culori sabloane

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

kristina_racoasa
Average Member
Mesaje: 121
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:08 pm

culori sabloane

Mesajde kristina_racoasa » Dum Noi 23, 2008 9:15 pm

De unde se chimba culorile la sabloane in joomla? Daca folosesc template builder pot schimba oricand culorile ,indiferent de starea in care se afla site-ul?Unde trebuie inlocuit codul generat de acel program? scuzati-ma dar nu ma prea pricep si de aia va intreb. va multumesc



gholem
Junior Member
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 23, 2009 6:59 pm
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: culori sabloane

Mesajde gholem » Lun Mar 23, 2009 7:26 pm

kristina_racoasa scrie:De unde se chimba culorile la sabloane in joomla? Daca folosesc template builder pot schimba oricand culorile ,indiferent de starea in care se afla site-ul?Unde trebuie inlocuit codul generat de acel program? scuzati-ma dar nu ma prea pricep si de aia va intreb. va multumesc



Salut Kristina,

M-am trezit eu sa-ti raspund desi nu sunt atat de priceput pe cat as vrea...

Depinde de template-uri (sabloane).
Unele sunt foarte simple si nu au decat cateva imagini (.gif, .png, .jpg) care ajuta design-ul pe total, iar altele contin multe imagini si sunt iritante. Ca sa schimbi culorile la astfel de template-uri trebuie sa modifici acele imagini in photoshop.
DAR toate template-urile joomla au in spate un fisier CSS care "spune" template-lui cum sa reactioneze, ce forma sa aiba, ce pozitii sa permita modulelor, ce sa arate si ce culori sa aiba.

Adicatelea daca ai in body-ul template-ului un gri spanchi care nu e o imagine, cel mai probabil e culoarea setata in acel fisier CSS.
Cauti codul acelei culori (ex: #ffffff - alb) si o modifici dupa cum ti se taie.

Referitor la Template Builder - la fel functioneaza treaba din cate stiu eu.

Indiferent daca site-ul e live (deja ruleaza zambitor) sau offline, culorile se pot modifica fara sa impiedice utilizarea site-ului.

That's about all! Sper ca nu te-am incurcat mai tare - nu sunt nici eu foarte priceput.[/b]

kristina_racoasa
Average Member
Mesaje: 121
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:08 pm

Mesajde kristina_racoasa » Lun Mar 23, 2009 10:20 pm

Multumesc pentru raspuns!

gholem
Junior Member
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 23, 2009 6:59 pm
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesajde gholem » Lun Mar 23, 2009 10:23 pm

kristina_racoasa scrie:Multumesc pentru raspuns!


You're Velcom! :)

acestrares
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 22, 2007 8:15 pm

ar mai fi ceva...

Mesajde acestrares » Sâm Iun 27, 2009 9:51 am

template-urile de la jomlart au de exemplu in index.php din folderul template-lui in codul de inceput obtiunea pentru culoarea templatelui (# default color
$ja_color_default = 'blue'; //blank for default, else pick one of in extra color themes - asta pt joomla 1.0.x, la 1.5 poti face asta si din template configuration din backend)


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori