Cel mai bun forum realizat in PHP?

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

Cel mai bun forum realizat in PHP?

phpBB
37
63%
Phorum
0
Niciun vot
vBulletin
7
12%
YaBB-SE
1
2%
Ultimate PHP Board
0
Niciun vot
OpenBB
0
Niciun vot
W-Agora
0
Niciun vot
altul
5
8%
InvisionBoard
8
14%
WoltLab BurningBoard
1
2%
 
Voturi totale: 59

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Cel mai bun forum realizat in PHP?

Mesajde cristi » Dum Sep 01, 2002 3:28 pm

Care considerati ca reprezinta cel mai bun forum realizat in PHP si de ce?
Ultima oară modificat Dum Aug 24, 2003 11:03 am de către cristi, modificat de 3 ori în total.



danny
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Vin Noi 01, 2002 11:23 am

Mesajde danny » Vin Noi 01, 2002 1:21 pm

Pai dupa aria de raspindire cel mai bun e phpbb. Acestea cred ca sunt si cele mai bune argumente.
Si ca sa fiu modest, pe locul doi ar fi forumul pe care l-am facut eu :lol:

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Dum Noi 03, 2002 3:05 pm

Si unde iti putem vedea forumul ?... ca sa fim sigur ca poate fi pe locul 2 :)

Cristi

panda
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 20, 2003 3:36 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cel mai bun forum realizat in PHP?

Mesajde panda » Joi Feb 20, 2003 3:48 pm

cristi scrie:Care considerati ca reprezinta cel mai bun forum realizat in PHP si de ce?

Parerea mea : phpBB. Tot mai multe site-uri folosesc phpBB ... este usor managementul si usor de utilizat ...

:D

Avatar utilizator
tudosebogdan
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Vin Mar 14, 2003 3:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tudosebogdan » Vin Mar 14, 2003 5:13 pm

si eu cred ca phpbb este cel mai tare si cel mai raspandit.

Avatar utilizator
REEAit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Vin Sep 20, 2002 12:32 am
Localitate: Torino, Italia
Contact:

Mesajde REEAit » Dum Apr 27, 2003 12:42 am

uitati acest forum bazat initial pe phpbb... a fost dezvoltat ulterior pentru exigentele "proprii" ale comunitatii!
http://www.mmkit.com/index_forum.php?lang=ro_RO
... si se doreste in continuare a fi dezvoltat pentru a oferi un tot mai bun si actualizat suport comunitatii acestuia!
... va rog sa dati o nota! (nu luati in mare considerare traducerea in limba romana... :oops: :P )

Ciao baieti! imi amintesc cum la inceput acest site era aminit cu o oarecare timiditate pe un alt forum romanesc... si uite acum ca se face tot mai "auzit"! complimente! 8)

StarTrek
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 29, 2002 4:58 pm
Localitate: Romania
Contact:

InvisionBoard

Mesajde StarTrek » Sâm Aug 23, 2003 6:28 pm

Cel mai bun forum non-free realizat in PHP este vBulletin.

Cel mai bun forum free este de departe InvisionBoard.
Cel mai bun forum free in perl este IKonboard. De remarcat ca InvisionBoard este inspirat putin din Ikonboard - cel mai bun forum free al tuturor timpurilor.
Eu nu apreciez calitatile unui forum dupa aria de raspandire, deoarece, in cazul de fata, phpBB-ul este asa raspandit din 2 motive:
- a aparut cu mult timp inaintea InvisionBoard-ului
- este relativ mai usor de configurat, are optiuni mai putine.

De curiozitate, uitati-va putin la interfata de administrare a InvisionBoard-ului (nu inteleg de ce nu apare in POLL, eu nu votez deoarece nu pot sa consider InvisionBoard-ul in sectiunea "altul") si comparati-o cu cea a PHPBB-ului.


De asemenea, una din marile facilitati a InvisionBoard-ului sunt acele pagini de tranzitie, care apar dupa ce postezi un mesaj, sau ma rog postezi alte date, (care sunt o caracteristica a marilor forumuri: vBulletin, Ikonboard si InvisionBoard) pentru a se evita dublul submit din greseala (si in plus dupa un submit butonul submit este dezactivat). Un alt avantaj enorm, este faptul ca la inregistrarea initiala a unui user nou, nu ti se deschide un formular de inregistrare cu zeci de campuri (plictisitoare) pe care multa lume nu are chef sa le completeze (mai ales ca multi nu stiu ca numai cele cu * sunt obligatorii); la invisionboard si ikonboard e simplu, ai doar 3 campuri diferite (parola si email se repeta) si apoi, dupa ce te-ai inregistrat, daca mai ai chef si timp mai completezi celelalte date in sectiunea Profil, care e destul de complexa, cu categorii (nu liniara totul intr-o singura pagina ca phpbb-ul).

Plus, pentr forumurile paid, uitati-va putin pe softnews.ro, car au vbulletin, si sa vedeti la interfata de compunere a mesajelor, cate facilitati sunt, codare colorata etc..

Ca clasament:
1- VBulletin (VB) (PHP) (paid)
2- IKonBoard (perl) (IKB) (free)
3- InvisionBoard (IB) (PHP) (free)
4- WoltLab BurningBoard (WBB) (PHP) (paid) (forum german de calitate !!)
5- phpBB (free)
6- yabb (ambele: php si perl) (free)

S3anPaul
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 14, 2003 10:51 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde S3anPaul » Dum Dec 14, 2003 10:59 am

parerea mea ca cel mai bun forum realizat in php este phpBB .. deoarece :arrow: daia :D
O gramada de site-uri folosesc phpBB .. deci ... :!: :wink:

Zamolxe
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Mar Ian 14, 2003 4:50 pm
Localitate: Bucharest

re

Mesajde Zamolxe » Lun Dec 29, 2003 8:24 pm

salut !

StarTrek cred ca are in mare parte dreptate.
in conditiile din Romania, cea mai buna solutie este phpBB.
pentru mine aceste este in topul scripturilor opensource php in categoria forumuri. argumente: portabilitate ridicata si modificari, addonuri usor de aplicat, comunitate si suport excelent.

zam

DeusX
PHPRomania Supporter
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 03, 2003 6:22 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde DeusX » Dum Feb 08, 2004 7:40 pm

StarTrek, InvisionBoard nu e free.
...zise Ursu`

SorinN
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 25, 2005 8:39 am
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesajde SorinN » Joi Mai 05, 2005 8:22 pm

-> S3anPaul

'DECI' ..se arunca in discutie in lipsa argumentelor.

Topicul acesta e destul de serios deci ...merita respect.

si stii de ce ?
- Daia.


..parerea mea. Parol!
frumosul si chestia ..

Avatar utilizator
lostone
Senior Member
Mesaje: 233
Membru din: Joi Feb 03, 2005 2:15 pm
Localitate: behind a firewall
Contact:

Mesajde lostone » Vin Mai 06, 2005 9:59 am

phpBB e cel mai raspandit din cauza usurintei cu care se instaleaza & administreaza. de-aci rezulta un management nu tocmai performant. parerea mea, cel putin. de ceva vreme am descoperit wBB-ul (WoltLab Burning Board), cum zicea cineva mai sus - forum german de calitate. Exista in 2 flavours: free (versiunea 1.0 sau "lite") si paid (versiunea 2).

le-am testat pe amandoua si pot sa spun ca... sunt super, fata de phpBB, care paleste crunt in fatza astuia. Intr-adevar, nu m-am jucat asa mult cu celelalte (invision, vbulletin) si de-asta nici nu vb despre ele.

la wBB2 cel putin, are un cPanel de te pierzi prin el :) poti edita am... orice tine de forumul tau, inclusiv motor de modificat template-rile html & stuff.

downside-ul la wBB sunt temele (skinurile, sau cum vreti sa le ziceti), te kinui cam mult sa-i schimbi fata aia default de la instalare. dar ma rog, odata facuta si asta ai un board supertare. repet - "parerea mea, nu-s din zona..." :P
Madness is a gift that has been given to me...

Tudor.b
PHPRomania Supporter
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Oct 01, 2005 11:40 pm

Mesajde Tudor.b » Dum Oct 02, 2005 12:15 am

phpBB :arrow: datorita usurintei in instalare, plus ca sunt disponibile cateva sute de mod-uri care sa-l faca pe placul si celor mai exigenti useri....

Avatar utilizator
hurrycane
Average Member
Mesaje: 136
Membru din: Dum Sep 18, 2005 8:00 am
Localitate: localhost
Contact:

hahaha

Mesajde hurrycane » Mar Dec 27, 2005 10:29 pm

Serios atzi folosit IPB oleaca pana acuma macar asa oleaca nu mult!
Si ati vazut de fain e si cate functii are si la instalat ii super simplu .... ii ceva mai scump da ii super secure nu exista exploituri pt el si debia are cateva buguri dar dak ejti tare intrii la ei pe site si te abonezi la newsletter si-ti primesti updateurile si gata nu mai ai o prb pt toata viata !!
Si merge super fain chiar daca arata mai nashpa ca phpbb !
Yo nu am incredere in phpbb pt ca stiu ca sunte exploituri pt el si ca haceri locali de la mine din bd rup phpbburile in 2 timpi si 3 miscari si eu am in administrare forumu de la liceu`meu si mi-o fost cam frica la inceput de ei da de cand cu 2.1.3 de la IPB nu am un stress pacat ca apacheu de la aia de hosting ii cam vechi si nu-i securizat delok ca l-ash da eu lectii dar oricum IPB rulz !!!!!!!!

aolex
Senior Member
Mesaje: 662
Membru din: Vin Dec 17, 2004 11:08 pm

Mesajde aolex » Mie Dec 28, 2005 2:54 pm

mi se face greata de cat de prosti is unii de aici... phpbb pwnz ca toti il folosesc frate. ce argument e asta??? e free, de-aia il folosesc toti ciobanii, companiile serioase au vb sau ipb. si cel mai bun e smf asa ca valea...

PS: ipb may ugly ca si phpbb? :x


Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori