Inlocuieste Uncategorized din url

Discutii despre alte CMS-uri: concrete5, Typo3, XOOPS, OpenCart, ZenCart, osCommerce, Prestashop, Vanilla, etc

Moderator: Moderatori

alinSB
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 29, 2011 12:18 pm

Inlocuieste Uncategorized din url

Mesajde alinSB » Lun Mar 26, 2012 7:32 pm

Situatia este:
In permalinks am
:/%category%/%pagename%
Am creat o taxonomie protocols

Pentru posts in permalinks trebuie sa fie acea taxonomie in loc de uncategorized.

Cu alte cuvine cauta in primul rand daca postul are o taxonomie "protocols" si foloseste acea taxonomie daca nu treci si cauta la categories.

Sanse slabe sa gasesc aici raspunsul, nici pe forumurile astea mari nu am prea mare bafta.

Multumesc anticipat.



Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Mesajde socu » Lun Mar 26, 2012 10:23 pm

Daca ai da niste detalii, eventual o bucata de cod, sau daca ai zice unde folosesti asta, pe ce platforma, etc. poate ca gasim o solutie.

Sanse slabe sa gasesc aici raspunsul, nici pe forumurile astea mari nu am prea mare bafta.

Nici pe forumurile mai mari inca nu s-a implementat cititorul de ganduri dar probabil ca asta urmeaza, ca sa stim si noi la ce va referiti.

alinSB
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 29, 2011 12:18 pm

Mesajde alinSB » Mar Mar 27, 2012 10:35 am

Scuze. Indradevar nu am dat pre multe amanunte.
Platforma este Wordpress.

Am o taxonomie creata pentru posts.
Vreau pentru un post daca are o taxonomie aplicata sa ia acea taxonomie in loc de categories.

In Permalinks am: %category% %postname%

In loc de exemplu com category term postname vreau sa am exemplu com taxonomie term postname (fall-back pe categories)

Pot folosi o functie de genul the_terms(); pentru a vedea daca e folosita taxonomia dar nu stiu cum sa leg toate astea in rewrite.


Imi pare rau dar forumul nu ma lasa sa postez codul spune ca e un link in interior si e necesar minim 5 posturi pentru a posta un link. Probablil pentru ca sunt niste regular expressions acolo care seamana cu un link. A trebuit sa scot toate slashurile si dotturile pentru a posta.

Dar codul este inspirat din codexul wordpress functia WP_Rewrite


Înapoi la “Alte CMS-uri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori