Ce face Joomla? si dece Joomla..?

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

ApologetX
Senior Member
Mesaje: 275
Membru din: Dum Oct 16, 2005 11:57 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Ce face Joomla? si dece Joomla..?

Mesajde ApologetX » Mie Noi 14, 2007 7:27 pm

eu am inceput sa citesc manualul ptr utilizator de pe site-ul lor... dar il vad asa lung.. si cred ca cineva care stie deja ,ma poate lamurii din 2-3 fraze.

ce face mai exact Joomla? de ce as folosii Joomla? si ptr ce? Se pot imbina/combina module de la Joomla in site-ul meu? daca DA care? si cat de free sunt?

Acum am instalat Joomla pe localhost si mi se pare interesant.. dar nu stiu la ce sa-l folosesc.. si cum as putea sa-i modific template-ul :) ,adica sa-l modific stiu (panoul de admin) dar cum sa creez altul?



Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Lun Noi 19, 2007 8:34 pm

Joomla este un CMS (Content Management System).
Dupa parerea mea este unul din cele mai reusite. Exista "extensii" - module si componente pentru Joomla free. Le gasesti pe site-ul lor.
<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

ApologetX
Senior Member
Mesaje: 275
Membru din: Dum Oct 16, 2005 11:57 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde ApologetX » Mar Noi 20, 2007 12:46 pm

asa ,merci dar dece l-as folosi? is usor de instalat? are fiecare modul instal sau cum se imbina un modul pe un alt site? ..

apropo: am joomla in eng si romana dar instalate separat, cum as putea sa am ambele limbi instalte si de la un click sa schimb limba in site?

Avatar utilizator
Copyright
Senior Member
Mesaje: 869
Membru din: Dum Dec 17, 2006 7:24 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Copyright » Mie Noi 21, 2007 10:08 am

ApologetX scrie:cum as putea sa am ambele limbi instalte si de la un click sa schimb limba in site?
Incearca cu Joom!Fish: http://extensions.joomla.org/component/ ... Itemid,35/




Later.

CND
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 16, 2008 11:03 am

Raspuns

Mesajde CND » Mie Apr 23, 2008 7:51 pm

Nu cred ca exista un alt CMS la fel de bun ca Joomla. Momentan e cel mai bun CMS free.

arrasoft
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 29, 2008 3:26 pm

Mesajde arrasoft » Joi Mai 29, 2008 3:48 pm

asa ,merci dar dece l-as folosi? is usor de instalat? are fiecare modul instal sau cum se imbina un modul pe un alt site? ..


Poti face aproape orice tip de site utilizand Joomla.
Se instaleaza online in browser in cativa pasi, trebuie sa ai suport PHP si o baza de date creata.
Codul este in PHP, utilizeaza MySQL ca baza de date si se poate customiza destul de usor.
Exista mii de extensii (componente, module, plugin's), majoritatea sunt gratis si sunt de asemenea usor de customizat.
Toate extensiile sunt sub forma .zip si se instaleaza in cateva secunde in partea de administrare a site-ului.
Google it "lectii joomla" si ai sa gasesti un site cu tutoriale gratis in limba romana.

Bafta.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Mai 29, 2008 4:34 pm

Cand cautam eu job acu cateva luni, o firma maricica (peste 25 angajati) mi-a cerut sa stiu joomla ca sa ma angajeze... ei faceau module pentru joomla in functie de ce le cereau clienti...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

arrasoft
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 29, 2008 3:26 pm

Mesajde arrasoft » Joi Mai 29, 2008 4:50 pm

Da, afara se foloseste la greu pentru site-uri de news si magazine(reviste) online, am observat ca de la o vreme incepe sa se caute si la noi foarte mult.
Foarte multi romani lucreaza pentru afara pe productie de extensii pentru Joomla, eu sunt unul dintre ei, lucrez de 3 ani asa ceva :D

eddygman
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Iul 05, 2008 11:08 pm

Joomla e super tare

Mesajde eddygman » Sâm Iul 05, 2008 11:19 pm

E usor de folosit- citeste pe webcms.ro sau alte site-uri de profil
Poti face un site relativ mai usor -mai ales daca esi incepator.Miile de linii de cod scrise in php-html-css ,le ai deja facute.Poti instala o multime de extensii si siteul tau sa arate super

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Iul 06, 2008 1:32 am

am dat zilele treute peste niste tutoriale in romana despre acest cms poate va sunt de folos http://www.webcms.ro/
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Iul 06, 2008 1:33 am

am dat zilele treute peste niste tutoriale in romana despre acest cms poate va sunt de folos http://www.webcms.ro/
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Florian
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 16, 2008 7:36 pm

Mesajde Florian » Mie Iul 16, 2008 8:03 pm

Salut, cu minime cunostinte de html (cazul meu) am reusit sa modific un template si sa-l pliez pe cerintele mele. Acum site-ul arata destul de dragut (iar, parerea mea), restul facand Joomla. Habar nu am de php, mysql, java sau mai stiu eu ce alte chestii iar Joomla m-a trecut peste aceste probleme prin simple clicuri.
Intradevar, dupa ce l-am instalat m-am uitat putin stramb la el, dar incet incet s-a rezolvat. Acum este mult mai usor. Si inca nu-l folosesc probabil la adevarata lui capacitate.
In doua cuvinte: E SUPER, si alte doua... E GRATIS.
PS. Dupa ce acumulez vechime pe forum va spun si adresa site-ului, pana atunci va lasa sa muriti de curiozitate :)

xreferat
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 03, 2010 2:02 pm
Localitate: localhost
Contact:

Mesajde xreferat » Mie Aug 18, 2010 11:59 pm

joomla este cel mai utilizat CMS la ora actuala, il poti modifica exact pentru ce iti trebuie tie, exista componente si module pentru cam orice. recomand cu caldura Joomla :)

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Aug 19, 2010 12:50 am

xreferat nu mai reinvia topicuri din 2008. discuta si tu pe topicuri din anul asta.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

xreferat
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 03, 2010 2:02 pm
Localitate: localhost
Contact:

Mesajde xreferat » Joi Aug 19, 2010 1:29 am

sincer sa fiu nici n-am fost atent la data postului :-?? scz oricum


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori