Cel mai potrivit tip de salvare longtext

Discutiile referitoare la conferinta de web development

Moderatori: ExcalIbvr, dragon tech, Moderatori

Nsilviu
Average Member
Mesaje: 136
Membru din: Dum Dec 21, 2008 10:18 pm
Contact:

Cel mai potrivit tip de salvare longtext

Mesajde Nsilviu » Mar Feb 05, 2013 1:57 am

Salut vreau sa dezvolt un site pe care fiecare user are posibilitatea de a scrie :)) bine nimic nou, problema apare acum el poate sa scrie un numar infinit de caractere printre care si anumte conduri standar html center bold list tinand de text.
In ce tip de fisiere ar trebuii sa salvez aceste text in primul rand folosesc mysql pt. user si mam gandit sa le salvez de tip .txt cu generarea numelui [User_id_nrproiect.txt] pentru ca daca folosesc mysql o sa apara o baza de date destul de mare.
Deci vreun sfat ?


ALT + F2
Scrii " Free the fish "
Apesi Enter.
Sistem de operare: Linux

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai potrivit tip de salvare longtext

Mesajde Birkoff » Mar Feb 05, 2013 3:42 am

daca site-ul tau va publica articole si ele vor contine si taguri html, campul in baza de date ar trebui sa fie de tip text.
Problema pe care am intampinato eu la unul din site-urile mele de acest tip este ca unele articole au mai mult de 65535 caractere cat permite tipul text asa ca am fost nevoit sa setez tipul mediumtext (marime maxima de 16.777.215 caractere, mai mult decat de ajuns chiar si pentru o nuvela...)
Deci recomand mediumtext. NU RECOMAND LONGTEXT (marime maxima 4gb) deoarece nu ar fi optim si ar ingreuna baza de date inutil.

Mai multe informatii poti gasi aici http://www.tutorialeonline.net/ro/artic ... ri-de-date
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Cel mai potrivit tip de salvare longtext

Mesajde ViezuREX » Mar Feb 05, 2013 8:18 am

Daca totusi vrei sa folosesti fisiere TXT pentru a nu salva textul in DB, atunci poti folosi tehnica utilizata la imagini "in baza de date", adica salvezi textul intr-un fisier TXT dar referinta catre el o faci in baza de date.

P.S. Dupa cum spunea si Birkoff ... recomand salvarea in DB

Nsilviu
Average Member
Mesaje: 136
Membru din: Dum Dec 21, 2008 10:18 pm
Contact:

Re: Cel mai potrivit tip de salvare longtext

Mesajde Nsilviu » Mar Feb 05, 2013 1:43 pm

EU sunt de acord sa salvez si in db dar ma gandeam ca daca vin 100 de useri si fiecare scrie 10-30 de pagini doar intr-o luna. Ma gandesc ca e cam mult. Calea catre txt prin db o trec.
ALT + F2

Scrii " Free the fish "

Apesi Enter.

Sistem de operare: Linux

Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: Cel mai potrivit tip de salvare longtext

Mesajde mandix » Mar Feb 05, 2013 2:40 pm

Acelasi sfat: salveaza in baza de date, te bagi pe google si cauti "optimizari baze de date" (in romana sau engleza) si daca aplici regulile importante in crearea unei baze de date, tipuri, indecsi, tipul motorului adecvat... nu o sa mai iti faci griji in privinta asta.


Înapoi la “Conferinta de web development”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori