Access to restricted URI denied

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Access to restricted URI denied

Mesajde Pirahna » Dum Feb 08, 2009 4:48 pm

Ok, am un script de rating pe care il folosesc pe un site cu dns wildcards (pentru subdomenii virtuale).

Scriptul merge impecabil pe toate paginile site-ului, face un request dupa ce votezi si afiseaza ratingul nou.

Dar nu imi merge pe subdomeniu.
Cand incerc sa fac un request (orice request ajax catre site-ul principal (fara subdomeniu, evident)) firefox imi scuipa o eroare in fata :

uncaught exception: Access to restricted URI denied (NS_ERROR_DOM_BAD_URI)
[Break on this error] this.xhr.open(method.toUpperCase(), url, this.options.async);

Folosesc libraria mootools, si cum ziceam, absolut toate request-urile site-ului merg in afara de cele facute de pe subdomenii.

Path-urile sunt puse bine (http:// siteulmeu / script.php) ca sa nu fie influentate de subdomenii, nu prea stiu ce ar mai putea fi.


Aveti idee de o solutie ?
Trebuie sa le fac sa mearga ...



Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Feb 08, 2009 4:52 pm

Dupa niste sapaturi mici : AJAX does not allow cross-domain references.

Problema e ca la mine e acelasi domeniu ... mrr.

God damn it.

corsar
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 4:39 pm

Mesajde corsar » Dum Feb 08, 2009 6:52 pm

se rezolva cu un mod_rewrite.
orice request de la ORICE.site.com/ajax/script il mapezi la www.site.com/ajax/script

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Lun Feb 09, 2009 12:53 am

Da, la asta m-am gandit si eu ca ar fi cea mai rapida solutie ... still working on it.

Thanks.


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori