Forms si Jquery

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

soulraven
PHPRomania Supporter
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 29, 2006 10:28 pm
Localitate: Campulung Muscel
Contact:

Forms si Jquery

Mesajde soulraven » Joi Oct 07, 2010 10:07 am

salut, sunt nou in jquery si am cateva intrebari.

Am un formular cu mai multe sectiuni, 2 dintre ele sunt generate cu DOM, adica niste tabele la care pot sa adauga si sa sterg randuri.
Ce vreau si nu reusesc,
In prima sectiune am date personale, incerc ca dupa ce toate campurile sunt validate, sa se activeze butunul de validare, si cand dau click pe el, toata sectiunea sa devina inactiva, dar datele sa se pastreze in ea, si urmatoarea sectiune sa se activeze. ca apoi, dupa ce toate sectiunile sunt active, sa pot da submit si datale sa le pot prelucra.
Ce imi recomandati sa fac si ce idei aveti?

iar problema nr. 2 este ca randurile la tabele le generez dinamic si chiar daca le genez cu o clasa si ID pentru jquery, nu le vede.
Ce pot face?



ice_rider
PHPRomania Supporter
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 12, 2010 2:11 pm

Re: Forms si Jquery

Mesajde ice_rider » Lun Dec 06, 2010 6:59 pm

soulraven scrie:salut, sunt nou in jquery si am cateva intrebari.

Am un formular cu mai multe sectiuni, 2 dintre ele sunt generate cu DOM, adica niste tabele la care pot sa adauga si sa sterg randuri.
Ce vreau si nu reusesc,
In prima sectiune am date personale, incerc ca dupa ce toate campurile sunt validate, sa se activeze butunul de validare, si cand dau click pe el, toata sectiunea sa devina inactiva, dar datele sa se pastreze in ea, si urmatoarea sectiune sa se activeze. ca apoi, dupa ce toate sectiunile sunt active, sa pot da submit si datale sa le pot prelucra.
Ce imi recomandati sa fac si ce idei aveti?

iar problema nr. 2 este ca randurile la tabele le generez dinamic si chiar daca le genez cu o clasa si ID pentru jquery, nu le vede.
Ce pot face?

1. Ca setiunea sa devina inactiva, poti sa setezi readonly campurile sau mai simplu, pui campurile intr-un div pe care il ascunzi

2. La randuri, pui id diferit, (ex: row_1, row_2, row_3, etc) cu clasa comuna (ex: dynamic_row). In continuare setezi un $(".dynamic_row").live

hbunny
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 10, 2008 2:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde hbunny » Joi Mai 24, 2012 11:46 am

E mai vechi mesajul, dar e posibil ca si alti sa aiba nevoie de ceva asemanator...

Daca jQuery nu le "vede" verifica sa nu ai o eroare de javascript ca altfel nu ar trebui sa ai probleme.

Pune fiecare sectiune intr-un div separat, si cum spunea cel de mai sus, da o clasa comuna tuturor elementelor dintr-o sectiune, iar pe clasa respectiva iti faci faci o functie de validare care sa iti activeze / dezactiveze elementele din div.

Atentie, ca sa poti recupera datele din inputuri nu poti sa le setezi "disabled", ci doar read only. O problema in cazul asta sunt selecturile, care fiind setate doar pe "read only" te mai poti juca cu ele, adica drop down-ul nu e dezactivat.

Am facut rapid un mic exemplu pentru ceea ce cred ca ai nevoie. E o varianta simplificata cu scurte explicatii, daca ai nevoie sa intelegi ce am facut sa imi spui.
interdevelopments.ro/tuts/formABC.php


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori