Conferinta web development

Discutiile referitoare la conferinta de web development

Moderatori: ExcalIbvr, dragon tech, Moderatori

aurelian
Senior Member
Mesaje: 833
Membru din: Dum Iun 01, 2003 7:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aurelian » Lun Iun 20, 2005 8:59 am

ExcalIbvr scrie:Sighisoara ii fain! Esti de-acolo?

din pacate, nu, si nici nu am fost niciodata :(
asa o sa am o ocazie.



Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Lun Iun 20, 2005 3:36 pm

Ei na, am citit ce ati scris pana acum si vreau sa va dezamagesc. Ce trebuie atata pierdere de vreme si agitatie.. ? Am vazut mai sus pe undeva ca cineva spunea ceva de angajarea unei firme care stie sa se ocupe de asa ceva... si asta e o chestie care ma face sa zambesc.

Da, in Brasov este perfect... ideea este ca trebuie sa fie persoane dornice sa se implice in chestia asta, sa gasim o sala, sa facem un plan de discutie si sa-i dam bataie. .. o dezbatere.. e ca si cum as face o sedintza cu copiii din cartier de la mine si le-as spune sa nu mai arunce gunoiul in fatza scarii asa si aici...

Daca sunt sponsori.. se rezolva totul, in primul rand trebuie o sala maricica, in al II-lea rand trebuie o proiectare a imaginilor de pe un calculator... trebuiesc persoane care se pricep bine si care doresc sa realizeze asa ceva.. etc.

Vorba unuia.. o lungim degeaba.. so, cineva din brasov care doreste sa alerge putin pentru a strange sponsori ? Eu zic ca s-ar implica sponsorii.... tinand cont ca suntem o comunitate de programatori tineri.. suntem viitorul Romaniei in domeniu si etc... (hai ca deja o dau in comunism) . ..
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.
I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Lun Iun 20, 2005 4:43 pm

Salut la toti,

Am urmarit discutia si nu e prima data cand aud aceasta idee.

Am avut o discutie acum 2-3 luni cu Bogomil (cel care organizeaza o conferinta de acest gen in Sofia). Probabil ca majoritatea a auzit de http://webtech2005.info/. Bogomil a venit cu propunerea sa organizam o conferinta in 2 locatii: Sofia si Bucuresti in acelasi timp. In Sofia s-au organizat deja 2 editii, iar la ultima au venit Richard Stallman si Derick Rethans.
NU stiu daca o conferinta strict pe domeniul PHP ar avea succes.
Astept si alte reactii.

Mai multe detalii:
http://webtech2005.info/index.php?/archives/22-About.html
http://webtech2005.info/index.php?/archives/27-WebTech-2005-Speakers.html
<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Mar Iun 21, 2005 8:55 am

Deci, intrebarea este:
Cine este din Brasov sau imprejurimi si vrea sa se implice in gasirea unei locatii?

oriceon a pus virgula sub t. :D

cristi, thread-ul asta dispare de pe phpromania.net home page. Nu ii faci un link separat o perioada, pana vom folosi o lista de mail/messenger/altele? Sa fie pus undeva intr-un loc vizibil... poate la Recomandari, sau la Discuta in stanga...

Avatar utilizator
dragon tech
Average Member
Mesaje: 94
Membru din: Mar Mai 31, 2005 3:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde dragon tech » Mar Iun 21, 2005 10:46 am

salut,

parerea mea este ca o conferinta s-ar putea organiza in 3-4 luni (1 an mi se pare cam exagerat), cu conditia sa fie cativa oameni care vor sa sacrifice din timpul lor liber pentru acest lucru.

eu cred ca primul pas ar fi crearea unui site al conferintei, unde sa se inscrie cei care vor sa participe si cei care vor sa prezinte materiale (bineinteles materialele trebuie aprobate inainte), sa fie prezentat pe site un calendar al conferintei, sa se primeasca sugestii pe site, eventual un vot pentru ce tematici ar dori sa fie prezentate la conferinta din cele propuse, etc. eu sunt dispus sa lucerz la acest site (pot sa ofer chiar gazduire), bineinteles impreuna cu altii (in primul rand ar fi nevoie de design).

in ceea ce priveste locatia, poate bucurestiul ar fi cel mai potrivit din punct de vedere al gasirii sponsorilor;

ceea ce pot eu sa sa ajut aici ar fi daca se organizeaza in cluj: cunosc pe organizatorul unui incubator de afaceri (un profesor de la facultatea de business) care lucreaza mult cu studenti voluntari si cred ca ne-ar putea ajuta atat in gasirea sponsorilor, in organizarea evenimentului, in inchirierea unei aule din universitate la un pret modic si poate chiar in inchirierea aparaturii de sonorizare si a unui video proiector; mai cunosc si pe patronii unei firme de catering cu care am putea discuta despre organizarea unui bufet suedez pentru participanti si eventual organizarea unei mese festive (si daca le oferim si lor putina publicitate poate iesim mai ieftin); de asemenea s-ar putea rezolva cu cazarea in capusul universitar dar nu pot promite nimic.

important este sa atragem atentia mass-media si atunci vor venii si sponsorii, implicit vom avea fonduri pentru a organiza un eveniment de calitate.

despre sponsori chiar noi putem sa aducem o parte din ei, eu pot sa vorbesc cu patronii firmei la care lucrez si cred ca o sa fie interesati, la fel o sa-i rog pe prietenii mei care lucreaza la firme de software. daca o sa fie convinsi ca stim ce facem si nu suntem o gasca de amatori care au gasit un motiv sa chefuiasca 3 zile pe banii lor, o sa fie receptivi, zic eu, si numai prin prisma faptului ca acesti bani sunt deductibili :D

trebuie stabilita si o taxa pentru cei ce vor sa participe, bineintles cei ce prezinta materiale nu vor plati nimic.
i'm not young enough to think i know everything
http://mihai.dragontech.ro

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Mar Iun 21, 2005 1:48 pm

Intr-adevar, in Bucuresti gasesti mai multi sponsori, dar si preturile sunt mult mai piperate acolo. Cred ca trebuie sa ramanem in zona Cluj-Brasov (as vota si eu Cluj, daca ar fi sa votam :P ).

Stii de ce e prea devreme 3-4 luni?
1. Mediatizare. E nevoie de timp pt. mediatizare.
2. Vorbitori. As vrea tare mult sa avem 1-2 "star"-uri internationale din domeniu. Ei bine, oamenii astia trebuie contactati din timp.
3. Organizare si pregatire. Timp timp timp...

Poate la primavara?

--
Legat de site
Ai dreptate, discutia pe forum a crescut si trebuie sa-si gaseasca o casa. Propun un blog (nu avem nevoie de ceva mai complex de Wordpress) sau poate chiar wiki.

:)

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Mar Iun 21, 2005 1:52 pm

Daca nu ma insel, ar fi prima conferinta de web development din tara, nu?
8)

Avatar utilizator
dragon tech
Average Member
Mesaje: 94
Membru din: Mar Mai 31, 2005 3:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde dragon tech » Mie Iun 22, 2005 9:15 am

am discutat ieri cu cei de la incubatorul de afaceri si au fost foarte interesati intr-o colaborare, ei au spus ca se pot ocupa de tot ce inseamna organizare:
- sala de conferinte
- aparatura audio/video
- ne pot pune la dispozitie chiar laboratoarele de informatica al Facultatii de busines (vre-o 100 de calculatoare)
- au oameni care sunt in contact cu cei din mass-media si ne pot ajua la mediatizarea evenimentului
- pot sa se ocupe si de gasirea de sponsori

nu am intrat in detalii cu ei pana cand nu ne organizam si noi putin. ei au spus ca noi ar trebui sa clarificam cam de ce anume avem nevoie si ei o sa ne prezinte solutii.

astept parerile voastre.

cat despre organizare parea mea este ca primul pas ar fi sa ne intalnim fata in fata cei care vor sa se ocupe de organizarea acestui eveniment. undeva intr-un oras din tara (sa zicem Brasov) sa ne intalnim si sa discutam, apoi ar fi site-ul conferintei (inca mai astept oameni interesati sa colaboreze) si sa contactam si celelate comunitati php din romania, dar cred ca cel mai important este sa ne intanim, sa ne cunoastem si cred ca apoi lucrurile o sa mearga mult mai repede.
i'm not young enough to think i know everything

http://mihai.dragontech.ro

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Mie Iun 22, 2005 10:20 am

dragon tech, toata stima! :)

OK, atunci hai sa planificam o intalnire live. Intr-un weekend, dupa 1 august, cat mai curand.

Ceilalti, ce parere aveti de oferta lui dragon tech?

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Dum Iun 26, 2005 5:32 pm

Liniste brusca. Nimeni nimic.
Vreti sa ne intalnim sa discutam live despre conferinta?

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Iun 26, 2005 8:28 pm

mai bine facem o camera pe yahoo si chat-uim ...
dar nu ma ascultati pe mine ca doar imi dau cu parerea ...
adica imi convine mai mult sa discut pe yahoo decat sa ma car pana in brasov , si e si mai ieftin ... :)

Avatar utilizator
dragon tech
Average Member
Mesaje: 94
Membru din: Mar Mai 31, 2005 3:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde dragon tech » Lun Iun 27, 2005 9:37 am

cat entuziasm era la inceputul discutiei, cat elan, poate tocmai din cauza acesta am decis sa ma implic, dar (oare de ce mai sunt surprins) cand e momentul sa trecem la fapte toti (cu exceptia lui ExcalIbvr) au bagat coada intre picioare si se fac ca ploua.

pacat, prima conferinta de php din romania e un eveniment care nu trebuie ratat, din care fiecare (ca organizatori) am avea de castigat enorm (ma refer ca profesionalism si recunoastere)

mai bine facem o camera pe yahoo si chat-uim ...

in primul rand ar trebui sa ne cunoastem si sa ne impartim sarcinile, e ok si sa "chat-uim", dar pentu a mentine contactul si pentru eventuale update-uri. putem sa tot "chat-uim" daca cand vine vorba sa facem ceva concret nu se aude nici musca nu am rezolvam nimic.
i'm not young enough to think i know everything

http://mihai.dragontech.ro

strategy
Senior Member
Mesaje: 351
Membru din: Vin Noi 19, 2004 2:03 pm
Localitate: Oradea

Mesajde strategy » Lun Iun 27, 2005 9:48 am

na bun .. at sa facem un formular timp de 1 saptamana si sa se inscrie cine vrea sa vina si la finele saptamanii sa mergem toti intr-un loc ales de noi sa ne intalnim .. scurt si la obiect sa facem ca daca traganam astetam unu dupa altu atunci nu iese nimica .. imho
that's why it just said "don't underestimate PHP." it didn't say "use php always" : )

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Mar Iun 28, 2005 8:20 am

Vreau sa va anunt ca am inceput lucrul la un mic site al conferintei.
Cum sugerati sa-i zicem (conferintei si site-ului)? E "Prima conferinta de web development din Romania" momentan...

Avatar utilizator
fabby
Senior Member
Mesaje: 1071
Membru din: Lun Aug 30, 2004 11:51 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde fabby » Mar Iun 28, 2005 10:17 am

cel mai bine ar fi sa ne intalnim si apoi sa facem site-uri si alte prostii(unele sunt necesare). Orice treaba, daca ar fi la nivelul asta de mare la care se vorbeste, ar trebui sa ne intalnim...vedem ce si cum....3-4-5 cati vom fi, mai postam pe forum, lumea vede ca se implica, o sa mai vrea si altii, am sa aduc eu pe altii, las vorba pe la facultate. Daca vreti...cu toate ca vine vacanta, am sa incerc sa vorbesc cu decanu(sunt din bucuresti) si cu siguranta o sa vrea, pentru imaginea facultatii(pe 30 am examen, si atunci am sa vad ce pot face).
Totusi, trebuie cu siguranta sa ne intalnim undeva....am observat ca sunt doar 2 persoane care sunt dispuse...intr-o luna, sa stabilim un loc, si cati se mai aduna...vedem ce facem.Ce parere aveti?
Today is a good day for... php
www.anunturi-utile.ro - anunturi gratuite


Înapoi la “Conferinta de web development”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori