Nelamurire legata de link-urile reciproce catre directoare

Yahoo, Bing, Baidu, Yandex, Ask, AOL, DMOZ etc.

Moderator: Moderatori

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nelamurire legata de link-urile reciproce catre directoare

Mesajde laurell » Dum Dec 07, 2008 5:34 pm

Salutare!
In urma inscrierii unui site in mai multe directoare, unele dintre acestea te obliga sa adaugi link reciproc catre ele, ceea ce inseamna automat si un banner care apare la tine pe site.
Avand in vedere ca sunt destul de multe bannere de adaugat, ele strica practic design-ul site-ului respectiv, chiar daca sa zicem ca le pun undeva in footer jos de tot.

Eu m-am gandit sa pun toate aceste bannere intr-un div si sa le dau opacitate foarte mica sa nu se mai vada aproape deloc.
Intrebarea mea este daca am voie sa fac chestia asta, adica daca nu ii deranjeaza pe cei de la directoarele respective, sau sa nu se considere chestii ascunse de catre Google si sa penalizeze site-ul respectiv.

A aplicat cineva solutia asta?...este permisa?
Astept raspunsurile voastre cat mai concrete.

Multumesc anticipat!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Dec 07, 2008 5:45 pm

chestia asta stiu ca nu e permisa, si este specificata in majoritatea site-urilor de acest gen, pe undeva pe la conditii...

recomandarea mea este sa faci schimb cu site-uri de calitate si la celelalte doar cu cele care nu cer link reciproc (sunt o groaza, asa ca ai de unde alege)

Mai ai si solutia sa faci o pagina speciala doar pentru asa ceva, in care sa pui toate linkurile gramada...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde laurell » Dum Dec 07, 2008 6:00 pm

Am sa merg pe recomandarea ta, mi se pare o solutie foarte buna, adica link doar cu cele de calitate!

Multumesc frumos pentru raspuns!

luntrasul
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 30, 2009 5:31 pm
Contact:

Mesajde luntrasul » Lun Mar 30, 2009 6:07 pm

Birkoff scrie:chestia asta stiu ca nu e permisa, si este specificata in majoritatea site-urilor de acest gen, pe undeva pe la conditii...

recomandarea mea este sa faci schimb cu site-uri de calitate si la celelalte doar cu cele care nu cer link reciproc (sunt o groaza, asa ca ai de unde alege)

Mai ai si solutia sa faci o pagina speciala doar pentru asa ceva, in care sa pui toate linkurile gramada...



Da se poate adauga site si cu link si fara link reciprok doar ca la link reciproc ai anumite avantaje uite detalii cu si fara pe edhc.ro la ad site si aici poti sa alegi si vezi diferenta...

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mar Mar 31, 2009 9:53 am

1. topic-ul asta e rezolvat de aproape 4 luni (ajunge sa citesti ce s-a discutat ca sa vezi asta, nu trebuie sa scrie "rezolvat" in titlu neaparat)
2. discutia se referea la directoarele care de obliga sa pui backlink, deci esti putin offtopic
3. de semne de punctuatie ai auzit vreodata?


Înapoi la “Motoare de cautare si directoare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori