Cat de important e designul unui website ?

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Cat de important e designul unui website ?

Mesajde Pirahna » Mie Feb 24, 2010 11:24 pm

In ultima vreme ma gandesc serios la subiectul asta ... in dezvoltarea unui site, partea de frontend la mine dureaza cel mai mult.
Implica multe variante, implica mult cod xhtml/css pentru variantele respective, implica javascript si exagerat de multe testari (pentru compatibilitate pe zeci de browsere si asigurarea ca am un design pixel-perfect). Chiar si partea de sprites dureaza ceva (cu aranjare si coordonate) pt fiecare element.

Prin 2005-2006 daca ma intreba cineva daca designul unui site este important, ii raspundeam ca este mai important sa fie functional si sa arate decent decat sa arate foarte bine. Acum este mult mai important ca un site sa fie atragator. Nu mai este de ajuns sa ai un site decent, pentru ca site decent inseamna wordpress + un theme de calitate (gratis sau nu).

70-80% din build-ul unui website a ajuns la mine sa fie legat de design. Am stat vreo 6 ore acum 2 seri ca sa fac un rahat de meniu (l-am refacut de 3 ori in acest timp), prima oara il facusem prea complicat, al doilea nu mergea cu IE, si la al treilea am simplificat totul ca sa fie foarte rapid.
Nici macar nu era dropdown sau ceva.

Chiar si site-urile minimaliste au design-uri destul de complexe, cu foarte multe elemente mici si subtile.

Ce vreau sa spun si sa discutam in topicul asta se poate rezuma astfel:
Credeti ca un site decent mai poate fii competitiv in ziua de azi ?



sebyku
Senior Member
Mesaje: 638
Membru din: Mar Ian 13, 2009 6:52 pm
Localitate: Suceava
Contact:

:)

Mesajde sebyku » Joi Feb 25, 2010 12:02 am

avand in vedere ca in ziua de azi mai tot omu isi poate face un site usor folosind word press , un joomla sau php fusion si o tema atragatoare cu un meniu gisabil si alte chestii marunte pot zice ca pentru un programator este o bataie de cap designul daca vrea sa il faca el ..

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Joi Feb 25, 2010 12:54 am

Pai nu trebuie sa faca el designul, trebuie un designer sa faca designul.
Eu sunt si designer. :P

antagonick
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 07, 2010 9:22 pm

Mesajde antagonick » Vin Mai 07, 2010 9:41 pm

e destul de greu pentru cinava care nu are talent sa-si faca singur designul unui site. dak e asa important?... nici nu mai incape vorba. este f important.
ferice de cel ce poate face si programare si design. daca nu ramane solutia colaborarii programator+designer

antagonick
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 07, 2010 9:22 pm

Mesajde antagonick » Vin Mai 07, 2010 9:45 pm

si ca sa raspund la intrebare. da, un site doar decent poate fi competitiv in masura in care raspunde cerintelor unei piete neacoperite(vezi youtube care dpdv al designului nu stiu) sau/si care beneficiaza de promovare corespunzatoare

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Mai 07, 2010 10:38 pm

Youtube nu e un site urat.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Mai 07, 2010 10:53 pm

din punctul de vedere al clientilor si al vizitatorilor unui site, 60% din impact e dat de design-ul acelui site, 20% ergonomie si functionalitate si 20% informatia utila care e in el (aici ma refer la site-urile generale unde informatia utila nu prea abunda, site-uri gen social media, web 2.0 - specific generatiei tinere)

daca e un site unde informatia e prioritara (gen stiri sau documentatie) impactul e mai mare pe partea de informatie decat pe design (genul de om business intra pentru a citi informatia nu neaparat ca ii place cum arata)

daca e un site tehnic, informatii de specialitate (wiki, medicale, tehnice) atunci desig-nul nu are aproape nici un impact, vizitatorul vine acolo datorita informatiilor nu pentru ca e atras de site (profilul omului academic, tehnica, technocratii)

cum majoritatea din noi (freelanceri) avem clienti axati pe prima categorie, automat design-ul e important (chiar si in a doua categorie dar mai putin) si de aici si marea abundenta de site-uri facute pe banda, unde cms-ul e acelasi...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

frumushel
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 11:25 pm
Localitate: Hipodrom :D
Contact:

Mesajde frumushel » Sâm Mai 08, 2010 10:30 am

În primul rând vreau să subscriu la ceea ce a zis Birkoff, contează mult nişa site-ului. Am scris un articol pe bloful personal despre importanţa designului unui site pe care, dacă ai 5 minute, te invit să-l citeşti. Se merge pe principiul " Cu ce eşti îmbrăcat ? "

antagonick
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 07, 2010 9:22 pm

Mesajde antagonick » Lun Mai 10, 2010 10:34 am

am citit articolul. pentru site-urile de prezentare ale diverselor companii clar site-ul, designul trebuie sa transmita un mesaj.
dar site-ul in sine poate fi o afacere prin serviciile pe care le ofera si nu prin design(si aici mai fac o referire la site-urile de upload sau la cele gen cautare crack, patch).
nici nu am afirmat ca youtube e un site urat. doar ca si dak ar fi mai urat tot atata succes ar fi avut.

alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Dum Mai 23, 2010 1:05 am

indiferent cine face designul, important este sa fie in concordanta cu tema site-ului, sa fie placut la ochi, interesant, nu prea incarcat. Cel mai bine este sa fie facut in Photoshop, pentru ca ai mult spatiu de miscare.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Dum Mai 23, 2010 1:07 am

conteaza de asemenea, foarte mult, publicul tinta.

hunt_h_er
Average Member
Mesaje: 151
Membru din: Joi Sep 14, 2006 1:28 am

Mesajde hunt_h_er » Dum Mai 23, 2010 1:30 am

Pai nu trebuie sa faca el designul, trebuie un designer sa faca designul.
Eu sunt si designer. :P


Mai bine spus - "faci si design". Pentru ca daca erai "si designer" nu iti mai puneai astfel de intrebari :)

Iti dai seama prin ce framanatari interioare ar trece designerii daca s-ar intreba la fiecare meniu de site: dar oare conteaza designul? Oare e importanta munca mea? Oare am un aport la omenire? Oare lumea ma iubeste, designer fiind.. ?

Si eu stau ceva timp la un meniu, formular etc.. dar nu il vad ca pe un timp pierdut. Nu stau propriu-zis la design (sa fie pixel perfect), ci mai degraba la UX si usability, pe care le consider mai importante la aplicatii.

Noroc ca frati'miu e designer si las intrebarile existentiale pe seama lui :P

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Mai 23, 2010 1:52 am

hunt_h_er scrie:
Pai nu trebuie sa faca el designul, trebuie un designer sa faca designul.
Eu sunt si designer. :P


Mai bine spus - "faci si design". Pentru ca daca erai "si designer" nu iti mai puneai astfel de intrebari :)

Iti dai seama prin ce framanatari interioare ar trece designerii daca s-ar intreba la fiecare meniu de site: dar oare conteaza designul? Oare e importanta munca mea? Oare am un aport la omenire? Oare lumea ma iubeste, designer fiind.. ?


Alternez intre designer si programator. Niciodata nu le fac in acelasi timp.
Si chiar si la capitolul programare ma intreb cat de mult conteaza, pentru ca exista solutii platite (si as putea spune chiar nu scumpe) care mi-ar rezolva 99% din nevoi.

Nu ma intreb la fiecare meniu ca nu sunt in halul ala de ineficient. Dar o data la cateva luni, cand mai scad putin din datoriile uriase, fac un review, in care imi pun tot felul de intrebari (in opinia mea utile).


Ce vreau sa zic de fapt cu topicul este ca in 2010 programarea nu mai e relevanta, nu mai are prioritate, nu o vad in top 5 griji legate de un website.
Vrei un online shop ? Foxycart is there, they'll even host you.
Vrei un blog ? Wordpress is there, they'll even host you.
Vrei un CMS (pentru tot felul de chestii) ? Cushy CMS alaturi de zeci de alte solutii pentru oameni care nu stiu programare ...

Timpul necesar pentru programare tinde spre zero, pentru ca nu se intampla des sa aiba cineva nevoie de un website cu feature-uri mai ciudate. Si daca are nevoie, dezvoltarea acelor feature-uri nu ar trebui sa dureze mai mult de cateva zile.
Si daca ma uit la ultimele 10 comenzi, toate au fost modificari pentru sisteme existente, si nu au durat mai mult de cateva zile.

Deci ma concentrez pe design in urmatoarea perioada, mi-am facut un framework de css ca de mult vroiam unul, si cred ca ar trebui sa invat html5. Probabil o idee buna ar fi sa ma bag si prin comunitati de designeri dar "artistii" astia sunt chiar mai aroganti ca mine, si par sa fie interesati de toate tampeniile.

hunt_h_er
Average Member
Mesaje: 151
Membru din: Joi Sep 14, 2006 1:28 am

Mesajde hunt_h_er » Lun Mai 24, 2010 7:43 pm

In primul rand cred ca atentia excesiva la detalii ti-a creat tie probleme (treaba cu pixel perfect). Asta nu e un lucru rau, doar daca e abordat in fazele initiale, caz in care iti taie din entuziasm.. si te duce spre depasirea deadlines.

Iar solutiile enumerate de tine pentru partea de development mi se par irelevante. Ele au sens doar in cazul clientilor f mici, cu nevoi scazute si asteptari si mai scazute.

Clientii ok (ca sa nu zic mari) mereu vor avea nevoi diversificate, unde e nevoie de solutii customizate.

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Dum Iun 20, 2010 12:27 am

Personal cred ca asa cum publicul tinta al unui site este foarte important, si proprietarul site-ului conteaza foarte mult.
Chiar daca o companie mica pentru inceput va alege ceva mai simplu, cu siguranta, odata cu trecerea timpului se va reorienta catre ceva mai bun - poate nu chiar de genul - pixel perfect- dar pe aproape.
In plus, cineva care are ceva de oferit -vanzari produse sau servicii - stie ca reclama e sufletul comertului, iar o reclama buna ( in cazul nostru un site bine facut) va atrage si clientii.


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori