includere link-uri la select

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

dop90
Average Member
Mesaje: 131
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:37 pm

includere link-uri la select

Mesajde dop90 » Mie Oct 22, 2008 8:11 pm

Buna ziua oameni dragi,
Am inceput de cam 2 luni sa lucrez cu php/mysql, si momentan dezvolt un mini cms. Am dat insa de un obstacol.

Datele problemei:
- ca administrator pot sa adaug pagini noi
- in fiecare pagina, pot include linkuri catre alte pagini

Ce m-am gandit sa fac:
- cand administrez o pagina, sa apara langa <textarea> un meniu, cu toate paginile care pot fi incluse in pagina de fata.
- cand dau clic pe o pagina din meniu, sa se adauge in textarea linkul catre ea.

Acum, partea de php/mysql ma descurc, insa cum sa fac partea de ajax/javascript?

Ma intereseaza in special cum pot face ca atunci cand dau clic pe o pagina din lista, ea sa apara in textarea unde este cursorul (linia care palpaie, la ea ma refer, nu la pozitia cursorului in sine).

Experienta mea cu ajax e 0. As dori sa ma ajutati cu o idee/un sfat de inceput...



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Oct 22, 2008 8:24 pm

Foloseste tiny mce e un editor pe care il poti include in proiect si printre multe facilitati mai are si partea de includere linkuri si imagini... citeste documentatia lui ca sa te lamuresti ce si cum...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

dop90
Average Member
Mesaje: 131
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:37 pm

Mesajde dop90 » Mie Oct 22, 2008 9:09 pm

Nu m-am facut inteles. Folosesc tiny mce.
Dar, ce vreau eu sa fac, este cand editez o pagina, sa afisez intr-un meniu subpaginile(care pot fi adaugate/sterse), si la un clic, sa fie introduse in textarea.


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori