Safari nu suporta fisierele GZ ?

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Safari nu suporta fisierele GZ ?

Mesajde abytza22 » Joi Iun 09, 2011 1:22 am

Salutare ,

Am si eu o problema, am un CSS maricel si am zis sa leg codul si sa arhivez fisierul in format GZ, toate bune si frumoase, pagina se incarca mult mai repede.

Problema apare cand testez pagina cu Safari, care nu citeste fisierul Style.css.gz , in rest e super pe Firefox 3.6, IE6, IE7, IE8 si Chrome .

Ce e de facut, a mai intampinat cineva aceasta problema ?



alexandru_24
Senior Member
Mesaje: 261
Membru din: Mar Iul 11, 2006 11:27 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde alexandru_24 » Joi Iun 09, 2011 11:55 am

Incerca asta:

Here's how I serve compressed JS/CSS files to Safari:

use any other extension, just not '.gz' ('.jgz', '.foo' or any other one)
set the gzip-encoded header for your chosen extensions ('Content-encoding: gzip')
set the appropriate MIME type: text/javascript or text/css
am un magazin online de baterii laptop www.baterii-laptop.com.ro si unul de gadgeturi, accesorii telefoane mobile, etc... www.abshop.ro

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Joi Iun 09, 2011 10:04 pm

Multumesc pentru raspuns !
Insa nu reusesc de nicio culoare .

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Vin Iun 10, 2011 1:14 am

Am descoperit o metoda proprie :))))

Deci, avem fisierul cu numele style.css pe care il arhivam in format gzip si devine style.css.gz , apoi ii schimbam numele in style.gz.css , safari il vede ca orice fisier .css in timp ce el este arhivat si are dimensiuni mult mai reduse decat fisierul initial .

Nu ma asteptam sa rezolve problema , inse se pare ca e super, am un fisier de 5 ori mai mic in dimensiuni.


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori