Blocare Browsere !

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Blocare Browsere !

Mesajde abytza22 » Lun Sep 27, 2010 12:26 pm

Stie cineva cum se limiteaza accesul pe site doar browserului Mozzila Firefox, iar utilizatorii care incearca sa deschida pagina cu alt browser sa primeasca un anumit mesaj ?



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Lun Sep 27, 2010 12:37 pm


abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Lun Sep 27, 2010 12:44 pm

Multumesc frumos ! Am incercat sa caut pe Google , dar nu am avut inspiratie in a scrie ceva coerent! Merci!

last1devil
Average Member
Mesaje: 60
Membru din: Mar Sep 21, 2010 8:14 pm
Localitate: Spain
Contact:

Mesajde last1devil » Lun Sep 27, 2010 4:15 pm

Chiar daca limitezi accesul doar la browserul Mozilla Firefox pagina poate fi accesata si cu alte browsere pentru ca majoritatea browserelor au functia de schimbare user-agent sau se pot instala plugin-uri care sa faca asta

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Mar Sep 28, 2010 1:55 pm

Deocamdata am sa limitez pe Mozilla Firefox. Nu puteau sa faca sa se vada la fel pagina pe toate broeserele?

Pentru cei care vor sa blocheze accesul unui anumit browser am sa va postez aici codul JavaScript :

Cod: Selectaţi tot

 <script language="JavaScript"
  type="text/JavaScript">
    if(navigator.appName == "WebTV")
{
alert("You're using the WebTV browser, the page is not avaible on this browser yet, please try Mozzila Firefox, now you'll be redirect to google.com !")
}

 if(navigator.appName == "Microsoft Internet Explorer")
{
 alert("You're using the Internet Explorer browser, the page is not avaible on this browser yet, please try Mozzila Firefox, now you'll be redirect to google.com  !")
}
 if(navigator.appName == "Opera")
{
 alert("You're using the Opera browser, the page is not avaible on this browser yet, please try Mozzila Firefox , now you'll be redirect to google.com  !")
}
     </script>

<script language="JavaScript"
type="text/JavaScript">
if(navigator.appName == "Opera")
{
 window.location = "http://www.google.com/"
}
if(navigator.appName == "WebTV")
{
 window.location = "http://www.google.com/"
}
 if(navigator.appName == "Microsoft Internet Explorer")
{
 window.location = "http://www.google.com/"
}
 window.location == "Other.html"
</script> 

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Mar Sep 28, 2010 6:15 pm

mai bine faceai in php ca asa oricine poate sa-si dezactiveze javascriptul din browser

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Mar Sep 28, 2010 8:38 pm

Da , dar cu Php nu primeste alertul care ii spune sa deschida pagina cu Mozzila Firefox .

Am gasit si cod php pentru a restrictiona accesul doar cu Mozzila Firefox :

Cod: Selectaţi tot

<?
if ($name = strstr ($HTTP_USER_AGENT, "Mozilla Firefox")) { //if its Mozilla Firefox then
Header ("Location: http://www.aby.freevar.com/"); //go to aby.freevar..com
} else {
Header ("Location: http://www.google.com/"); //else go to to google.com
}
?>

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Mar Sep 28, 2010 8:59 pm

Cum fac ca sa am o intarziere a actiunii codului de redirect php incat sa poata intra alertul javascript inainte de a se redirectiona ?

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Mar Sep 28, 2010 10:06 pm

redirectionarea prin php nu poate fi amanata si deasemenea nu se mai poate realiza daca deja au fost trimise headerele (in cazul tau a aparut altertul in js)

daca vrei cu intarziere si cu alert ramai la varianta cu javascript sau ca idee ai putea face ca alertul sa fie in pagina in care este redirectionat

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Sep 28, 2010 10:23 pm

eu totusi ma intreb de ce se vrea restrictionarea vizitatorilor in loc de a face ceva pentru toate browserele? interesul nu e de a atrage cat mai multi vizitatori? sau interesul e de a gonii vizitatorii de pe acel site?
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Mesajde abytza22 » Mie Noi 03, 2010 12:56 pm

Am multe bug-uri in IE, in special IE 6 si deocamdata nu am timp sa le corectez , greseala a fost ca nu am testat de la bun inceput si in IE, am testat doar pe Mozzila si acum suport consecintele.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Noi 03, 2010 10:37 pm

pune o alerta js daca detecteaza ie 6 macar sa il streseze cu alerta la fiecare pagina poate asa se invata si intra cu alt browser sau isi face update la ie...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori