Problema CSS !

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Problema CSS !

Mesajde abytza22 » Dum Aug 29, 2010 2:28 pm

Am si eu doua probleme :

1. Am creat un site unde se poate comenta fiecare poza in parte, dar daca cineva scrie mai mult de un rand, nu se trece automat la urmatorul rand, ci continua sa se duca in partea dreapta, si trebuie sa dai scroll la pagina spre dreapta pentru a citi comentariul, plus ca nu este deloc estetic .
Am incercat cu weight si cu max-weight, si problema persista.

2. In momentul in care cineva lasa un comment practic se extinde pagina si background-ul incepe sa se repete, dand un aspect estetic oribil, am incercat cu max-height dar nu merge.
Cum pot face sa se extinda background-ul automat in functie de cat de lunga e pagina ?



quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde quadmachine » Dum Aug 29, 2010 3:17 pm

2.De ce nu faci background-ul fixed?

1.Si aici faci Box model daca stii.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Aug 29, 2010 3:27 pm

Multumesc ! Am rezolvat cu background, a fost de ajuns sa pun "background-attachment: fixed;" si e ok, nu se mai repeta.

Acum mai ramane problema cu comenturile, cred ca e o problema de la div-ul page-wrap, pe care site-ul il vede, dar nu ii delimiteaza width-ul setat de mine, indifirent ce width pun, el nu vede dimensiunea , dar vede page-wrap-ul pt ca am testat cu Inspect Element si imi apare page wrapul ca fiind primul div al site-ului, care le contine pe restul, deci nu ii vede dimensiunile. ( de aici cred eu ca e, dar acum cine stie ?! )

quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde quadmachine » Dum Aug 29, 2010 4:49 pm

Ceva ai gresit ,vre-un div care nu l-ai inchis sau stiu eu.
Cu notepad++ selectezi div-urile si vezi care sunt inchise si care nu sau vezi tu te descurci.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Dum Aug 29, 2010 4:50 pm

As cere ceva incredibil de extraordinar de mult daca ti-as sugera sa pui codul css si html aci - http://jsfiddle.net? Ne-ar fi mult mai usor.
Nu de alta, dar tu ai vrea sa-ti rezolvam dilemele orbeste.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Aug 29, 2010 5:09 pm

Am creat box si s-a rezolvat problema cu commenturile, acum ramane problema page-wrapului, care probabil este o greseala minora, cred ca am uitat sa inchid vreun tag, am sa testez scripturile sa vad unde am gresit.
Multumesc pt ajutor ! Numai bine !

quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde quadmachine » Dum Aug 29, 2010 5:12 pm

Deci Box model a mers ,mai ramane decat sa te uiti cu notepad++ ce tag-uri sunt inchise sau care nu sunt inchise.
Have fun.

Avatar utilizator
cvlan
Average Member
Mesaje: 94
Membru din: Dum Ian 11, 2009 9:13 pm
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde cvlan » Mar Dec 14, 2010 12:45 pm

Verifica site-ul si vezi unde este problema
http://validator.w3.org/
http://jigsaw.w3.org/css-validator/


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori