Mozilla FireFox 1.5

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Vin Noi 18, 2005 3:58 pm

A aparut Mozilla Firefox RC3, se pare ca acesta este si ultimul RC din seria pre 1.5 ...

Speram ca lansarea va avea loc cat de curand.

Mozilla Firefox RC3 il puteti descarca de AICI


.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.
I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Firefox 1.5 Relased!

Mesajde oriceon » Mar Noi 29, 2005 9:48 pm

http://www.mozilla.com/

Firefox 1.5 Final Relased.



Imagine
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.

I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mie Noi 30, 2005 2:12 pm

si functioneste ?

ca pe mine inca ma satisface un 1.0.4 :P

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Mie Noi 30, 2005 2:48 pm

daca a ajuns sa te satisfaca un browser.... :) e grav :D

Da, este ok. Pan acum nu am avut nici un fel de pb. Inca nu am instalat extrensiile si temele... Astept sa iasa versiuni pentru 1.5
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.

I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

php_tiger
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Lun Iul 11, 2005 8:00 am

Mesajde php_tiger » Joi Dec 01, 2005 10:07 am

A aparut RC3, pe care il puteti lua de la http://www.mozilla.org/projects/firefox/

johnutz
Senior Member
Mesaje: 956
Membru din: Mar Iul 20, 2004 9:23 am
Localitate: Între scaun şi tastatură

Mesajde johnutz » Joi Dec 01, 2005 3:01 pm

php_tiger scrie:A aparut RC3, pe care il puteti lua de la http://www.mozilla.org/projects/firefox/

Da, si dupa aceea a aparut in sfarsit si versiunea finala: http://www.mozilla.com/firefox/

Piranha scrie:si functioneste ?

ca pe mine inca ma satisface un 1.0.4

Daca citesti mesajul asta, da.

Si chiar se misca mai bine, cand am ferestre si tab-uri mai multe.
Culoarea de fundal a meniurilor e schimbata, si mi se pare mai nasoala :( .
Am aflat si eu dintr-un review ca suporta acum reordonarea tab-urilor. Chiar ma gandeam ca ar fi utila treaba asta. Am fost placut surprins cand am vazut ca s-a implementat.

O treaba utila pe care am observat-o e ca in directorul profilului a mai facut un subdir bookmarkbackups in care face back-up la bookmarks in fiecare zi.
Si totusi: fisierul meu de bookmarks are vreo 250KB. Asta inseamna ca intr-o luna, in directorul de backups or sa se adune vreo 7,5MB!
asta e de cand eram tanar :P

Avatar utilizator
vitea
Average Member
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 10, 2006 5:03 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vitea » Mie Oct 04, 2006 10:26 pm

Este tare Firefox, dar nu chiar asa de tare!!!

Nu stiu daca voi v-ati intalnit cu fenomenul incarcarii trunchiate a unei pagini, dar mie mi se intampla din ce in ce mai des. De multe ori trebuie sa-i dau cate 2-3 refresh-uri ca sa vad pagina incarcata pana la capat.

Incep sa ma gandesc destul de serios la Opera. Ceea ce ma mai retine insa este ca Opera inca nu ofera o lista atat de mare de extensii.

Avatar utilizator
vitea
Average Member
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 10, 2006 5:03 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vitea » Dum Noi 19, 2006 9:53 pm

Ei! uite ca am gasit si cauza incarcarii partiale a unor pagini, cel putin in ceea ce priveste site-urile create de mine. Va spune ceva randul de mai jos?

ob_start("ob_gzhandler");

Scopul acestei secvente este unul cat se poate de nobil: cresterea vitezei de incarcare a unei pagini. Acest obiectiv se realizeaza ca urmare a faptului ca browser-ului i se va servi o versine comprimata a continutului care este mult mai mica decat versiunea necomprimata.

Totusi atunci cand vezi ca paginile Web facute de tine - cu atata migala si care contin cod valid 100% - se incarca partial si, mai ales, atunci cand clientii tai te suna si iti spun ca au probleme cu site-urile facute de tine, parca nu-ti mai vine sa comprimi output-ul. Dezactivezi functia ob_start impreuna cu acel ob_gzhandler si descoperi ca problema ta a disparut!!! S-a terminat cu incarcarea partiala a paginilor in Firefox si alte browsere (a se intelege IE7 pe Windows 2000).

Apoi incepi sa cauti o alta metoda pentru comprimarea continutului: totusi nu poti renunta la viteza, nu-i asa? Si o descoperi desigur. Si mai vezi apoi si aceasta mentiune in manualul PHP:

Also note that using zlib.output_compression is preferred over ob_gzhandler().


Nu vreau sa ma lungesc prea mult (poate ca ar fi cazul sa deschidem un fir de discutie dedicat subiectului comprimarii output-ului?). Am sa afirm, pur si simplu, ca exista o cale alternativa la ob_start("ob_gzhanlder"). Pentru aceasta este suficient sa adaugi urmatorul rand intr-un fisier .htaccess:

php_flag zlib.output_compression On

In felul acesta scapi de problemele cauzate de ob_gzhandler si nici nu renunti la avantajele comprimarii.

Speranta mea este ca aceste randuri vor fi de ajutor cuiva!!!

asdirc
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 07, 2007 11:25 pm

Mesajde asdirc » Mie Aug 08, 2007 9:47 am

eu nu l-am mai folosit de ceva timp .... de ce ?
pai din cate am vazut si la mine is la altzii afiseaza cam ciduat continutu , iar la unii am vazut ca lipsesc unele parti din pagina, nu apar deloc ... probabil blocheaza anumite scripturi ....
Best regards,
Mesaje de dragoste

LiviutzuAs
Average Member
Mesaje: 154
Membru din: Mar Feb 16, 2010 2:16 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde LiviutzuAs » Mar Feb 16, 2010 7:33 pm

Versiunile de acum cred ca merg perfect. Chiar nu am avut probleme

elpakk
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 04, 2013 11:15 am
Localitate: Bulgaria
Contact:

Re: Mozilla FireFox 1.5

Mesajde elpakk » Vin Ian 04, 2013 11:21 am

firefox is my favourite browser but and chrome is good. ;-)


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori