Metadescrieri duplicate

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

mirceabondar
Average Member
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Mai 29, 2010 7:42 pm

Metadescrieri duplicate

Mesajde mirceabondar » Lun Ian 28, 2013 9:48 am

Folosesc prestashop ca platforma de magazin online. Magazinul este cu pliante publicitare iar ca produse am pliante a4, a5, a6, 1/3 din a4 de diferite tiraje. Intrebarea mea este cum as putea scrie o descriere si un titlu pentru fiecare produs in parte avand in vedere ca este un singur produs si difera decat tirajul si formatul. Eu am scris cam asa:

Primul produs:
Titlu: Pliant 1/3 din A4 - tiraj 500
Descriere: Pliant 1/3 din tiparit pe hartie lucioasa de 135 grame, tiraj 500 bucati
Cuvinte cheie: pliant,pliante,pliant 1/3 din a4,pliante a4
Url: pliant-1-pe-3-din-a4-tiraj-500

Produsul 2:
Titlu: Pliante format 1/3 din A4 - tiraj 1.250
Descriere: Pliant format 1/3 din a4 tiparit pe hartie lucioasa de 135 grame, tiraj 1.250 bucati
Cuvinte cheie: pliant,pliante,pliant format 1 pe 3 din a4,pliant 1/3 din a4 tiraj
Url: pliant-1-pe-3-din-a4-tiraj-1250.

De asemenea ma intereseaza daca se considera duplicat cele de mai sus. Si daca afecteaza intrun fel pozitia in google.



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Metadescrieri duplicate

Mesajde ViezuREX » Lun Ian 28, 2013 12:01 pm

Daca vrei sa pui descriere si titlu pentru fiecare produs este OK insa nu folosind tag-urile <title> sau <meta name="description">, acestea sunt relative la intregul document afisat, deci nu pot fi folosite pentru produse. Pentru produse ai doua variante:
1 - Folosesti tag-uri <H1><h2>etc.
2 - Folosesti o schema de structurare a datelor cum este explicat aici.

Eu iti recomand combinarea celor 2 variante :wink:


Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori