Google Chrome Browser

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mie Sep 03, 2008 3:18 pm

vectorialpx, dar de ce nu il inlocuiesti pe batranul FF2 cu tanarul FF3? :)


I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Sep 03, 2008 3:49 pm

Amenthes, in primul rand felicitari pentru 'disectia' lui Google Chrome de la tine de pe blog. Foarte la obiect, n-am comentarii.

In al doilea rand, tin sa iti desumflu baloanele, pentru ca exemplul tau mi se pare cam neinspirat: GMail a prins foarte bine din doua motive:

1. au pus la dispozitie o gramada de spatiu din start (pe vremea cand yahoo avea 100 de mega, ei dadeau 1 GB, iar cand yahoo a anuntat cu surle si trambite ca dau si ei 1 GB, Google au zis 'serios? no, atunci noi dam 2 jumate!'). Asta e pana la urma un tertip de marketing, pentru ca spatiile astea sunt doar umflate, in ideea (buna) ca nimeni nu va folosi spatiul asta la maxim. Pun pariu ca e vorba de spatii comune partajate intre n conturi de mail, alocate dinamic (unul sau doua conturi care folosesc 500 MB - 1 GB plus o caruta care nu sar de suta de mega - cum e al meu). Si sunt sigur ca aceeasi politica interna o foloseste si yahoo, si ca ambele servicii de mail ar crapa cu brio daca cumva (prin absurd) s-ar hotari toti clientii lor sa isi umple cumva spatiul de mail simultan.

2. au lansat serviciul sub forma de partially-closed beta. Daca va mai aduceti aminte, cand a aparut GMail beta inscrierile se faceau pe baza de invitatii, si fiecare cont nou avea doar 5 invitatii la dispozitie. Doar mai tarziu acesta a crescut la 50, si apoi s-a iesit in open beta. Multi si-au facut pe vremea aia cont la gmail pentru ca era 'la moda' (aici nu vorbesc de webmasterii care si-au facut google account folosit la tot - gmail, adsense, adwords etc.).

Chrome e cu totul alta mancare de peste fata de GMail. Politica de marketing pentru promovarea lui va trebui sa fie cu totul alta, si nu cred ca va putea sa inlocuiasca vreunul din browserele consacrate. Sa nu uitam ca IE inca e browserul cel mai des folosit (conform statisticilor), din simplul motiv ca utilizatorii de rand (profanii) gandesc 'de ce sa imi mai instalez un browser, cand am deja unul?' (IE in Win, Safari in Mac).

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mie Sep 03, 2008 4:12 pm

mihaitha scrie:In al doilea rand, tin sa iti desumflu baloanele...

:))

mihaitha, cele doua puncte pe care le-ai expus sunt strategii de marketing si la asta ma refeream in postul meu anterior (desi nu cred ca m-am facut inteles). Vroiam sa zic vor castiga o felie mare de tort mai degraba pentru hype decat pentru merite. Pe mine unul m-a enervat putin modul de lansare. Au dat drumul la download, au asteptat sa il instaleze cativa, dupa care STOP, "I-am dat drumul din greseala... ne scuzati", apoi astepti sa faca prostii spume dupa care, "Na fraierilor browser-ul". Cam aceeasi poveste pe care o pomeneai cu Gmail-ul si la care am luat si eu parte pe vremea aia.

Mersi de aprecieri
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Sep 03, 2008 4:31 pm

Crezi ca a fost o campanie de teasing? Poate au descoperit un bug major si au intrerupt download-ul pana cand l-au rezolvat... Oricum, s-au miscat repede.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mie Sep 03, 2008 4:50 pm

Amenthes scrie:vectorialpx, dar de ce nu il inlocuiesti pe batranul FF2 cu tanarul FF3? :)

...pentru ca nu-mi place. Ocupa resurse inutile si retine tot ce vrea. Daca navighezi prin 200 de pagini ajunge sa-ti ocupe 1G de RAM dar... asta e alta discutie.

Referitor la resurse, softu' lu' nea' Gogu' mi s-a parut destul de simtit...

dop90
Average Member
Mesaje: 131
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:37 pm

Mesajde dop90 » Dum Sep 14, 2008 5:56 pm


cornel
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Mar Aug 05, 2008 4:19 pm
Localitate: craiova

slab

Mesajde cornel » Vin Sep 19, 2008 11:48 am

Designu minimalist cu care se lauda e prea minimalist.
Nu am un buton pentru HOME. exista, da trebuie sa il setezi.
daca inchid, din gresala sau intentionat, toate taburile, ma trezesc ca se inchide tot browserul.
in rest, nu am timp sa ma joc mai mult cu el.
oricum, inceputul e bun. n-am sa ma mut de la ff2 prea curand (nici mie nu-mi place ff3)

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Vin Sep 19, 2008 9:53 pm

Da' ce transfera, ce mai aduce de acasa ? Dupa ce l-am instalat am observat ca nu se opreste harddisc-ul chiar daca nu misc nimic. M-am uitat la "Local Area Connection Status" si am vazut ca descarca la greu. Dupa ce l-am inchis (pe el pe Chrome) descarcarea a incetat.
Eu zic ca nu m-am inselat, el facea chestia asta si nu un virus.
A mai observat cineva ?

navioo.com
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 5:46 pm
Localitate: Montreal
Contact:

Mesajde navioo.com » Lun Sep 29, 2008 4:29 pm

Google incearca sa promoveze WebKit.Chrome e o afacere cu bataie lunga.
Targetul este promovarea si controlul produselor Google care vor rula pe PC client .(Aplicatii complexe cu baze de date LOCALE SQLite .....direct in Browserul...CHROME :D )

Avatar utilizator
flexlm
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 15, 2009 8:53 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde flexlm » Vin Mai 15, 2009 9:04 pm

google de fapt colaboreaza cu firefox pentru a colecta informatii despre cautarile utilizatorilor. Dar browserul lor personal cred ca mai are multa cale pina va ajunge la nivelul de utilizare care il are acum firefox

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Joi Aug 19, 2010 11:41 pm

Am citit, am descarcat/instalat, am verificat, .. dupa care am revenit la vulpea inflacarata :wink:

Psycho
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Joi Oct 28, 2010 3:56 pm

Mesajde Psycho » Vin Noi 05, 2010 5:14 pm

Doar mie mi se pare ca merge mai incet decat google? :/

eim
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 04, 2012 7:29 pm

Mesajde eim » Lun Mai 14, 2012 11:07 am

Si mie mi se pare ca merge mai incet ca google.

Catalin1987
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 26, 2013 9:44 am
Contact:

Re: Google Chrome Browser

Mesajde Catalin1987 » Lun Apr 08, 2013 10:41 am

Mie imi merge mult mai incet decat google.
Foliile Tuning Auto fac diferenta ! http://www.leykom.ro/ro/folii-pentru-tuning-auto-179-c


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori