versiunile clasice de Eclipse... in rest sunt foarte multumit.

Vreo idee, stie cineva care ar putea fi cauza? Am dat search pe forum dar nu am gasit o discutie pe subiectul acesta... daca totusi exista atunci un link ar prinde bine, cu scuzele de rigoare. Voi ce versiune de Eclipse folositi si pentru ce?

Multumesc!


INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

bogdanrobertadrian
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 02, 2013 10:19 pm

Re: Ce versiune de Eclipse folositi?

Mesajde bogdanrobertadrian » Sâm Noi 02, 2013 11:00 pm

Incepe sa folosesti aptana !

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce versiune de Eclipse folositi?

Mesajde Birkoff » Dum Noi 03, 2013 6:33 am

am folosit si eu eclipse si aptana si netbeans si fiecare are avantaje si dezavantaje.
pana la urma dupa multe teste si frustrari am ramas la urmatoarea varianta:
1) http://portableapps.com/node/30545 (varianta portabila a lui netbeans)
2) http://portableapps.com/node/35441 (varianta portabila pentru jdk)
3) http://portableapps.com/download (meniul pentru aplicatii portabile ca sa imi fie mai usor cand apelez aplicatiile de pe stick)

Nu garantez ca varianta portabila va functiona ok pe alte pc-uri (nici ei nu garanteaza), dar cel putin mie de 2 ani pe calculatoarele pe unde am lucrat mi-a mers fara probleme.
Singura cerinta este ca meniul sa fie instalat primul (e optional), apoi jdk-ul (obligatoriu inaintea lui netbeans) si apoi netbeans (la care i se specifica calea catre jdk).
De asemenea, pe stick/hdd sa existe un director unde sa se salveze informatiile despre proiecte (ele se salveaza de obicei la crearea unui nou proiect in directorul de lucru al proiectului, dar eu prefer sa le am in alta parte)

Fiind varianta portabila, pe sistemul de baza nu am decat 10 programe instalate, restul toate portabile (asa nu imi busesc registrii si nu se strica windowsul) si netbeans il pot folosi oriunde ma duc de pe orice pc fara sa trebuiasca reinstalat ceva.
Mi-am instalat in netbeans si cateva pluginuri utile si merge fara probleme (in curand va face 2 ani de cand lucrez cu el)

Recomandare: Cand ai probleme cu eclipse/aptana/netbeans, reinstaleaza prima oara jdk, de obicei de aici sunt problemele, apoi verifica ce pluginuri ai adaugat recent (unele pot da peste cap sistemul daca e prea lent)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.



Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori