Blocare Browser pe Wordpress

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

DeNeDe
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Joi Apr 14, 2011 10:37 pm

Blocare Browser pe Wordpress

Mesajde DeNeDe » Sâm Mai 14, 2011 2:53 pm

Salut,
de 2-3 zile incerc sa fac ca accesul la site sa fie disponibil doar de pe Mozilla
am incercat metoda de aici : /viewtopic.php?t=22198

dar nu a functionat..
alte idei ?
precizez ca am pus codul php sau javascript in head seaction :)

edit: am reusit sa fac :)
dar tot nu mi-a iesit ce mi-am propus ..
am observat ca pe Mozilla nu-mi mai pot descarca fisierele de pe server(alea care le folosesc in playerul meu video), dar cu alte browsere pot, si m-am gandit ca daca blochez accesul doar pe Mozilla, am sa scap de bataia de cap cu descarcarea..
se pare ca degeaba...
cu toate ca ma redirectioneaza la ce pagina am setat eu, descarcarea tot este posibila de pe alte browsere :(
off, nu stiu ce sa mai fac:|



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Sâm Mai 14, 2011 4:13 pm

Filtrarea accesului dupa browser e timp pierdut aiurea.

Rezuma-te in a schimba layout-ul site-ului in functie de user-agent sau la alte aspecte minore in comportamentul site-ului, dar nu restrictiona bazandu-se pe-un lucru ce se poate usor schimba.

Mai bine rezolvi problema decat s-o arunci sub pres.

PS: Chiar de ai putea, sa blochezi browser-e Mozilla spune ceva despre abordarea ta. ( http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp )

DeNeDe
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Joi Apr 14, 2011 10:37 pm

Mesajde DeNeDe » Sâm Mai 14, 2011 6:06 pm

cred ca nu ai inteles..
eu vreau doar de pe Mozilla sa se poata intra..
dar oricum blocarea celorlalte browsere nu-mi rezolva problema de descarcare a fisierelor care le folosesc in playerul video :(
nu gasesc nicio solutie

SoboLAN
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 30, 2011 12:08 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde SoboLAN » Lun Mai 30, 2011 4:37 pm

Cel mai bine faci cum ti-a zis nevvermind: adica faci mici corecturi la CSS in functie de user agent. Eu obisnuiesc sa verific user agent-ul si, daca vad ca are un browser nasol, atunci scriu in header sau undeva un avertisment care zice ca e recomandat sa schimbe browser-ul, ca e posibil ca unele elemente sa nu fie afisate corect etc. Ai putea incerca si tu asta.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Lun Mai 30, 2011 6:24 pm

Nu poti bloca nimic daca site-ul e pe portul 80... Server-ul nu stie cu ce browser intru eu si nici nu-l intereseaza. Javascript poate fi dezactivat foarte usor iar video-ul il pot lua oricum, pentru ca se descarca la mine pe local.

Daca ai pus un site public, lasa-l public si nu incerca prostii inutile.


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator