diferenta de afisare intre IE si firefox

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

livius_b
PHPRomania Supporter
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 28, 2006 10:41 am
Localitate: Brsaov

diferenta de afisare intre IE si firefox

Mesajde livius_b » Vin Mar 30, 2007 7:00 pm

salutare.

Imi puteti spune unde pot gasi o lista cu incompatibilitati in afisare intre IE si FIREFOX?. Am o pagina web care este afisata perfect in IE si care se afiseaza complet aiurea in FIREFOX. ( ce am observat pana acum chestiuni legate dee aliniere, padding, div etc,...)

mersi anticipat.


................

Dynamyc
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 12, 2007 3:51 pm

Mesajde Dynamyc » Lun Ian 28, 2008 10:15 pm

aceasi problema si la mine
numai ca in firefox mi se vede perfect , iar in i.e ca dracu
ne poate ajuta cineva ?

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mar Ian 29, 2008 10:28 am

Dragilor, va recomand sa faceti cel putin unul din urmatoarele:
1. sa puneti mana pe invatat xhtml + css (css layout e cea mai buna speranta pe care o aveti sa va arate pagina la fel in toate browserele).
2. cautati site-uri de documentatie xhtml si mai ales css (eu unul il folosesc pe asta) in care vi se spune care proprietati in ce browser sunt suportate (in caz ca nu stiati, daca incerci sa folosesti o proprietate nesuportata o folosesti degeaba, ca e ignorata).
3. folositi Aptana Studio ( www.aptana.com ), are un autocomplete foarte destept, mai ales la css, pentru ca iti arata, alaturi de lista de autocomplete (CodeAssist ii zice) si ce browsere suporta proprietatea respectiva (momentan sunt 4 browsere implementate: IE, Firefox, Opera si Netscape). Exemplu:
Imagine

Sporuri.

Avatar utilizator
Quber
Senior Member
Mesaje: 874
Membru din: Mar Iun 27, 2006 8:33 pm
Localitate: localhost
Contact:

Mesajde Quber » Mar Ian 29, 2008 10:38 am

@mihaitha, ms o sami prinda shi mie bine ;)
A man who dares to waste one hour of time has not discovered the value of life.


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori