Slice in PhotoShop vs. Slice in Fireworks

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Slice in PhotoShop vs. Slice in Fireworks

Mesajde abytza22 » Sâm Ian 29, 2011 6:42 pm

Salutare!
Am si eu cateva nelamuriri cu privere la slice-ul in Photoshop.
Eu sunt obsniut sa tai layouturile in Fireworks, deoarece consider ca ma descurc mai bine si ca sunt mult mai rapid decat in Photoshop cand vine vorba de slice.
De curand am primit de la grafician un layout PSD, nimic nou pana acum, dar ma gandeam daca exista vreo modalitate de a face conversia layout-ului din PSD in PNG fara a pierde layerele sau caliatea layout-ului.
Doresc sa fac asta deoarece in Photoshop imi este mai greu ca sa selectez un text sau orice alt layer decat in Fireworks, la Fireworks pur si simplu trec cu selection tool peste el si gata, dar in PS primesc tot felul de erori gen: "could not select the layer because..." .
In plus mi se pare urat la PS faptul ca nu selecteaza exact, intodeauna trebuie sa bage in plus sau in minus cativa pixeli, iar eu trebuie sa dau zoom pana pot selecta exact asa cum vreau.

Deci intrebarea este, se poate face conversie unui layout PSD in PNG fara a se pierde layerele si din calitatea layout-ului?

Si doresc sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat , datorita voua acum sunt angajat la o firma de web design de aproximativ 4 luni, ca integrator.
In urma cu 7-8 luni nu stiam nimic , iar voi m-ati ajutat enorm sa inteleg unele lucruri, mi-a placut mult, am tras tare zi de zi , iar acum stiu Html si CSS la nivel bun, creez templeaturi pentru Joomla si Wordpress, si cel mai bine ma descurc in CMS ModX, folosesc Jquery in proiectele mele si alte lucruri pe care acum 10 luni intrbam pe forum ce sunt, iar voi va chinuiati sa imi explicati babeste ca sa inteleg.
Va multumesc si sa o tineti tot asa!



Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori