feedback defcamp 2012

Discutiile referitoare la conferinta de web development

Moderatori: ExcalIbvr, dragon tech, Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

feedback defcamp 2012

Mesajde Birkoff » Dum Dec 02, 2012 11:06 pm

Tocmai sa incheiat conferinta de securitate DefCamp 2012.
Am participat la toate cele 3 zile de prezentari si pot spune ca am intalnit oameni cu solide cunostiinte de securitate si am aflat lucruri noi.

In prima zi am fost placut impresionat de evenimentul "Digipass Instrumentation for Fun and Profit" unde sa prezentat un demo pentru a trece de limitarile impuse de token dar si solutii alternative pentru a evita astfel de probleme.
Tot atunci a urmat "Gentleman In the Middle" unde sa discutat despre atacurile de tip MITM asupra aplicatiilor web si modalitati de protectie pentru ele. La fel de interesant a fost si "Atacuri asupra sistemelor de tip Captcha" si desigur modalitati de prevenire / ingreunare a acetor tipuri de atacuri.

In ziua a doua au fost abordari mai tehnice, axate mai mult pe atacul asupra sistemelor de operare (linux/windows/mac) si asupra diferitelor vulnerabilitati la nivel de nucleu/drivere/core. Deoarece nu tinea de web, recunosc ca nu am fost prea atent :D Ce mi-a placut totusi a fost exploatarea vulnerabilitatii "header Injection" si un demo de exploatare a acestei vulnerabilitati in cazul operatorilor de telefonie mobila (si a site-urilor web). Desi stiam despre astfel de atacuri a fost o buna ocazie sa imi actualizez cunostiintele.

In ultima zi a conferintei au fost mai multi speakeri care au prezentat diferite vulnerabilitati web printre care enumar "Top ten web Defenses", "Conceptul Blended Threat in aplicatii web", "Web applications: Security and scalability checklist" unde a fost o foarte buna prezentare asupra a ceea ce ar trebui sa se faca la crearea si dezvoltarea unui proiect web pe parte de securitate, backup si monitorizare, astfel incat pierderile de date si costuri sa fie minime inca de la inceputul aplicatiei.
Dupa pauza a urmat prezentarea "Importanta log-urilor" pe care cred ca toti o stiti dar e foarte bine ca a fost reamintita si desigur celelalte prezentari pe care le puteti vedea (inregistrarile si detaliile conferintei) direct pe site-ul oficial la http://defcamp.ro/

Am intalnit cu ocazia asta si administratori de site, persoane cu care discut deseori pe mess si a fost o placere sa ne vedem si in real life :)
Desigur, au fost si premii, concursul si atmosfera, in total pot spune ca a fost o conferinta reusita, cu speakeri talentati, pasionati de IT si securitate. Felicitari organizatorilor si tuturor celor care au participat la conferinta.


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: feedback defcamp 2012

Mesajde Birkoff » Dum Dec 02, 2012 11:50 pm

poate... depinde unde se va tine si ce incarcare o sa am atunci ;) oricum pana atunci or sa mai fie si alte conferinte in IT
a fost si http://2012.howtoweb.co/ la care nu am putut participa ca am avut incarcare mare, dar cum am spus, or sa mai fie si altele cel putin la fel de interesante... cum aflu de ele le pun pe aici sa stiti si voi...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: feedback defcamp 2012

Mesajde mandix » Lun Dec 03, 2012 4:37 pm

Si eu voi fi pe data viitoare, si iti multumim Birkoff pentru feedback :)


Înapoi la “Conferinta de web development”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori