SVN pentru Eclipse

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

SVN pentru Eclipse

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 2:51 pm

Salutare,

Intro:
Lucrez de mult timp pe platforma eclipse, mai exact pe Galileo. Tot ce inseamna PHP, MySQL, JavaScript/jQuery, AJAX, HTML, CSS si altele fac in eclipse, am plugin-uri gen JSEclipse sau Aptana Studio Plugin.

Cerinta:
Vreau sa trec la folosirea unui SVN, sa putem lucra mai multi pe acelasi proiect, remote local sau online. Am cautat pe net si am tot dat de Subversion si Subclipse, de Subversive si altele... dar sincer am nevoie de cateva sfaturi, idei pro-contra, pentru ca nu am timpul necesar de a le testa.

Cei care lucrati pe platforma eclipse si folositi plugin de SVN va rog sa-mi recomandati si mie modalitatea cea mai ok de lucru si bineinteles ce sa folosesc pentru svn. Sau daca aveti alte recomandari... privind intregul mod de lucru, orice idei sunt binevenite.

Multumesc!


INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Vin Oct 08, 2010 2:56 pm

http://tinyurl.com/36s83t4

Incearca si TortoiseSVN. E convenabil sa fie SVN-ul la cheremul meniului contextual.

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 3:05 pm

Merci nevvermind, ma uit si peste el.

Astept si alte recomandari, preferabil si cateva argumente pro/contra la modul de lucru.
INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

rudisoft
Average Member
Mesaje: 109
Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:22 pm
Contact:

Mesajde rudisoft » Vin Oct 08, 2010 4:36 pm

Pentru Eclipse îți recomand Subclipse.

Momentan folosesc Subclipse cu Eclipse PDT (Helios), dar a mers și pe Galileo.

Dacă lucrezi pe Windows, Tortoise poate fi de asemenea foarte folositor pentru operațiuni ce nu necesită Eclipse.

Cât despre modul de lucru, cu Subversion ai un "depozit" central pe care îl folosește toată lumea.
Acesta se poate afla pe calculatorul tău, sau poți folosi un server.
Dacă proiectul este Open Source poți folosi servicii gratuite ca Google Code.

Pentru proiecte private vei avea nevoie de server propriu, sau de o soluție plătită.

Îți pot oferi SVN Private Project Hosting, chiar gratuit pentru început. Contactează-mă dacă ești interesat.

Alceva nu știu ce să îți mai zic acum decât: după ce te vei obișnui să lucrezi cu un SCM te vei mira cum de ai lucrat atâta timp fără el :-)

Baftă!
Professional PSD/Image to XHTML/CSS services: Design2Code | Web Services | Android Developer

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 4:45 pm

Merci rudisoft pentru sfaturi, imi sunt chiar utile. Am deja serverele mele... tocmai de asta vreau sa fac un update la Eclipse, pentru ca e cam cazul si sa incep sa folosesc svn pe un server... folosesc Galileo insa ma bate gandul sa trec pe Helios... inca studiez problema. Ma uitam si la Aptana Studio 3-ul care e beta inca si ma gandesc sa renunt la studio 2 care mi-a fost de mare folos pana acum, insa nu folosesc rails si e cam stresant ca mi-l baga pe gat.

Am pus TortoiseSVN pe Windows insa nu prea i-am prins inca functionalitatea, probabil deoarece nu am lucrat inca cu vreun svn, doar asa... de test, vazut la altii gata configurat.

Din cate am inteles pana acum cel mai bine e sa folosesc tortoiseSVN pe Windows, si in Eclipse la fel. Insa nu prea am inteles cum se face pe server... ca sa am proiectele direct pe server, securizate, si sa le pot folosi direct de-acolo ca si pana acum, dar cu svn. Probabil acum, dupa ce fac update la Eclipse si pun plugin-ul pe el o sa-mi dau seama... sau probabil ca nu si va trebui sa ma mai documentez... ramane de vazut... un tutorial ar prinde foarte bine insa nu prea am gasit... imi spune Birkoff ca va face unul cat de repede are timp... poate ma va ajuta sa inteleg mai bine cum se lucreaza efectiv cu un sistem svn si care sunt solutiile cele mai bune.

Ce trebuie sa pun pe server ca sa pot folosi svn, sau e suficient faptul ca am pluginul in eclipse si lucrez ca si pana acum cu proiectele direct online? Asta e partea pe care nu am prea inteles-o...

Ce presupune asta?:
SVN Private Project Hosting


Multumesc!
INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

rudisoft
Average Member
Mesaje: 109
Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:22 pm
Contact:

Mesajde rudisoft » Vin Oct 08, 2010 5:12 pm

XVanish scrie:Ce presupune asta?:
SVN Private Project Hosting



Exact asta:
XVanish scrie:sa am proiectele direct pe server, securizate, si sa le pot folosi direct de-acolo ca si pana acum, dar cu svn.


Dacă ai server propriu, îl poți folosi pentru hostarea proiectelor.
Nu are nici o legătură cu Eclipse, ci este vorba de "depozitul" central unde se află proiectul / proiectele.
Ca să ai proiectele accesibile online poți folosi de exemplu Apache.

Cu Eclipse (sau orice alt IDE capabil) vei lucra cu acest depozit prin intermediul plugin-ului Subclipse.

TortoiseSVN este de asemenea un "client" pentru Subversion.

Am înțeles că nu prea ai timp, dar e necesar totuși să studiezi un pic la început,
îți va fi mult mai ușor pe parcurs.

Important e să înțelegi diferența între a lucra cu un depozit, și a hosta un depozit pentru a lucra cu el.

Cuvinte cheie pt căutare tutoriale hosting: apache subversion repository.

Ce S.O ai pe server? În funcție de timp poate reușesc să te ajut cu instalarea.

Cât despre lucrul cu depozitul, voi reveni în curând cu niște imagini/explicații pe scurt, ca să-ți faci o idee.
(postăm aici sau deschidem un topic dedicat, să fie de folos și altora).
Professional PSD/Image to XHTML/CSS services: Design2Code | Web Services | Android Developer

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 5:22 pm

Am server propriu cu CentOS 5.x, Apache, cPanel si tot ce trebuie pentru gazduire web - web server. Am un cont creat pe un subdomeniu de-al meu unde tin aceste proiecte "in lucru" si la care ma conectez via ftp din eclipse si lucrez la ele in timp real. Problema e ca eclipse are acel refresh la fisierele deschise si care face figuri... adica face refresh dar de fapt nu-ti schimba continutul fisierului deschis chiar daca pe server deja a fost modificat de altcineva... daca acest refresh functiona nu mai aveam nevoie de svn.

Bun, din cate inteleg, procedura e aceeasi, pot folosi contul existent, pe acel subdomeniu, proiectele raman intacte dar mai am nevoie, inafara de pluginul svn din eclipse - Subclipse, de ce anume?

Explica-mi te rog diferenta dintre astea doua... banuiesc eu ceva dar vreau sa fiu sigur ca inteleg bine:
Important e să înțelegi diferența între a lucra cu un depozit, și a hosta un depozit pentru a lucra cu el.

Primul e local si al doilea e online?

Explica-mi in mare de ce mai am nevoie, inafara de Subclipse in Eclipse, ca sa pot lucra cu svn. Trebuie sa pun ceva pe server sau cum... asta nu inteleg... partea de client si plugin am inteles-o.

Iti multumesc!
INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Vin Oct 08, 2010 5:32 pm

De ce mai ai nevoie? De Subversion! :lol:

Uite, asta-i pt Windows. Joaca-te cu el.
Dubletul Subversion/client SVN e analog cu Apache/browser.

Totusi, ai pe Google informatii. Sau te bazezi pe forum sa nu-ti dai peste cap serverul? Expresii ca "subversion wiki", "install subversion on linux", "wtf's subversion" nu incerci?

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 5:47 pm

E usor sa trimiti omul sa caute pe Google... asa stiam si eu... in schimb pe forum poti afla, de la useri binevoitori, mult mai repede informatia cautata. Plus ca iti ofera o oarecare incredere, pentru ca aflii de la useri care au testat deja si au habar despre ceea ce cauti.

Cand va vad cu expresii de genul "de Google nu ai auzit?" incep sa ma irit... daca pentru orice problema mai delicata e trimis omul sa caute pe Google si sa-si piarda ore intregi pentru a studia o chestiune pentru care in jumate de ora poate avea toate raspunsurile aici pe forum si sa le inteleaga de 10 ori mai bine decat citind pe sute de site-uri gasite pe Google... atunci care e rostul acestei comunitati, sau mai explicit al acestei sectiuni? Inainte de a face astfel de afirmatii puneti-va intrebarea daca nu cumva userul ala e satul de cat a cautat pe Google si are nevoie de lamuriri concrete.

Iti multumesc pentru reply, acum am ajuns la Subversion, citesc despre el sa-mi dau seama care e rolul lui in toata treaba asta... desi la cate am cititv azi despre svn, subclipse, tortoise, helios, jdk-ul nou, aptana 3, etc deja am capul calendar... mai ales ca m-a pus dracu' sa actualizez si eclipse si toate cele... distractie maxima! :D

Multumesc!
INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Vin Oct 08, 2010 6:30 pm

Gresesti nitel.
Google nu inseamna numai articole. Google inseamna si a afla unde poti afla mai repede.
De exemplu, ti-am dat linkul ala catre stackoverflow, iar tu ai spus "Astept si alte recomandari, preferabil si cateva argumente pro/contra la modul de lucru"; cand acolo erau numai recomandari si argumente pro/contra. Ca si cum forumul asta ar fi o sursa sigura de informatii. Eu cand vreau informatii de ansamblu ca tine, eu nu ma indrept spre comunitati de 4-5 oameni, ci caut comunitati internationale (sau de pe alte planete, daca sunt) de mii de insi. Urmatoarea sursa sunt PDF-urile oficiale.

E usor sa trimiti omul sa caute pe Google... asa stiam si eu... in schimb pe forum poti afla, de la useri binevoitori, mult mai repede informatia cautata. Plus ca iti ofera o oarecare incredere, pentru ca aflii de la useri care au testat deja si au habar despre ceea ce cauti.

1. Nu inteleg. Cand citesti un articol despre SVN, cu ce crezi ca se ocupa cel care l-a scris? Bucatar-sef?
2. Mult mai repede? Tu numesti reply-urile pe ast forum rapide? Nu, serios, exista surse cu reply-uri aproape google-eniene.

Ce spui tu circumscrie marea majoritate a programatorilor de pe la noi: cautati informatii numai printre Carpati. Exista, frati de-ai mei, o comunitate externa gigantica! Va trebuie doar putina engleza si toleranta la ocazionalul sarcasm.

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 6:50 pm

Discutia despre Google nu-si are rostul, stim cu totii ce e si ce nu e.

Discutii despre a doua parte putem avea... daca ar fi asa cum spui tu, atunci ar trebui sa renuntam la toate comunitatile noastre si sa ne rezumam doar la cele "externe" cu raspunsuri la secunda. Nu merci, nu am timp sa-mi bat capul citind sute de pagini pe forumuri straine si sa fiu luat peste picior de 8 din 10 useri, cand pot afla acelasi lucru de pe un forum romanesc, ce-i drept putin mai greu insa mi se pare mai ok si de multe ori gasesc raspunsuri mai concrete si mai la obiect.

Fiecare cum e obisnuit si cum ii place, eu unul prefer sa intreb pe un forum romanesc si sa primesc lamuriri concrete, decat sa citesc sute de pagini pe forumurile straine sau sa fiu purtat pe Google sau pe zeci de pagini in engleza unde gasesc sau nu gasesc ceea ce caut sau si daca gasesc trebuie sa citesc mult ca sa ma lamuresc.

Un lucru pe care noi romanii nu il intelegem: nu e faptul ca nu pot sa caut sau sa ma documentez ci e faptul ca nu vreau. De ce? Pentru ca exista comunitati romanesti care au si acest scop: de a aduna lumea sa se ajute intre ei. Nu vreau sa merg la altii cand am ce caut in tara mea.

Cu asta consider ca am spus destule si inchei offtopicul aici.

Sa revin la subiectul de fata:
Pentru cine e interesat, am trecut la Eclipse Helios SR1 3.6.1, acum am instalat Aptana Studio 3 si Subclipse 1.6.x. Nu am reusit sa pun varianta cu PDT ca nu am gasit decat kit pe 32 biti. Urmeaza sa imi dau seama/sa ma documentez cum functioneaza acest plugin, si cum e mai usor de folosit svn-ul asta in eclipse. Sper sa gasesc ceva filmulete despre asta pe YouTube ca sa-mi fie mai usor.

Alte recomandari, idei, pareri despre acest mod de lucru, despre acest setup, ar mai fi?

Multumesc!
INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Vin Oct 08, 2010 6:59 pm

Am inteles. Atunci ai rabdare pana ti se raspunde sau pana se face un tutorial.

PS: YouTube-ul nu-i comunitate romaneasca. Vezi ca acolo nu-s informatii bune. Doar daca cel care l-a facut e roman. :lol:

Avatar utilizator
XVanish
Average Member
Mesaje: 100
Membru din: Lun Iul 13, 2009 1:36 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde XVanish » Vin Oct 08, 2010 7:18 pm

Care e scopul tau in acest topic? Sa imi explici cum se foloseste Google, ce e YouTube sau ce alte optiuni de cautare online am? Sa faci offtopic cu tenta de flame? Sa ma pui sa-ti explic motivele pentru care am postat aici si pentru care nu caut pe Google, pe forumuri straine, etc?

Sau sa ma ajuti sa inteleg cat mai bine si cat mai repede ceea ce caut, raspunzandu-mi concret si la obiect la nelamuririle mele, sa imi dai link-uri care sa ma ajute, eventual tutoriale, videotutoriale s.a.m.d.?

Te intreb pentru ca pana acum, inafara de faptul ca mi-ai dat 2 link-uri pe care le stiam deja si mi-ai explicat teoria cautarii pe internet, lucruri care nu m-au ajutat chiar deloc, ba chiar din contra, m-ai determinat sa pierd timpul explicandu-ti niste chestii pe care, din politete, am stat sa ti le explic, desi nu era neaparat cazul sa stau sa-ti dau explicatii de ce prefer sau nu prefer acest forum si raspunsul colegilor forumisti in defavoarea altor surse de informatie.

Offtopic inchis, nu mai dau curs altor discutii de acest gen.
Iti multumesc si tie pentru ajutor-ul acordat! Daca ai informatii concrete despre cum se foloseste Subclipse, modul de lucru cu svn din eclipse, hint-uri utile sa-mi usureze munca, etc atunci te rog sa o faci... daca nu atunci incheiem aici conversatia pentru ca de offopic si de pierdut vremea cu explicatii sunt satul.

O sa-mi belesc ochii pe forumuri straine, pe YouTube si pe unde mai gasesc informatii... lucru care n-am vrut sa-l fac din start pentru ca ia foarte mult timp... dar nah, asta e... sper sa ma lamuresc intr-un final despre toate astea si despre cum e mai bine sa le folosesc... ca deja incep sa-mi pierd interesul de a mai posta pe acest forum...

Multumesc tuturor!

/editare ulterioara:
Pentru cine are nevoie, un tutorial scurt si la obiect despre Subclipse am gasit aici: http://agile.csc.ncsu.edu/SEMaterials/t ... subclipse/
INTERNETUL E DISTRACŢIE. NU PIERDE CONTROLUL !

rudisoft
Average Member
Mesaje: 109
Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:22 pm
Contact:

Mesajde rudisoft » Vin Oct 08, 2010 8:10 pm

Din păcate nu am timp de un tutorial "cum se cuvine",
dar am creat un mic pictorial :-)

Pictorialul:
- este valid pt orice versiune recenta de Eclipse, pe orice S.O.;
- acoperă instalarea Subclipse, crearea unui proiect local din depozitul online, și transmiterea modificărilor;

Se presupune că ai deja:
- notiunile de baza despre Subversion;
- propriul Subversion Repository (denumit acolo "SubversionTutorial"), abia inițializat (revizia 0), și disponibil online;
- date de access (user/parola) la repository;
- un folder local gol "SubversionTutorial" ce va fi folosit ca Working Copy;

Pașii pe scurt:
- instalarea plugin-ului Subclipse;
- adăugarea URL-ului pentru depozitul "SubversionTutorial";
- crearea directoarelor principale din depozit (trunk, branches, tags);
- initializarea unui proiect PHP din depozit;
- crearea unui fisier, adaugarea sa in depozit;
- modificarea aceluiasi fisier si salvarea in depozit;

Sper să fie de folos cu ceva. Eventual putem discuta pe marginea imaginilor, dacă ai neclarități.
Professional PSD/Image to XHTML/CSS services: Design2Code | Web Services | Android Developer

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Oct 08, 2010 8:57 pm

pentru XVanish

tu ai serverul svn instalat pe undeva? tortoise svn e doar clientul care trebuie sa se conecteze la un server de svn si sa actualizeze fisierele la versiunea curenta... (la fel si clientul instalat in eclipse)

daca nu ai server de svn recomand varianta free de aici http://www.visualsvn.com/server/ (daca te folosesti de asta in reteaua locala, si pe acelasi pc ai si wamp, atunci ca sa nu se certe pe porturi recomand sa instalezi serverul pe SSL si sa te conectezi la el prin https (ocupand astfel port diferit de apache care are pe 80)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori