ajax server -> client

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

crs12decoder
Average Member
Mesaje: 116
Membru din: Lun Mar 31, 2008 3:15 pm

ajax server -> client

Mesajde crs12decoder » Mie Feb 11, 2009 4:17 pm

salut.. sunt incepator in ajax. Ma gandeam sa fac un fel de chat online dar sincer sa fiu nu am inteles cum as putea trimite informatii de la server la client atunci cand unul dintre clienti posteaza un mesaj.

De ex. in momentul in care un user posteaza un mesaj, automat javascriptul trebuie sa updateze pagina in asa fel incat acel mesaj sa apara pe ecranul tuturor celorlalti clienti. Insa cum fac eu serverul sa le trimita automat instiintarea celorlalti clienti in momentul in care modificarea s-a produs...

Singura sansa ar fi sa dau refresh la pagina din 300 ms in 300 ms de la toti clientii astfel incat sa se stie atunci cand s-a produs o modificare? Mi se pare destul de ciudat pentru ca se iroseste multa banda astfel...

adica.. ajaxul permite doar requesturi client->server? nu si server->client?



Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Mie Feb 11, 2009 6:39 pm

trebuie sa faci tu requesturi la un interval de timp si sa updatezi zona de chat, nu e neaparat nevoie sa dai refresh la intreaga pagina


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori