Ajax - Script simplu - DESPERATE NEED

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
adyre
Senior Member
Mesaje: 491
Membru din: Lun Dec 06, 2004 9:36 pm
Localitate: Buzau
Contact:

Ajax - Script simplu - DESPERATE NEED

Mesajde adyre » Vin Noi 02, 2007 10:32 am

Cum sunt incepator in Ajax nu stiu sa fac nici chestii banale..

Ce vreau eu sa fac?!

Sa dau load la functie in body si in felul urmator:

Sa imi execute o pagina, iar dupa terminarea executarii acelei pagini sa treaca la alta si tot asa vreo 4 pagini si pentru fiecare sa imi afiseze un loading iar dupa terminare sa termine acel loading. Totul pare simplut (chiar si pentru mine) pana m-am uitat in scriptul meu de baza de la care tot lucrez.

Si in felul urmator. Eu deschid cu xmlHttp.open(METODA, fisierul, TRUE); dar problema e ca nu are nevoie de nici o METODA. Ma gandeam sa fac una goala, adik si cu GET/POST si fara tot acelasi lucru sa-l faca. Dar am dat de xmlHttp.setRequestHeader("Content-Length", variabila.length); si deja sunt in ceata ca sa nu mai zic de 'xmlHttp.send'.

Problema e ca stiu ca nu trebuie sa cer scripturi de-a moaca asa, dar chiar sunt disperat si cam aveam nevoie ieri de treaba asta :? asa ca daca poate cineva sa scrie ceva rapid as fi FOOAARRRTTTEEEEE recunoscator...

Multumesc anticipat.


Viata e prea scurta sa faci un lucru singur. Cere AJUTOR!

redcom
Average Member
Mesaje: 120
Membru din: Joi Mai 27, 2004 9:23 am
Localitate: iasi
Contact:

?

Mesajde redcom » Vin Noi 02, 2007 12:08 pm

nu se intelege nimic din ce ai scris nu prea e coerent ce ai scris .
dar poti face o treaba simplua cu jquery

ce vrei mai exact sa faci?

Avatar utilizator
adyre
Senior Member
Mesaje: 491
Membru din: Lun Dec 06, 2004 9:36 pm
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adyre » Vin Noi 02, 2007 12:19 pm

Mai concret... Fac un update zilnic la DB din alta baza de date.

Si vreau sa fac ceva de genul:

UPDATING X TABLE ... (Ajax - Loading.. dupa ce a incarcat sa-mi afiseze rezultatul din fisierul respectiv si sa incarce pentru urmatorul rand fisierul urmator, adica pentru TABELUL Y si la fel sa faca si pentru acela si tot asa...)
Viata e prea scurta sa faci un lucru singur. Cere AJUTOR!


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori