Widget sticky la scroll

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

vexx
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 19, 2013 4:55 pm

Widget sticky la scroll

Mesajde vexx » Dum Mai 19, 2013 5:00 pm

Salut,

Caut de ceva timp un widget care sa afiseze ultimul articol (sau o lista), atunci cand userul face scroll pe pagina.

Ca si exemplu: http://www.descopera.ro/dnews/10879766- ... erata-foto

Aveti vreo idee de un astfel de script? (chiar si paid)



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Widget sticky la scroll

Mesajde ViezuREX » Lun Mai 20, 2013 7:56 am

Nu o sa primesti aici un script pentru treaba asta insa te putem ajuta sa il faci.
Pentru inceput ar trebui sa folosesti evenimentul onscroll iar cand acesta declanseaza sa faci vizibil sau sa expandezi div-ul cu ultima stire.
Incearca si spune-mi daca de impotmolesti undeva...

toxicristi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Apr 26, 2013 6:10 pm

Re: Widget sticky la scroll

Mesajde toxicristi » Lun Mai 20, 2013 11:14 am

Trebuie sa rulezi o functie care se declanseaza la evenimentul "scroll" in care sa verifici distanta pe care a facut scroll, iar daca distanta e satisfacatoare (sa zicem peste 500px) , sa modifici starea elementului (div-ului) cu articole sugerate.

Codul javascript (folosind jQuery) ar fi cam asa :

Cod: Selectaţi tot

$(window).scroll(function() {
    if ($(window).scrollTop() > 1000) {
        $('div#suggested_articles').addClass('open');
    }
});


Totusi, sarcina grea ramane extragerea si popularea div-ului cu posturile sugerate si stilizarea elementului.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Widget sticky la scroll

Mesajde ViezuREX » Lun Mai 20, 2013 12:59 pm

... ar mai fi de adaugat aici ca pentru oricare dintre metodele folosite jQuery sau JavaScript poate unul dintre elementele cheie sta in CSS unde elementul DIV pe care afisezi articolul trebuie sa aiba position: fixed; bottom: 0px;


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori