plugin sau modul pentru a putea asculta melodii

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

klm_blood
Average Member
Mesaje: 97
Membru din: Mar Mai 05, 2009 8:27 pm

plugin sau modul pentru a putea asculta melodii

Mesajde klm_blood » Mie Aug 05, 2009 2:51 pm

Vreau sa fac un site unde vizitatorii pot asculta 10-15 secunde dintr-o melodie care se afla pe acelasi server, dupa care sa o poata cumpara daca au cont, iar plata sa se efectueze online (paypal sau alt serviciu de genul asta).

Intrebarea mea este daca exista plugin-uri la joomla sau la alt cms care ar putea sa faca ce am spus mai sus sau macar o parte.



imhotep
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 16, 2008 11:31 am

Mesajde imhotep » Mie Aug 05, 2009 3:41 pm

poti taia un sample de 15 secunde la upload, cu ajutorul ffmpeg. Dar pt servere shared slabe sanse sa iti puna hostul asa ceva.

O alta varianta ar fi un server de streaming, de exemplu rtml, dar costurile sunt ridicate.

Alte variante nu prea ai, decat sa pui un flash player, sa cante doar 15 secunde, insa melodia respectiva se va incarca in temp files.

MakesYouClick
Average Member
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:49 pm

Mesajde MakesYouClick » Mie Aug 05, 2009 5:22 pm

Tot cu ffmpeg ai putea sa le procesezi offline pe un server local si dupa aia sa faci sync cu serverul live, in caz ca nu ai posibilitatea sa o faci direct pe serverul live.

klm_blood
Average Member
Mesaje: 97
Membru din: Mar Mai 05, 2009 8:27 pm

Mesajde klm_blood » Mie Aug 05, 2009 7:27 pm

ok. dar partea in care omului ii place demo-ul, plateste melodia si vrea sa o downloadeze ce face ?

imhotep
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 16, 2008 11:31 am

Mesajde imhotep » Mie Aug 05, 2009 7:34 pm

ii dai sa downloadeze melodia. Ti melodiile intr-un folder pe care nu poate sa il acceseze, iar dupa ce ai confirmarea la plata, ii dai un link, pe care il generezi, cu un string unic, si ii "reconstruiesti" fisieru ca sa downloadeze

AndreiD
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Ian 21, 2010 5:47 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde AndreiD » Vin Ian 22, 2010 12:12 am

iei orice modul.. vezi jgbmusic sau mp3browser

intri in cod, faci un contor in javascript care opreste play-ul la melodie dupa 20 de secunde......

si verifici cu php daca useru este logat... si ce user e... aici se complica putin lucrurile, nu la taiatul melodiei

ceva asemanator am facut si eu, dar pentru clipuri video. si useru putea sa vada videoclipul complet doar daca era logat.

inca nu pot posta linkuri sa iti arat scriptul, dar cine e interesat sa imi dea un pm :)


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator