Silverstripe/TinyMCE - caractere in plus in liste

Discutii despre alte CMS-uri: concrete5, Typo3, XOOPS, OpenCart, ZenCart, osCommerce, Prestashop, Vanilla, etc

Moderator: Moderatori

spint
Average Member
Mesaje: 150
Membru din: Joi Dec 03, 2009 10:23 am
Contact:

Silverstripe/TinyMCE - caractere in plus in liste

Mesajde spint » Vin Iun 25, 2010 8:09 am

Am si eu o problema cu Silverstripe / TinyMCE.
Imi pune la fiecare <li>...</li> si cate un "& # 1 3 ;" la sfarsit (fara spatii si ghilimele - le-am adaugat ca sa se poata vedea caracterele in post) si nu reusesc sa-mi dau seama de unde sa opresc acest comportament. Am cautat pe google "& # 13 ;" (fara spatii si ghilimele), apoi #13 si supriza... nimic. Elimina caracterele alea la cautare, deci nu pot gasi nimic pe tema asta. Am cautat si dupa "tinymce problems" si am frunzarit prin rezultate, dar fara noroc. Am cautat si in fisierele framework-ului (atat php, cat si js) #13 si nici acolo nu am gasit nimic.

Exemplu de pagina care da eroare la validare: http://expaccount.ro/servicii-si-tarife/ (click pe validare XHTML - jos).

S-a mai lovit cineva de problema ?


O sotie buna isi iarta intotdeauna sotul atunci cand ea greseste
Web Design | Bancuri, poze, filmulete

Avatar utilizator
mndrk
Senior Member
Mesaje: 271
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde mndrk » Sâm Iun 26, 2010 9:05 am

Nu am intalnit pana acum problema asta si nici nu stiu din ce cauza ar putea aparea. Pe site caracterele sunt vizibile? Poate e o problema de la mysql_real_escape_string(urmat apoi de stripslashes). Am avut si eu o problema de genul asta si afisa rn. Daca tot nu ai gasit o solutie poti folosii functia str_replace pentru a inlocuii grupul acela de caractere cu un spatiu sau nimic. Astfel ai putea scapa de ele. Daca vrei sa mai cauti solutii pe google pot incerca sa scrii intre ghilimele si fara ; de la sfarsit.

spint
Average Member
Mesaje: 150
Membru din: Joi Dec 03, 2009 10:23 am
Contact:

Mesajde spint » Dum Iun 27, 2010 8:30 pm

Pe site caracterele nu sunt vizibile (banuiesc ca reprezinta "new line" in HTML).
Eu nu fac nimic. CMS-ul/TinyMCE face ceva si nu vreau sa-mi bag nasul acolo unde un update poate scrie peste... Ma gandeam ca poate e doar o simpla linie de config pe undeva si nu stiu eu (ceva usor de tinut minte pentru crearea unui nou site).
Am cautat chiar si numai "# 1 3" si tot degeaba :)
Aveam eu un stres cu (ne)validarea XTHML. O sa incerc sa ignor asta, avand in vedere ca nu deranjeaza cu nimic de fapt...

Multumesc de opinie !
O sotie buna isi iarta intotdeauna sotul atunci cand ea greseste

Web Design | Bancuri, poze, filmulete


Înapoi la “Alte CMS-uri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori