Continut duplicat

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Continut duplicat

Mesajde sweetamber » Mie Mar 02, 2011 10:56 pm

Poate fi considerat de google continut duplicat daca pentru un site se scrie adresa in browser "siteulmeu.ro" si apare "http://siteulmeu.ro" iar cand se scrie cu "www" apare "http://www.siteulmeu.ro" ?



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Mar 03, 2011 12:33 am

da, google (si alte motoare de cautare) considera www si fara www ca fiind 2 domenii diferite.

solutia e sa faci redirectare permanenta pentru unul din ele
un mic tutorial cum faci asta gasesti aici
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Joi Mar 03, 2011 12:37 am

Ok, in mare am inteles,
dar la ce se refera:
"Trebuie avut în vedere că în cazul domeniilor parcate codul de mai sus va redirecta utilizatorul spre domeniul din ultimul rând."

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Mar 03, 2011 12:56 am

pai tu ai domeniu parcat?
fraza face referire la codul acela si anume daca ai un domeniu parcat (inactiv) si trimiti tot catre el se poate face o bucla infinita (browserele isi dau seama de asta si opresc redirectarea de obicei) dar e bine sa fi atent unde redirectezi.

cel mai simplu testeaza pe local vezi ce se intampla si apoi implementezi pe site...

la mine am implementat treaba asta ca oricine sa intre pe www si toate linkurile din pagini sa fie cu www (ca sa fie indexate ok)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Joi Mar 03, 2011 10:26 pm

Nu, domeniul nu este parcat.
La ceva timp dupa ce am postat am inteles la ce se refera chestia cu domeniile parcate.
Multumesc


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori