Pe ce browser mizati mai mult si de ce

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

Pe ce browser mizati mai mult...

Internet Explorer
18
17%
Mozilla Firefox
73
68%
Opera
15
14%
Netscape
2
2%
 
Voturi totale: 108

asdirc
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 07, 2007 11:25 pm

Mesajde asdirc » Mie Aug 08, 2007 9:52 am

cel mai folosit este inca probabil IE , netscape-ul nu prea m-a imperionat nu mi se pare prea atractiv ca si aplicatie windows, cu mozial am avut ceva problme , asa ca Opera mi se pare cel mai bun


Best regards,
Mesaje de dragoste

Tutorialz
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 29, 2008 8:41 pm

Mesajde Tutorialz » Mar Apr 29, 2008 8:58 pm

Mozilla Firefox,design super,viteză bună şi cam atât.

cornel
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Mar Aug 05, 2008 4:19 pm
Localitate: craiova

Mesajde cornel » Lun Aug 18, 2008 2:10 pm

daca tot ne-am bagat in domeniul web-design, ar trebui sa tregem cu ochii si la opera. Desi se chinuie sa ii ajuga pe FF si IE in privinta utilizatorilor obijnuiti, Opera are cateva functionalitati vitale pentru dezvoltare web. Cea mai importanta: Zoomul.
Cei doi mari nu ofera zoom la intreaga pagina, deci ca sa vezi cum arata o pagina pe alte rezolutii ar trebui sa schimbi efectiv rezolutia.
deci:
FF - pentru cei care vor ceva bun
IE - pentru incepatori care n-au auzit de FF
O - pentru webdesign (La final se optimizeaza si pentru celelalte)

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Lun Aug 18, 2008 3:09 pm

Firefox are un foarte util Add-on pentru web developers, si anume Web Developer Toolbar. Printre altele, acesta iti ofera si posibilitatea de a redimensiona ferestra pentru anumite rezolutii, pe care ti le poti seta dupa vrere. Deci poti vedea cum arata pagina si in alte rezolutii, fara a fi nevoie sa schimbi rezolutia windows-ului.

Cu toate neajunsurile sale, IE e inca cel mai folosit pentru ca vine direct instalat in windows, in timp ce FF nici macar in multe distro-uri de linux nu e instalat implicit. De asemenea, IE 6 e inca folosit la scara larga in Romania pentru ca IE7 face Windows Genuine Check la instalare, iar multi utilizatori casnici de la noi inca folosesc versiuni de Win piratate :(

Eu unul nu optimizez pentru Opera decat daca mi se cere (nu stiu daca ma repet, mi-e lene sa ma uit inapoi :P). Altfel, am grija sa mearga si sa arate bine pe FF si pe IE7.

cornel
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Mar Aug 05, 2008 4:19 pm
Localitate: craiova

Mesajde cornel » Mar Aug 19, 2008 5:29 pm

Sincer, nu am auzit de Web Developer Toolbar pana acum (dar l-am descarcat si vad ca e ceva). Uitandu-ma la add-on-urile standard FF, am constatat ca nu se afla printre ele. Facilitaile de care vorbeam vin in varianta standard la Opera.
Desi pare mai intelept sa descarci un add-on la FF decat toata opera, unii nu stiu ca acesta exista (de exemplu eu pana sa citesc ce a zis mihaitha).
Ideea principala e ca, atata timp cat ne consideram webdesigneri sau webprogrammeri trebuie sa folosim mai mult sau mai putin toate cele 3 browsere.
Siteul nu trebuie sa contina ceva de genu: "Nenea, browserul tau nu e bun, ia-ti altu" dar nici sa fie optimizat pentru Netscape4 sau mai putin.

Poate incapatanarea mea de a face siteuri pentru 800x600 vine de la faptul ca stiu oameni care refuza sa schimbe rezolutia, desi ar putea.

adix
Average Member
Mesaje: 123
Membru din: Mar Oct 02, 2007 11:01 pm

Mesajde adix » Mar Aug 19, 2008 10:02 pm

Netscape is dead. Long live Firefox.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Aug 20, 2008 9:56 am

Cornele, addon-ul in cauza il gasesti aici.

Ai dreptate cu datoria noastra ca developeri. Eu unul nu imi testez site-urile pe Opera decat daca mi se cere pentru ca rareori fac design (adica PSD->XHTML), si cand o fac, de obicei daca arata bine in FF, arata in proportie de 98% la fel si pe Opera. Diferentele mai flagrante apar intre FF si IE (mai ales 6). Sa nu uitam de asta:
Imagine

cornel
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Mar Aug 05, 2008 4:19 pm
Localitate: craiova

Mesajde cornel » Mie Aug 20, 2008 2:28 pm

=)
Da, adevarat grtafic.
Eu ma refeream in primul rand la rezolutie (sunt obsedat de 800x600)
in al 2-lea rand la cateva artificii copiate de la opera in acest add-on.

Acest add-on este mai mult de jumatate copiat din Opera si nu este recomandat de mozilla (dar nici interzis). deci cineva s-a plictisit sa faca design in opera si navigare in FF si a creeat un add-on pe care l-a imbunatatit (recunoc, e mai util decat Opera).
Dupa parerea mea, un design in Opera 95% sigur arata bine in FF si 55% in IE
Un design in FF 90% arata bine in Opera 50% in IE
Un design in IE arata destul de bine in toate browserele moderne, dar e mult mai greu de facut.
Deci raman la ideea mea:
atata timp cat ne consideram webdesigneri sau webprogrammeri trebuie sa folosim mai mult sau mai putin toate cele 3 browsere.


Oricum, daca folosim cat mai mult CSS (macar 2.0) si in acest CSS cat mai putin literele px, vor apare mai putine incompatibilitati intre browsere

preda.vlad
Average Member
Mesaje: 192
Membru din: Vin Mar 20, 2009 4:56 pm
Contact:

Mesajde preda.vlad » Dum Iun 21, 2009 11:30 pm

Eu personal folosesc Firefox, desi mi se pare ca in anumite situatii site-urile arata mai bine in IE, iar opera, e si el pe-acolo :P (e pe locul 2 dupa FF).

Si, un mic bonus, mie mi-a placut la nebunie Safari :)

Din pacate, majoritatii ii este lene sa (sau nu stie ca se poate) downloada un browser mai ... FREE (PS : Eu sunt de parere ca ce e gratis e mai bun, pentru ca nu e facut pentru bani si profit. Exemple : Linux vs Windows, FF vs IE, MySql vs Oracle SQL, etc)

romeo51
Average Member
Mesaje: 115
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:34 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde romeo51 » Joi Iul 16, 2009 2:57 pm

Toate browserle se prezinta destul de bine dar Mozzila e in momentul de fata numarul 1. Mai tarziu cine stie!

Toate argumentele sun destul frumos explicate aici:

http://andreiblog.com/mozzila-firefox-v ... lorer.html

romeo51
Average Member
Mesaje: 115
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:34 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde romeo51 » Joi Iul 16, 2009 2:58 pm

Mozzila e momentan numarul 1 . Mai tarziu vom vedea!

Argumentele frumos explicate le gasiti si aici:

http://andreiblog.com/mozzila-firefox-v ... lorer.html

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Mesajde oceans » Vin Iul 17, 2009 12:02 am

Pai FF se misca cel mai lent, de ce ar fi numarul unu ? Eu am votat IE deoarece exista multa finantare si de cele mai multe ori unde exista asta se lucreaza mult pentru a continua sa existe. Nu am nicio preferinta doar ca le folosesc pe toate aproape zilnic si de aia imi dau cu parerea.
Bafta

chessh
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 3:34 pm

Mesajde chessh » Sâm Ian 30, 2010 5:26 pm

Google Chrome. Rapid, elegant, simplu. Mai are nevoie de cateva imbunatatiri, insa prezic ca va creste mult in urmatorii ani. :)

neraprojects
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mar 23, 2010 11:52 pm

Mesajde neraprojects » Mie Mar 24, 2010 12:25 am

FF pentru navigare dintr'un singur motiv : NoScript .
Opera este mai bun , dar ma enerveaza faptul ca oamenii nu permit module .
Chrome , ma face curios , vdm mai incolo .


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori