Cum editezi textul unei erori in Joomla! ?

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

gholem
Junior Member
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 23, 2009 6:59 pm
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Cum editezi textul unei erori in Joomla! ?

Mesajde gholem » Vin Iul 31, 2009 1:03 pm

Salut, de cand sunt reseller la howstway am tot soiul de belele, unele care tin de mine, altele tin de ei... Per total sunt nemultumit de serviciile lor si intentionez sa ma mut la alta gazda.

Dar intrebarea e alta: cum modific textul erorii "Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL" ?

Ei spun ca-si fac uptime-ul sau nu stiu ce, insa ma priveste prea putin de vreme ce alte firme de hosting nu au problema asta (nici macar triilulilu, care sunt gazduiti tot de ei, iar plata si-o primesc lunar, in conditiile prestabilite. Daca sun la ei - "se rezolva". Si chiar se rezolva. Numai ca apare din nou ziua urmatoare. Si tot asa, timp de un an de zile.

As fi vrut sa stie clientii mei ca eroarea nu e de la mine, ci de la hostway, adica in loc de textul Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL" sa apara Eroare: nu s-a facut conectarea cu baza de date. Raspunzatori de aceasta eroare este firma HOSTWAY Romania cu link catre pagina lor, la sectiunea Servicii Clienti...

Stie cineva care fisier din Joomla! afiseaza acest text?

Stiu sigur ca este din joomla pentru ca textul e diferit pe Wordpress, la fel si pe un site plain html. Mai mult, am gasit pe un forum drupal un topic care trateaza subiectul acesta ( http://drupal.org/node/100593 ), insa nu am habar UNDE anume gasesc fisierul in Joomla.

Any help would be apreciated!

Sergiu[/b]



Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Vin Iul 31, 2009 2:15 pm

Daca ai joomla instalat si pe calculatorul tau ai putea sa dai search prin toate fisierele siteului dupa fraza "database error" si sa gasesti. Si pentru server ai o comanda care iti caut prin toate fisierele daca nu ma insel, dar nu prea o stiu.

Dar, nu inteleg dc ai vrea tu ca, clientii tai sa afle k eroarea este de la HOSTWAY, cu link catre ei. Nu crezi ca prin asta multi dintre clientii tai ar pleca direct la hostway ? Si pe langa asta, presupun ca tu ceri niste bani in plus fata de ei, ceea ce inseamna k pt clientii tai , tu esti responsabil de ce se intampla , nu ii intereseaza ca problema tine de tine sau de alt cineva. Din moment ce tie iti dau banii, tu ar trebui sa le-o rezolvi.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

gholem
Junior Member
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 23, 2009 6:59 pm
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesajde gholem » Vin Iul 31, 2009 4:06 pm

Niku02 scrie:Daca ai joomla instalat si pe calculatorul tau ai putea sa dai search prin toate fisierele siteului dupa fraza "database error" si sa gasesti. Si pentru server ai o comanda care iti caut prin toate fisierele daca nu ma insel, dar nu prea o stiu.

Dar, nu inteleg dc ai vrea tu ca, clientii tai sa afle k eroarea este de la HOSTWAY, cu link catre ei. Nu crezi ca prin asta multi dintre clientii tai ar pleca direct la hostway ? Si pe langa asta, presupun ca tu ceri niste bani in plus fata de ei, ceea ce inseamna k pt clientii tai , tu esti responsabil de ce se intampla , nu ii intereseaza ca problema tine de tine sau de alt cineva. Din moment ce tie iti dau banii, tu ar trebui sa le-o rezolvi.


Sunt de acord cu tine si nu prea... Dar sa le iau pe rand:

- nu am joomla instalat local, deci nu pot cauta pe comp. Insa, ma intreb, exista un fisier care se numeste chiar asa, "database error"? Mi-ar usura munca, am sa caut imediat;

- clientii mei nu s-ar "muta" la hostway din mai multe motive:
    majoritatea dintre ei nu stiu "cu ce se mananca" si sunt de acord sa plateasca pe cineva care are know-how-ul sa se ocupe de administrarea domeniilor lor;
    preturile la mine sunt indeajuns de mici incat sa nu doreasca schimbarea;
    sunt comozi;
    imi fac treaba bine si au fost foarte rare neplacerile.

- cel mult si-ar schimba host-ul cu totul, in nici un caz nu ar alege tot hosway de vreme ce tocmai pe un server de-al lor au probleme.


Dar intr-un final ai dreptate, ar fi neprofesional din parte-mi sa fac chestia asta. Totusi textul erorii doresc sa-l schimb, sa fie mai ... user-friendly.

Multam pentru feedback![/list]


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator