Inspirație

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

WmaS
Average Member
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 1:26 pm

Inspirație

Mesajde WmaS » Vin Mar 06, 2015 3:52 pm

Salut,

Aș vrea să știu în ce măsură mă pot inspira de pe alte situri, pentru proiectele mele (situri pe care le voi vinde clienților mei), fără a avea probleme legate de drepturile de autor.

Ca să înțelegeți despre ce vorbesc, îmi place să mă inspir de pe situri ca templatemonster.com, iar când spun „inspir”, mă refer ca ma uit peste cateva teme de la ei și preiau elemente, culori, etc. Nu copiez cod de la ei ci pur și simplu, dacă-mi plac antetul, meniu, culorile, etc, unei teme, le refac folosind cod 100% scris de mine. Precizez că nu copiez o întreagă temă, ci i-au elemente de la mai multe teme când creez una. Rezultatul nu e identic, dar e asemănător. Ar fi în regulă să fac asta?

O chestie mai specială e reprezentată de fundaluri. Ar fi în regulă dacă aș copia și folosii o textură în proiectele mele?

Voi cum concepeți o temă, vă folosiți de astfel de lucruri? Eu mă descurc cu HTML, CSS, PHP, etc, dar îmi lipsește inspirația.

Mulțumesc.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inspirație

Mesajde Birkoff » Vin Mar 06, 2015 8:43 pm

exact asa fac si eu, din 3-4 teme creez una noua (de la una iau felul cum arata si se misca meniul si incerc sa il fac similar, de la alta iau culorile, de la alta altceva si iese ceva nou...)
cat timp nu exista elemente de identificare care sa corespunda cu originalul, nu ai probleme (si tinand cont ca temele alea sunt publice, nimeni nu o sa se lege ca ai cine stie ce meniu similar sau culori similare, atata timp cat rezultatul final e diferit de elementele originale)

chestia asta se aplica si la telefoane mobile, nu vezi batalia intre samsung si apple (chinezi sunt experiti la copiat :D )
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori