Social Engine

Discutii despre alte CMS-uri: concrete5, Typo3, XOOPS, OpenCart, ZenCart, osCommerce, Prestashop, Vanilla, etc

Moderator: Moderatori

sebyku
Senior Member
Mesaje: 638
Membru din: Mar Ian 13, 2009 6:52 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Social Engine

Mesajde sebyku » Sâm Apr 04, 2009 11:30 pm

Buna tuturor....am folosit si eu un cms cum ar fi social engine...si am o mica nelamurire....deci cand iti faci cont din admin panel esti setat la user level default... apoi am creat si eu un user level Vip...in cazul in care vreau sa fac aceasta schimbare de la default la vip prin sms adica sa se trimita sms si sa se faca vip cam cum ar trebui sa fac?....in cazul in carede la procesatorul de sms primesc codurile vip si trebuie sa le introduc in baza de date iar atunci cand introduce cineva codul si e valid cum sa fac sa se schimbe user levelul?:|....sau procesatorul de sms poate da si un script php inloc de coduri...nu am mai folosit niciodata cum sa fac?



WhiteAnge
Average Member
Mesaje: 175
Membru din: Mie Sep 03, 2008 8:00 am
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Social Engine

Mesajde WhiteAnge » Sâm Apr 04, 2009 11:48 pm

sebyku scrie:Buna tuturor....am folosit si eu un cms cum ar fi social engine...si am o mica nelamurire....deci cand iti faci cont din admin panel esti setat la user level default... apoi am creat si eu un user level Vip...in cazul in care vreau sa fac aceasta schimbare de la default la vip prin sms adica sa se trimita sms si sa se faca vip cam cum ar trebui sa fac?....in cazul in carede la procesatorul de sms primesc codurile vip si trebuie sa le introduc in baza de date iar atunci cand introduce cineva codul si e valid cum sa fac sa se schimbe user levelul?:|....sau procesatorul de sms poate da si un script php inloc de coduri...nu am mai folosit niciodata cum sa fac?


in momentul in care el introduce codul, tu il preiei din input cu PHP apoi urmeaza asa:

1. verificarea codului, daca codul e unul din cele ce iti sunt alocate
2. daca e valid, atunci se face un UPDATE in baza de date pt acel user de la default la VIP

sebyku
Senior Member
Mesaje: 638
Membru din: Mar Ian 13, 2009 6:52 pm
Localitate: Suceava
Contact:

:)

Mesajde sebyku » Sâm Apr 04, 2009 11:55 pm

multumesc am inteles...deci de exemplu cei de la voxline mi-au dat 20.000 coduri vip...eu fac o tabela numita coduri_vip....cu campurile id si cod vip nu? sau pur si simplu le pun pe toate in acelasi camp?:| 20 de mii sa le pun una dupa alta e cam mult totusi cum sa fac?:)

WhiteAnge
Average Member
Mesaje: 175
Membru din: Mie Sep 03, 2008 8:00 am
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: :)

Mesajde WhiteAnge » Dum Apr 05, 2009 12:14 am

sebyku scrie:multumesc am inteles...deci de exemplu cei de la voxline mi-au dat 20.000 coduri vip...eu fac o tabela numita coduri_vip....cu campurile id si cod vip nu? sau pur si simplu le pun pe toate in acelasi camp?:| 20 de mii sa le pun una dupa alta e cam mult totusi cum sa fac?:)


verifica PM , ai un mesaj :)

innovationweb
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:22 pm

Cine ma poate ajuta si pe mine?

Mesajde innovationweb » Mar Noi 16, 2010 4:11 pm

Salut tuturor.

De 1luna ma chinui si nu inteleg cum sa fac sa integrez plata prin sms de la voxline in joomla.

Ma poate ajuta cineva?
Multumesc


Înapoi la “Alte CMS-uri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori