page flip cu ajax si php

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

page flip cu ajax si php

Mesajde radub » Joi Iul 10, 2008 4:42 pm

Am tot cautat pe net dar nu am gasit asa ca apelez la forum. Trebuie sa fac un catalog de produse care are mai multe pagini cu 9 produse pe pagina. Pentru paginatie folosesc smartyPaginate. Ideea e ca atunci cand apas o pagina noua vreau sa fac un efect de "datul paginii".

A vazut cineva pe net asa ceva ? Ca eu nu am gasit decat cataloage dintr-astea dar facute in flash (care nu e SEO friendly) si nu ma ajuta :(

Multumesc



Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Iul 11, 2008 10:44 am

Tot ce am vazut in materie de efecte de genul acesta sunt facute in flash. Nu stiu daca se poate face in html/css/js pur. Oricum daca s-ar putea, banuiesc ca ar rula foarte greu...

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde radub » Vin Iul 11, 2008 10:58 am

:(( am vazut ... numai flash-uri ...

poate apare cineva totusi care a vazut ceva ... macar ceva asemenator ...

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Vin Iul 11, 2008 2:09 pm

Daca vrei sa il faci fara Flash te apuca durerea de cap, sigur trebuie sa folosesti SVG si asta deja inseamna no IE, sau... eu stiu...

Din cate am inteles pe tine te preocupa SEO, nu? De asta nu vrei sa folosesti Flash. Pai atunci, fa pagina structurata frumos cu headinguri si paragrafe in HTML si foloseste Javascript ca sa schimbi tot continutul asta cu o aplicatie de tip page flip in Flash. In felul asta cam toata lumea e impacata. Ai putea chiar sa pui HTML-ul cu continutul principal intr-un <noscript>. Din cate am vazut Google indexeaza destul de bine elementele astea.

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mar Iul 22, 2008 8:47 pm

Am gasit o varianta mai light pentru un page flip fara Flash:

http://www.myamericaathome.com/customcover/inside


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori