Chestii noi aparute la google

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Chestii noi aparute la google

Mesajde Birkoff » Vin Mai 15, 2009 1:10 am

Cititi despre noile facilitati introduse in motorul de cautare google

http://www.pcworld.ro/?page=node&id=17672


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
flexlm
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 15, 2009 8:53 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde flexlm » Joi Mai 21, 2009 2:15 pm

sint unii care declara ca au metode de cautare mult mai bune ca google, si cred ca curind vom asista la ceva nou in acest domeniu. Nu as indrazni sa spun ca ar putea cineva sai doboare, dar o concurenta serioasa cred ca iar pune pe ginduri :D

Kalin
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 05, 2009 9:11 pm

Mesajde Kalin » Joi Noi 05, 2009 9:37 pm

Google nu va fi egalat vreodata de vreo companie search engine.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Joi Noi 05, 2009 11:24 pm

Kalin scrie:Google nu va fi egalat vreodata de vreo companie search engine.


E na. Google era suprem la inceput, acum e un rahat de search engine.
Bing il face praf, si Yahoo Search pe care-l folosesc default la cautari il face praf.

Deci asa e, nu va fi vreodata egalat. Va fi depasit si lasat in urma.

corsar
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 4:39 pm

Mesajde corsar » Vin Noi 06, 2009 2:19 am

ma indoiesc.
-au o gramada de bani cash, orice tehnologie sau algoritm nou ar aparea, il bor plati pe loc inaintea sau in defavoarea concurentei.
-cauta constant creiere noi
-se re-inventeaza constant

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Noi 06, 2009 3:05 am

Ai vazut Microsoft Research in ultima vreme ?
Supraestimezi Google foarte foarte mult.

Exista un produs mai bun pentru fiecare produs Google.

Google Voice ? Skype.
Google Maps ? Noul Bing Maps.
Picasa ? Flickr.
Google Search ? Yahoo! Search sau Bing.
Blogger ? Wordpress.

In afara de Youtube, toate pot fi inlocuite cu aplicatii mai bune.

Deci serios, fa un pas inapoi si uita-te la ce exista pe internet, si o sa-ti dai seama ca Google e grozav dar nu chiar atat de grozav.

Si faza cu banii cash ... sunt sigur ca Microsoft dispune de o putere mult mai mare de cumparare (oferta cu Yahoo ?) si investeste cu mult mai mult in research decat o sa faca vreodata Google.
Microsoft Surface, Microsoft Seadragon, Microsoft Courier, Microsoft SenseCam, Project Natal, Microsoft Photosynth, etc etc etc ...
Toate produse noi, unice.
De la Google sincer nu stiu sa mentionez vreo chestie geniala si noua.

La Google Research sunt listate 29 de aplicatii. La Microsoft Research sunt listate 385.

Creierele noi nu ajuta vreodata o companie. Ideile noi da !
Si la Google singurele idei sunt "I'm a geek, hai sa fac ceva uber-simplu pentru useri", care sunt idei complet gresite.

Avatar utilizator
darkyndy
Senior Member
Mesaje: 295
Membru din: Vin Mar 27, 2009 3:35 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde darkyndy » Vin Noi 06, 2009 6:05 am

@Pirahna ai oarecum dreptate ca sunt softuri mai bune decat ceea ce ofera Google, dar depinde din ce unghi privesti situatia.

Google Voice ? Skype.

Nu am folosit Google Voice, nici nu stiu daca exista pentru Ro, asa ca aici nu am ce "comenta" :)

Google Maps ? Noul Bing Maps.

Bing Maps este mai frumos si uneori cu mai multe localitati/informatii, dar cand vine vorba de implementare prefer sa folosesc Google Maps. Saptamana trecuta au adaugat noi feature-uri si datorita S.O. Android impreuna cu Google Maps o sa se lucreze mai mult la acest lucru, mai exista functionalitati ca "Local Business" s.a. care sunt mai user de folosit decat ce are concurenta.

Picasa ? Flickr.

Picasa mi se pare o prostie :) iar Flickr parca era cu bani ... asa ca eu prefer imageShack.us

Google Search ? Yahoo! Search sau Bing.

Aici nu e chiar asa. In primul rand Google indexeaza mult mai bine, crawler-ul stie sa interpreteze JS, plus noile optiuni adaugate acum o luna si ceva cu refine search fac Google Search sa nu aiba rival.

Blogger ? Wordpress.

Wordpress este pun, dar are si ceva bug-uri, iar despre pluginurile de Wordpress rar gasesti unul bine documentat si acel developer sa iti ofere suportul. In schimb blogger nu e cine stie ce platforma, dar este mult mai usor de folosit si poti interactiona mai usor cu el.

Ca idee Google poate nu are cele mai bune produse, dar ele sunt facute incat le poti conecta si asta iti face viata extrem de simpla cand gasesti totul intr-un singur loc, iar din cateva clickuri ti-ai rezolvat problema.

PS: Nu sunt fan Google, dar in schimb urasc Microsoft (datorita IE-ului) :P
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.
Auto embed video from link

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Noi 06, 2009 6:13 am

darkyndy scrie:PS: Nu sunt fan Google, dar in schimb urasc Microsoft (datorita IE-ului) :P

Pai ce nu e bine cu IE-ul ?

IE este un browser extrem de capabil. IE6 in anul in care a fost facut era clar cel mai grozav. Ca sunt idioti care folosesc IE6 in ziua de azi in loc sa foloseasca IE8 e partea a doua ... uraste-i pe ei, nu pe Microsoft. Microsoft a lansat chiar IE7 gratis chiar si pentru astia cu windows pirat.

Si la IE7 - IE8 nu ai ce sa te plangi ca developer. Mie orice design imi arata exact la fel ca in Firefox.

Deci rational nu ai de ce sa urasti o intreaga companie pentru ca niste idioti nu stiu sa foloseasca produsele care trebuie.

pin8marian
Average Member
Mesaje: 93
Membru din: Lun Iun 09, 2008 10:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde pin8marian » Vin Noi 06, 2009 9:48 am

Pirahna esti fan Microsoft? Lucrezi cu tehnologiile lor (in afara de IE, motoare de cautare) ma refer tehnic: progrmare in C#. VB, ASP.NET cu VS 2005,8,10? Daca da, inseamna ca realizezi cate lipsuri au. Daca nu insemna ca nu ai facut cunostinte cu ele. Ei investesc mai mult pentru ca cumpara companiile cu totul cand vad ca exista posibilitatea de a fi depasiti pe un anumit segment. Asta fac.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Noi 06, 2009 10:14 am

M-am jucat cu asp si cu visual studio. Nu prea vad lipsurile (adica in opinia mea comparate cu alte produse sunt clar pe plus).
Nu conteaza in ce investesc mai mult, conteaza ca investesc.

Si da, daca maine ar veni la mine Microsoft sa ma angajeze ca CEO si in timp ce ma gandesc m-ar contacta si Google pentru aceeasi pozitie in compania lor, as prefera sa merg la Microsoft.

Microsoft este o companie gigant, number 1, de aia toata lumea o uraste.
La fel ca McDonald's. Toata lumea foloseste produsele si toti huiduie compania. In opinia mea suntem o planeta de ipocriti irationali.

Atat Microsoft cat si McDonald's ofera produse de calitate foarte mare, si nu cred ca exista vreun om care sa poata sa zica in mod rational cu argumente ca nu. La fel si Google, este o companie uriasa care ofera servicii de calitate foarte mare, dar nu sunt foarte multi oameni care urasc Google (si nu inteleg de ce).

pin8marian
Average Member
Mesaje: 93
Membru din: Lun Iun 09, 2008 10:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde pin8marian » Vin Noi 06, 2009 10:33 am

Hmmm. Nu as putea sa zic ca urasc produsele de la MC. Dar nu cred ca sunt recomandate pentru o viata sanatoasa. Pe cand Microsoft cred ca este recomandat pentru "o viata sanatoasa". Si aici nu era vorba de ura era vorba de faptul ca tu ai descris produsele Microsoft ca fiind Dumnezeiesti. Nu este chiar asa. Pentru un utilizator normal, da, sunt dumnezeiesti, dar pentru un senior developer uneori e un chin mare sa faci aplicatii pe platformelele lor. Iar unele nici macar documentate nu sunt(gen SharePoint). Ma rog fiecare cu parerea lui.

bucuresti
Average Member
Mesaje: 90
Membru din: Mie Sep 30, 2009 6:25 pm

Mesajde bucuresti » Sâm Noi 14, 2009 7:58 pm

Voi astia care ridicati Bing in slavi si vorbiti urat Google, cu cat v-a platit Microsoft? Get over it, Bing sucks! Google rules!

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Sâm Noi 14, 2009 11:27 pm

O foarte mare diferenta intre cele 2 companii este ca google ofera toate produsele gratis, pe cand microsoft totul pe bani.

Si parerea mea e ca ambele au produse bune si de calitate. Toate cu plusuri si minusuri, evident.

Si intradevar, IE8 are multe chestii smekere.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

Avatar utilizator
Dodo
Senior Member
Mesaje: 958
Membru din: Mar Aug 22, 2006 2:40 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Dodo » Dum Noi 15, 2009 12:59 am

De la Google sincer nu stiu sa mentionez vreo chestie geniala si noua.


De waves ai auzit ?

Lucrezi cu tehnologiile lor (in afara de IE, motoare de cautare) ma refer tehnic: progrmare in C#. VB, ASP.NET cu VS 2005,8,10? Daca da, inseamna ca realizezi cate lipsuri au.


Vorbesti fara sa cunosti si dai dovada de ignoranta. Zi-mi si mie cateva din lipsurile despre care vorbesti.

Poate ca nu e .net cea mai buna solutie pentru web dar la desktop/mobile rup norma. La cota de piata pe care o are M$, .NET e viitorul pe desktop si mobile.

Ai dat drept exemplu C#. Din punctul meu de vedere C# este sintaxa java, aproape la fel de cross-platform ca java (ruleaza mobile, web, windows dar nu ruleaza linux/mac) dar fara problemele de performanta din java si mult mai prietenos atat cu userul cat si cu programatorul.

IE este un browser extrem de capabil. IE6 in anul in care a fost facut era clar cel mai grozav. Ca sunt idioti care folosesc IE6 in ziua de azi in loc sa foloseasca IE8 e partea a doua ... uraste-i pe ei, nu pe Microsoft. Microsoft a lansat chiar IE7 gratis chiar si pentru astia cu windows pirat.


M$ trebuia sa scoata IE7 ca update high priority cel tarziu 2007.
Faptul ca au intarziat 2 ani cu asta si ca acum cu update-ul asta developerii sunt obligati sa apeleze la diferite improvizatii ca sa poata testa pe ie6 si sa-si tina windowsul up2date e deajuns cat sa demonstreze ca si ei sunt cel putin la fel de idioti ca idiotii despre care vorbesti in postul tau (utilizatorii ie6).

Nu folosi ca argument treaba cu windowsul piratat pt ca nu tine.
Windowsul pirat vine cu WGA crackuit, update-uri se fac dar nu se oboseste nimeni sa instaleze ceva ce e optional.
Update-ul la ie7 a fost optional pana-n 2009, asa s-a ajuns ca toti idiotii sa foloseasca ie6 in continuare.

Cum isi permite "o companie gigant, number 1" sa lase pe piata un browser cu vulnerabilitatile din ie6 si care nu e in stare sa randeze un site cu tehnologii din secolul 21 ?

Atat Microsoft cat si McDonald's ofera produse de calitate foarte mare, si nu cred ca exista vreun om care sa poata sa zica in mod rational cu argumente ca nu

Ce-i asa calitativ la produsele lor ?
Ai avut ocazia sa folosesti vreunul din produsele de mai jos ?
- windows 98 (primu, nu SE)
- windows ME (rusinea secolului)
- windows XP (pre-sp2)
- windows vista (pre-sp1, chiar si sp1)

Windows 7 e primul SO decent pe care l-am vazut de la ei dar hai sa analizam si aici un pic problema. Cat au lucrat la vista ? 6 ani.
6 ani in care au dezolvat cel mai prost sistem de operare din istorie si dupa 2 ani vin cu un sistem de operare cu toate conceptele schimbate (*cough*ciordite*cough*) si care culmea, functioneaza!?!
In nici un caz asta n-a fost strategie ca sa ne puna sa scoatem bani din buzunar de doua ori.

Microsoft este o companie gigant, number 1, de aia toata lumea o uraste.


Nu zic ca nu exista oameni care sa urasca o companie din astfel de motive dar iti zic ca poti sa urasti M$ si cu un motiv bun (vezi exemplul cu cumparatul de sisteme de operare).

In 2008 am fost nevoit sa-mi cumpar licente pe aproape tot ce foloseam (restul sa le inlocuiesc cu freeware) windowsul nu l-am putut inlocui asa ca m-am pus pe luat licente dar cum Microsoft nu mai vindea licente XP m-am vazut nevoit sa dau bani pe un sistem de operare care s-a dovedit a fi un gunoi si pe care n-o sa-l folosesc niciodata, doar ca sa aiba ce sa vada fanii mei de la ORDA cand imi fac controale.

Acum spune-mi tu, am motive sa urasc Microsoft ?

Exista un produs mai bun pentru fiecare produs Google.


Imi zici si mie un produs mai bun pentru google ads ?

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Noi 15, 2009 7:18 am

Microsoft nu are voie sa-ti impuna sa foloseste IE7 in loc de IE6, cum si-a luat amenzi complet aiurea doar avand un browser in sistemul de operare (care din nou nu erai fortat sa-l folosesti).

Cum isi permite "o companie gigant, number 1" sa lase pe piata un browser cu vulnerabilitatile din ie6 si care nu e in stare sa randeze un site cu tehnologii din secolul 21 ?

Microsoft nu are controlul asupra ce se afla in calculatorul oamenilor. Cand o sa isi instaleze toti Windows Vista / Windows 7 nu o sa mai fie IE6, dar inca sunt multi oameni cu XP.

De waves ai auzit ?

Nu exista asa ceva. Google Wave exista, si nu e ceva nou si inovator, e pur si simplu un mash-up al serviciilor google.

Ce-i asa calitativ la produsele lor ?
Ai avut ocazia sa folosesti vreunul din produsele de mai jos ?
- windows 98 (primu, nu SE)
- windows ME (rusinea secolului)
- windows XP (pre-sp2)
- windows vista (pre-sp1, chiar si sp1)

Am avut toate sistemele de operare Microsoft incepand de la MS-DOS 2, si nu prea am avut probleme majore cu vreunul. Momentan folosesc Vista, si la Vista nu ai absolut nici un motiv sa spui ca e un sistem de operare prost. Am versiunea Home Premium pe desktop si pe laptop, si nu am avut vreo eroare vreodata de cand e instalat (iulie 2008). Am sisteme care sa duca Vista, deci performanta nu e o problema. Singura problema ar fi performanta hard-disk-urilor, care inca e prea mica, dar se poate rezolva usor cu instructiunile oferite de mine., si evident punand hard-disk-urile pe high performance mode, cu write caching.

Windows "out-of-the-box" merge bine, nu ai cum sa zici nu. Windows tunat, merge excelent. Daca tie nu ti-au mers cum trebuie, este integral vina ta (fie ca ai configurat ceva prost, fie ca ti-ai luat calculator slab).
Eu inca nu folosesc un antivirus / firewall activ pe Vista, si nu am avut nici un purice inca ( 14 months and counting ), singurele scanari antivirus fiind facute cand downloadez un fisier cu Firefox.

Cred ca ar trebui sa-mi fac servicii de instalare si configurare Windows, pentru ca vad ca lumea nu se pricepe. Eu am avut mai multe erori cu Linux (Ubuntu, Fedora) decat cu Windows (si nu sunt praf la Linux, din contra).

In nici un caz asta n-a fost strategie ca sa ne puna sa scoatem bani din buzunar de doua ori.

Te obliga cineva ? Eu mai tin Vista 1-2 ani, ca imi merge foarte bine.

Imi zici si mie un produs mai bun pentru google ads ?

Nu exista Google Ads. Ai Adwords sau Adsense.
Produse mai bune decat Google Ads ? Microsoft Advertising. Clicksor.
Nu sunt mai populare ca Google Adwords, clar, dar sunt mai bune, si fiind concurenta, iesi mai ieftin la ei decat la Google si ai si rezultate mai bune.
Ai targeting nenorocit (poti sa afisezi reclame specific pentru femei de 22 de ani din orasul nu stiu care), poti sa faci reclame pentru tv, mobile, games, evident social sites, Facebook, Digg, Zune ...
Ca advertiser mediu-mare, cu Microsoft te bagi. Ca advertiser mic care vrea sa cheltuie numai 100 dolari pe reclame, Google is your choice.

Deci repet, supraestimezi Google si subestimezi Microsoft.
Putem sa avem si o conversatie Apple vs. Microsoft daca vrei, unde din nou Microsoft castiga.
:lol:


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori