Ce este Joomla? La ce ajuta? Si cine il foloseste?

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Ce este Joomla? La ce ajuta? Si cine il foloseste?

Mesajde abytza22 » Sâm Iul 03, 2010 2:05 pm

Salut! Mai de curand am intrat pe un site cu job-uri si am observat ca unii angajatori in domeniul web cer sa stii Joomla .
Am cautat imediat detalii despre Joomla, sa vad ce este si cu ce se mananca.
Daca am inteles eu bine, cred ca este un website builder .
Intrebarea mea este, de ce s-ar cere sa stii sa lucrezi cu un websitebuilder la o firma de webdesign ?
Apoi m-am gandit ca poate Joomla este mai special, are ceva in plus sau poate nu am inteles bine ce este cu adevarat .
Si aici am zis sa intreb , asa cum m-am obisnuit, pe forum :lol: .
Deci, ce are Joomla in plus fata de un websitebuilder ?
Cine foloseste Joomla si de ce ?
Este nevoie de Joomla, daca stii Html, Css, un pic de Php si MySql (nu ca le-as stii eu bine :( , dar intreb si eu ) ?



Fast2Web
PHPRomania Supporter
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:43 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Fast2Web » Sâm Iul 03, 2010 2:24 pm

Joomla este un cms. cms = content management system.
Joomla te scuteste de foarte multe linii de cod.
Sunt numeroase componente sau module care se pot implemeta foarte usor in site (multe fiind gratuite), si nu necesita doar cateva minute pentru instalare si configurare, iar pe langa toate un template de joomla se poate crea in cateva ore iar implementarea lui se face din cateva click-uri.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Sâm Iul 03, 2010 2:45 pm

Dar daca am deja un site facut, cu baza de date si aplicatie php, pot sa le introduc in Joomla si sa modific cum vreau eu sau sa adaug cate cava la ele?
Pot crea un panou de control pentru useri? unde acestia sa poata adauga sa zicem, un anunt in site?
Adica fara un pic de cunostiinte php poti crea aplicatii complexe pentru pagina ta?
Pai atunci de ce sa mai inveti php?

Fast2Web
PHPRomania Supporter
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:43 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Fast2Web » Sâm Iul 03, 2010 3:27 pm

in joomla poti face ce doresti, trebuie doar sa stii ce vrei sa faci :D
mai multe informatii gasesti pe
docs /punct /joomla /punct/ org
joomla /punct/ ro

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Iul 03, 2010 4:03 pm

folosind un cms esti limitat la ce stie acel cms si la modulele oferite de comunitatea acelui cms... daca vrei ca site-ul tau sa faca un anumit lucru si comunitatea nu ofera un modul pentru acel lucru pe care il vrei atunci trebuie sa scrii tu codul pentru acel modul (si desigur trebuie sa cunosti pe langa php si felul cum functioneaza acel cms ca sa stii sa integrezi modului in el)

de asemenea, modulele care nu sunt dezvoltate strict de comunitate pot contine bug-uri de securitate prin care cineva iti poate compromite site-ul, si ca sa repari acele buguri trebuie sa cunosti php si structura interna a acelui cms ca sa stii unde sa umblii si sa corectezi (asta daca nu gasesti un update de securitate pentru acel modul)

in concluzie, lucrul pe un cms e cu 2 taisuri, pe de o parte e ok ca nu mai trebuie sa iti bati capul cu codul si ai totul mura-n gura, pe de alta parte cand se ivesc problemele esti cam in aer daca nu stii php si cum functioneaza intern acel cms ca sa corectezi problemele...

eu personal la inceput cand nu stiam prea bine php foloseam si eu cms-uri free, dar ulterior dupa ce am invatat mai bine php mi-am construit propriul cms pe care il folosesc si azi...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Sâm Iul 03, 2010 4:13 pm

Da, dar te rog mai explicit, cum adica poti face tot ce doresti, da-mi niste exemple concrete te rog !
Nu inteleg ce e Joomla , ma tot chinui sa prind ideea si nu pot.
L-am instalat pe servar, vad ca a creat un site, si de aici ce fac?
Schimb tema si gata? Deci tot un website builder ramane.
Pai si eu ce mai fac acum, stau si ma uit la site-ul creat de el in 60 de secunde ? Ii pun o tema si ma consider web designer ?
In cazul acesta nu ma ating de Joomla, asa cum am facut si cu Dreamweaver.


Eu as vrea ceva care sa ma ajute dupa ce creez eu design-ul site-ului, ceva care sa ma ajute spre exemplu la adaugarea produselor pe un magazin on-line, sa am un control panel pe care sa-l poata folosi orice admin pentru adaugarea de produse. Dar designul sa fie facut de mine, nu generat de program.

Sau ceva care sa ma ajute la un site cu anunturi, spre exemplu eu creez design-ul site-ului, apoi creez o aplicatie Php pentru a se putea inregistra useri pe site, bineinteles cu baza de date, iar aici am nevoie de un program care sa ma ajute sa le pot da acces userilor inregistrati sa adauge anunturi pe site etc. (dar repet design-ul sa fie facut de mine) !

Daca ma poate ajuta Joomla in ceea ce imi doresc eu sa creez atunci am sa-l folosesc, daca nu, nici nu am de gand sa ma ating de el doar pentru design.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Sâm Iul 03, 2010 4:23 pm

De fapt, cred ca ce am eu nevoie este sa invat Php si sa nu ma mai feresc de el :cry: , tot aman momentul asta, mi-e teama de el :( , dar trebuie sa pun piciorul in prag si sa-i dau bataie.
Ma mai distrez putin cu coloratul prin Photoshop, dupa care ma pun cu burta pe cartea de Php, imi pare rau pentru ca am cartea in engleza, dar poate ca e mai bine asa.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Iul 03, 2010 5:05 pm

poti incepe cu tutorialele de la mine cred ca iti va fi mai usor asa, daca le iei in ordinea in care au fost publicate sigur intelegi...

iar in ce priveste joomla poti incepe citind ce e la www.webcms.ro
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Sâm Iul 03, 2010 8:17 pm

O sa incep cu tutorialele de la tine, apoi am sa revin pe forum sa te intreb ce imi mai recomanzi.
Iar legat de Joomla ,chiar nu imi place. Am senzatia ca nu detin absolut deloc controlul asupra paginii, nici macar designul nu mi-l pot face singur.

Daca puteam sa creez eu designul cu Photoshop, Html si CSS , iar apoi sa ma ajute pentru aplicatii Php poate il foloseam, dar daca ma incurca in design mai bine il las balta.

Dar exista ceva care sa imi genereze aplicatii php, dar care sa nu se implice in partea de design ,sau visez prea departe ?

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Sâm Iul 03, 2010 8:43 pm

Problema este ca pana invat eu PHP la un nivel satisfacator probabil o sa treaca aproximativ 1 an (asta daca am creier inca sa-l pot invata) ,
iar eu am nevoie acum de ceva care sa ma ajute la crearea de magazine on-line si de site-uri de anunturi, sa ma ajute cu partea de programare, mai exact sa o faca el.
Iar de design si structurarea site-ului sa ma ocup eu cu Html, Css, Photoshop etc.
Exista asa ceva?
PrestaShop am inteles ca e o varianta (asta daca am inteles bine) , ce parere aveti? Sau ce imi recomandati?
Deci, magazin on-line si site cu anunturi, iar designul facut de mine 100% , fara templeaturi si altele, la fel si structurarea.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Iul 03, 2010 9:08 pm

la orice cms (inclusiv joomla sau prestashop) ii poti modifica design-ul (template-ul) dar trebuie sa ii stii mecanismele interne (adica sa stii php si logica acelui cms) ca sa stii ce sa modifici si unde...

deci ori inveti sa lucrezi cu un cms si sa ii intelegi fiecare modul si bucata de cod in parte ori inveti php si iti faci tu propriul cms...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Iul 04, 2010 3:38 am

Dar eu nu vreau sa ii modific aplicatiile Php, doar designul.

Dar in momentul in care Joomla creaza fisierele, nu creaza un index.php si un style.css ? Ma gandesc ca pot intra in ele si sa modific ce vreau. Se poate?

Am inteles ca are ceva genul "Edit HTML" si "Edit CSS" , alea nu sunt pentru design si structurare ?

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Iul 04, 2010 3:42 am

Fiecare aplicatie are un sistem de templates, ca sa poti sa iti pui mai multe theme-uri.

Fiecare aplicatie foloseste propriile reguli pentru treaba asta. Ramane doar sa cauti cum sa faci un template pentru joomla si prestashop si ce mai vrei tu.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Iul 04, 2010 3:59 am

Multumesc pentru raspuns (mai ales ca e 4 dimineata 8O ), dar nu am inteles prea multe din ce mi-ai scris !
Eu doar atat vreau sa stiu, daca pot sa imi creez eu singur template-urile cu ajutorul Css si Html si nu din cateva click-uri care sa genereze cod.

Sau daca pot sa primesc un template la inceput si apoi sa pot intra cand vreau in cod si sa modific ce vreau , exact ca in dreamweaver.
Eu am nevoie sa ma ajute la partea de aplicatii , nu de design, adica macar design-ul sa il fac si eu (daca de altceva nu sunt in stare deocamdata) .

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Iul 04, 2010 4:58 am

Da, poti. Templates se numesc "alea pe care le modifici".

Dar cum ziceam, fiecare aplicatie (joomla, wordpress, etc) are propriul sau template system, si propriile reguli. Wordpress foloseste fisiere php de exemplu, in care apare codul html.

La joomla stiu ca trebuie sa modifici niste xml-uri.


Oricum, cel mai bun mod sa inveti e sa faci. Sunt sisteme care fac ce vrei tu, si sunt multe. Daca nu te descurci la partea de implementare, poti sa ti le faci in html si sa angajezi pe cineva sa-l transforme in template. Sunt multe servicii online care se ocupa cu asta.

Edit: nu cred ca era 4 cand am postat ... era 3 si ceva ... acum e 5.
Am o regula: "cand n-ai bani nu ai voie sa dormi". Deci ... da.


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori