Dimensiuni CSS

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Dimensiuni CSS

Mesajde abytza22 » Vin Sep 24, 2010 5:06 pm

Cum fac sa apara site-ul la fel indiferent de dimensiunea monitorului sau rezolutia acestuia? Daca imi schimb rezolutia la monitor, se vede site-ul dezordonat.



Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Vin Sep 24, 2010 5:41 pm

Aaaa... pai... sa ne gandim... repari CSS-ul? 8O

Zi-ne care-i site-ul sau, care-i problema?
Altfel, de unde am stii ce trebuie sa faci?

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Vin Sep 24, 2010 7:43 pm

ca un mic sfat ti-as putea recomanda sa masori dimensiunile in procente in loc de pixeli
asa:

Cod: Selectaţi tot

width:10%;

si nu asa:

Cod: Selectaţi tot

width:100px;

daca faci cum asa inseamna ca un "ceva" este 10% din rezolutia monitorului, iar daca micsorezi sau maresti rezolutia se va micsora sau mari si acel "ceva"

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Vin Sep 24, 2010 9:31 pm

Pfoaaa, pai eu tot site-ul il am numai in px masurat. Cred ca e buna solutia ta. Habar nu aveam ca o sa se vada altfel site-ul in alta rezolutie. Merci !

Site-ul este : http://aby.freevar.com/

Asezarea in pagina imi da mare bataie de cap, la mine in monitor totul e bine si frumos, aranjat exact asa cum vreau eu, cand ma duc la alt monitor se vede totul dezordonat, main-content nu mai e centrat, headerul e ba in stanga , ba in dreapta , in loc sa fie centrat. Ceasul se duce in toate directiile posibile, in functie de cat de minimizata este fereastra browserului.

Multumesc pentru raspunsuri baieti, astept si pe altii cu o idee, cu vreun cod care sa aseze site-ul la fel indiferent de monitor sau rezolutie !

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Vin Sep 24, 2010 9:39 pm

alt cod nu cred ca este, doar tu "fortezi" elementele sa fie de X pixeli

btw, rezolutie de laptop (1366x768) :D

http://yfrog.com/mscaptureyspj

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Vin Sep 24, 2010 10:47 pm

1. Daca-ti faci un layout lichid [adica ai dimensiuni in procente] esti limitat la grafica si ai nevoie de multa munca de CSS. Apoi, poate sa fie instabil in anumite conditii... deci eu nu as recomanda.

2. Dimensiunea standard de site decent era de 780px pentru a se adapta la 800x600 dar cum aceasta rezolutie a disparut de pe monitoare [nu si din statistici, pentru ca acum exista dispozitive mobile], noua rezolutie decenta a ramas 990px.

Cine face un site care are dimensiunea mai mare 980-1000px are ca target userii care au monitoare wide sau rezolutii mai mari de 1024x768 si este un developer "needucat" (ca sa nu zi altfel)... pentru ca in web nu trebuie sa faci diferente de rezolutii, browsere, resurs etc si trebuie sa te adaptezi tuturor situatiilor.

Deci, trebuie sa-ti refaci layout-ul.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Sâm Sep 25, 2010 9:01 am

Chiar daca nu aveai problema asta, tot ti se recomanda sa refaci layout-ul. (care-i faza la romani si negru? E-o tara indoliata sau ce?)

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Sep 26, 2010 4:02 am

Am refacut layout-ul, aproape totul este masurat in "%" acum, dar am descoperit o noua problema, si anume atunci cand minimizez fereastra browserului, toate div-urile se suprapun si arata totul ca o placinta.
Ceva idei?

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Dum Sep 26, 2010 10:30 am

micsorarea browserului e ca si cum ai micsora rezolutia = same sh*t :smile:

ceva interesant legat de micsorarea browserului :)

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Dum Sep 26, 2010 11:13 am

E incurcar rau joomla ala. Incearca la ".form-login" un "position: relative" si "overflow: hidden".

Pont: foloseste Web Developer Toolbar. Uita-te la ultimul pont d-aci.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Sep 26, 2010 12:59 pm

Se pare ca daca revin la px in loc de %, site-ul devine solid si la resize window e ok, adica fereastra browserului trece peste site in loc sa il amestece ca o placinta, dar apoi revine problema cu rezolutia monitorului.

Daca revin la "px" si lucrez la site sa arate ordonat la rezolutia de 990px, credeti ca o sa arate ok site-ul in alte rezolutii ? Adica asa se lucreaza, voi la ce rezolutii lucrati? Folositi layout solid sau lichid in proiectele voastre?

Eu as vrea sa fie lichid la resize window pana la un anumit punct, apoi sa devina solid pentru a nu arata ca o placinta. Se poate asa ceva, sau visez?

Am pus pozitie relativa la form login , merci pentru sfat !


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 30 vizitatori