Google Adsense - cerere respinsa ?!

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

spooker
PHPRomania Supporter
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 19, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucale
Contact:

Google Adsense - cerere respinsa ?!

Mesajde spooker » Lun Aug 27, 2012 4:19 pm

Probleme:

- Site-ul nu respectă politicile Google

---------------------

Detalii suplimentare:

Site-ul nu respectă politicile Google: nu putem aproba cererea dvs. AdSense momentan, deoarece considerăm că site-ul dvs. nu respectă politicile Google AdSense sau regulamentul pentru webmasteri privind calitatea. Obiectivul nostru este să furnizăm agenţilor de publicitate site-uri care oferă conţinut bogat şi relevant, primesc trafic organic şi ne permit să difuzăm anunţuri bine direcţionate pentru utilizatori. Suntem de părere că, în prezent, site-ul dvs. nu întruneşte aceste criterii.


Site-ul in cauza este acesta.

Am citit pagina de suport Adsense privind continutul (Support Adsense) si nu prea vad ce anume nu respect de acolo.

Are cineva o idee, un sfat?



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Mesajde MarPlo » Lun Aug 27, 2012 6:07 pm

Salut
Ca opinie personala, probabil nu e din cauza ca se incalca ceva, ci e calitateaa considerata de ei, continutul, traficul; dupa cum mentioneaza:

Cod: Selectaţi tot

... sau regulamentul pentru webmasteri privind calitatea. Obiectivul nostru este să furnizăm agenţilor de publicitate site-uri care oferă conţinut bogat şi relevant, primesc trafic organic ...

Poate ca au marit exigentele privind continutul, adica site-ul sa fie dedicat unui anumit domeniu si sa aibe majoritar continut original. La site-ul tau, din ce am vazut, sunt materiale care se gasesc deja pe net si sunt copiate (bucati de stiri, clasamente, chiar si articolele de pe blog).
- E doar o parere personala.

Ca indemn, incearca un site cu materiale /continut creat de tine; si fara publicitate pe el pana primesti raspunsul de la ei.

spooker
PHPRomania Supporter
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 19, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucale
Contact:

Mesajde spooker » Lun Aug 27, 2012 7:13 pm

Pe langa materialele care sunt copiate, eu zic ca este destul continut personal, si aici intra blogul care are aproape in totalitate articole personale (+poze tot ale mele), mai am sectiunea de fotografii care este 100% personala, am sectiunea de utile in care am calculatoarele de salarii, de tva si de greutate, sarbatorile legale si verificarea de cnp care toate sunt facute de mine si nu copiate.
Eu zic ca este destul de mult continut original si personal.

Sunt atatea amarate de site-uri care au decat o pagina, doua si sunt facute doar pentru Adsense, si alea nu mai au probleme...
Sunt atatea bloguri personale care au Adsense, alea cum au facut? Ca eu am la fel blog, dar pe langa el mai am o gramada de alt continut original. Nu? Sa nu mai zic ca tot site-ul asta e facut de mine cod cu cod, nu e facut din plugin-uri si cms-uri asa cum sunt facute 80% din site-urile din ziua de azi...

Stiu ca nu am volum mare de continut momentan, abia m-am apucat asa mai serios de adaugat pe el, dar totusi...

Singura chestie care ma gandesc ca nu le convine astora de la Google ar fi ca site-ul nu este axat pe o tema anume, acesta avand multe chestii pe el...de la blog, la fotografii, la rezultate si clasamente, etc...

Am mai fost respins o data saptmana trecuta din motivul ca site-ul nu era UP. Cel putin asa zic ei... site-ul nu a fost down nicio secunda de cateva luni cred. O sa retrimit cererea in continuare pana se plictisesc de mine si ma accepta :lol:

hcaerks
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mar Feb 26, 2013 12:43 pm

Re: Google Adsense - cerere respinsa ?!

Mesajde hcaerks » Mie Mar 06, 2013 4:41 pm

Succes, o sa ai nevoie de multa cafea si multi ani, Google nu este o taraba unde sa te tiganesti, ei nu te accepta "din mila", totul este o afacere, nu te considera profitabil si iti dau reject, simplu.

Avatar utilizator
ion65
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 08, 2014 5:39 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Google Adsense - cerere respinsa ?!

Mesajde ion65 » Sâm Feb 08, 2014 6:48 pm

Si eu am problema asta desi nu cred ca se pune problema lipsei de continut original.
E posibil sa fie din cauza nerespectarii obligatiei de a afisa acel anunt despre cookies ?
Mai are cineva idei pe acest subiect ?


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori