Ajax

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

andy
Average Member
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iun 23, 2004 4:08 pm
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Ajax

Mesajde andy » Joi Feb 09, 2006 5:56 pm

Salut,
Imi poate explica si mie cineva ce este Ajax si unde as putea citi un tutorial sau ceva despre el?
Multumesc anticipat



carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Joi Feb 09, 2006 6:16 pm

Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Feb 09, 2006 6:43 pm

cauta in forum dupa ajax au fost multe discutii si linkuri
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Re: Ajax

Mesajde Pirahna » Vin Feb 10, 2006 1:45 am

andy scrie:Salut,
Imi poate explica si mie cineva ce este Ajax si unde as putea citi un tutorial sau ceva despre el?
Multumesc anticipat


ai cautat ?
ai incercat sa intelegi dupa ce ai cautat ?

nu suntem profesori
aici e ajutor pe baza de voluntariat ...

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Vin Feb 10, 2006 9:49 am

AJAX, Asynchronous JavaScript and XML.

Asynchronous
Te-ai obisnuit ca atunci cand ai un formular de completat intr-o pagina web, sa dai click pe Submit si datele sa plece la server, refresh de pagina, dupa care ajungi in alta pagina. Acesta este modul sincron (synchronous) de a tine legatura cu server-ul.
Remote scripting, iar de 1 an incoace AJAX, iti permite sa trimiti date din pagina ta catre server, fara refresh de pagina - asincron (asynchronous).
Astfel, in loc sa trebuiasca sa faci refresh la o pagina intreaga, cu AJAX poti face refresh (sa schimbi continutul, that is) doar la anumite portiuni din pagina (de ex., poti pune intr-un <div> un continut primit de la server, etc.).

Javascript
JavaScript face posibila toata treaba asta prin folosirea obiectului XmlHttpRequest pe toate browserele in afara de IE, respectiv a unui obiect ActiveX pe IE.
JavaScript se ocupa de trimiterea request-ului catre server, cu parametri pe care-i doresti tu, prin GET sau POST, si tot JavaScript se ocupa de prelucrarea datelor trimise de catre server, atunci cand ele ajung inapoi.

XML
XML este doar unul din formatele in care se pot trimite date de la server, inapoi pe client, ca JavaScript sa faca ceva cu ele.
Alte formate populare pentru treaba asta sunt plain-text si JSON. Alege formatul cel mai potrivit pentru fiecare slujba.

De exmplu, mie-mi place sa folosesc XML pentru cantitati mai mari de date. Dar nu trimit direct XML-ul, ci ii aplic un stylesheet (XSLT), iar la JavaScript ajunge direct un bloc de cod valid XHTML, pe care-l injectez intr-un element, unde am nevoie de el.

Intra la http://www.phpromania.net/forum/viewtopic.php?t=3230 pentru cateva link-uri utile. De-atunci, insa, au mai aparut si altele. UTG.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Feb 10, 2006 2:25 pm

AJAX renamed into JAVEX

JAVEX (or JavaScript Asynchronously Volunteering Extreme Experiences) has been officially selected as its new name via David, and several other Web 2.0 professionals.


:D

evilMoe
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 28, 2006 4:24 pm
Localitate: Hunedoara,Romania
Contact:

Mesajde evilMoe » Vin Iul 28, 2006 4:30 pm

Imagine


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori