Ce este Joomla? La ce ajuta? Si cine il foloseste?

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Dum Iul 04, 2010 4:26 pm

Chiar buna regula, o sa tin minte asta :D !
Problema e ca daca nu o sa am bani niciodata, ce fac ? Nu mai dorm deloc? :lol:



Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Iul 04, 2010 4:29 pm

Exact.

Fast2Web
PHPRomania Supporter
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:43 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Fast2Web » Lun Iul 05, 2010 1:19 pm

daca te uitai un pic prin link-urile trimise vedeai raspunsurile de care ai nevoie.
http://docs.joomla.org/Tutorial:Creatin ... !_template
aici te poti invata cum sa iti face template-uri in joomla si pe langa sunt sute de tutoriale joomla online care te invata cum sa instalezi o componenta pentru magazin online sau ce ai tu nevoie.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Joi Iul 08, 2010 5:03 pm

Daca te uitai tu un pic observai ca nu e nimic in link-urile care mi le-ai dat :)). Merci oricum !

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Mar Iul 13, 2010 10:09 pm

Au trecut 10 zile de la data postarii acestui subiect, timp in care, pot spune ca am invatat sa lucrez cu Joomla, de folosit e foarte usor, dar e mai greu cand vine vorba de crearea de template-uri.

Am reusit sa pun in Joomla template-ul pe care il creasem cu Html si CSS , am modificat tot ce trebuia in fisierul index.php si template.css, am creat templatesDetails.XML etc. , acum totul merge brici :lol: , iar eu sunt bucuros ca am reusit.

Daca vrea cineva tutoriale pentru cum sa adaugi template-ul creat cu Html si Css in Joomla incat sa functioneze perfect, va rog lasati un mesaj si va dau eu tutoriale, nu sunt complete, adica nu au tot ce iti trebuie, lipsesc unele chestii, dar e ok. Eu ma uitam mereu la fisierele din template-urile cu care vine Joomla instalat si incercam sa inteleg cum functioneaza, apoi mergeam la fisierele mele si adaugam sau modificam dupa cum vedeam la alte template-uri. Acum m-am prins cum merge treaba si am sa trec la dezvoltarea site-ului :lol: .
Nu renunt la ideea ca trebuie sa invat PHP , am sa incerc sa invat , dar dupa ce termin site-ul (atunci sa vedeti cu cate intrebari si erori am sa vin pe forum :lol: , sper sa nu ma injurati ).

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Iul 13, 2010 11:03 pm

cele de pe http://www.webcms.ro/ nu sunt bune? stiu ca are si despre template... (sincer nu le-am citit ca nu folosesc joomla)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Joi Iul 15, 2010 3:02 am

Pe http://www.webcms.ro/ sunt mai mult chestii generale, de instalare, cum adaugi un template, cum sa adaugi extensii, imagini, module, meniuri ,articole etc., dar nu cum sa creezi sau sa modifici un template deja creat.
Mai mult lucruri legate de organizarea si continutul paginii, dar fara a se lega prea mult de css sau php, dar au exemple ajutatoare, de pe tutorialele lor citesc cand am o problema.
Eu m-am obisnuit cu tutoriale video, parca ma simt mai bine cand aud o voce explicandu-mi pas cu pas ce trebuie sa fac si in acelasi timp observ cum modifica si autorul tutorialului fisierele in speta, pricep mult mai repede asa :)) .
Pot sa dau link cu tutorialele video care m-au ajutat pe mine sa introduc template-ul in Joomla, sau e interzis ?
Ma gandesc ca poate sa ajute pe cineva in viitor.
Unde as putea sa postez tutoriale video care m-au ajutat pe mine?
E ilegal sa fac asta ? Ar trebui sa cer acordul autorilor inainte, nu?
Am multe tutoriale video organizate frumos incat sa ajute mult un incepator in a crea un site cu CSS si HTML , apoi cu ajutorul Joomla sa il dezvolte.
Oricum, in caz ca nu se poate sa postez, daca vrea cineva tutoriale video foarte explicite, sa-mi lase mesaj si ajut cu cea mai mare placere, asa cum am fost si eu ajutat ( si sper sa fiu in continuare ) .


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori