SuperTweet repara scriptul stricat de Twitter

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

alexandru_24
Senior Member
Mesaje: 261
Membru din: Mar Iul 11, 2006 11:27 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

SuperTweet repara scriptul stricat de Twitter

Mesajde alexandru_24 » Lun Oct 11, 2010 10:00 am

In cazul in care am postat unde nu trebuie, rog un moderator sa mute postul la locul potrivit.

Sa-i dam drumu.

Mi se intampla des sa postez updat-uri publice pe Twitter, sau sa trimit mesaje directe. Pentru acest lucru, foloseam API-ul public Twitter si autentificarea basic.

Dupa cum multi dintre voi cunosc acest lucru si poate multi altii nu-l cunosc, incepand cu data de 16 August 2010, Twitter a eliminat autentificarea basic introducand-o pe cea OAuth.

Sapand pe google, am descoperit serviciu SuperTweet.net (http://www.supertweet.net). Citez de pe site-ul lor:
    The SuperTweet.net API provides a means to take advantage of Twitter’s OAuth authentication technology without the cost and complexity of OAuth in your simple tweeting applications.

Adica te poti conecta la SuperTweet cu curl si autentificare basic, iar SuperTweet adauga OAuth si discuta direct cu Twitter pe limba lui

Pentru mai multe informatii, va recomand sa accesati site-ul supertweet.net si sa cititi documentatia. Nu va ia mai mult de 5 minute s-o intelegeti si s-o aplicati.

Spor la treaba.


am un magazin online de baterii laptop www.baterii-laptop.com.ro si unul de gadgeturi, accesorii telefoane mobile, etc... www.abshop.ro

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 11, 2010 10:53 am

pentru cine e interesat de a scrie sau citi pe twitter si nu se descurca cu autentificarea sa citeasca acest tutorial http://www.tutoriale.far-php.ro/index.p ... sind-oauth
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

alexandru_24
Senior Member
Mesaje: 261
Membru din: Mar Iul 11, 2006 11:27 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde alexandru_24 » Lun Oct 11, 2010 11:02 am

Bun articolul tau Birkoff, dar eu am postat varianta cea mai simpla.
am un magazin online de baterii laptop www.baterii-laptop.com.ro si unul de gadgeturi, accesorii telefoane mobile, etc... www.abshop.ro


Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori