Site nou

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

valls
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 25, 2011 11:08 pm

Site nou

Mesajde valls » Mar Ian 15, 2013 11:26 pm

Salut,


Am deschis de curand site-ul acesta de cursuri pentru studenti (aproximativ o saptamana).
Nu sta rau la trafic dar nu este tocmai traficul pe care mi l-am propus si anume 500 pe zi urmand sa creasca pana la 1000 in 2 luni.
Traficul din Google este aproape inexistent. pana acum am avut aprox 1.500 de vizitatori unici, 30.000 de afisari asta in 8-9 zile. trafic din promovarea ce am facut-o eu exclusiv pe Facebook.

Ce as putea sa ii fac sa atrag trafic din Google?
Am incarcat sitemap si din 100 de linkuri Google a indexat doar 6... De ce?

Inca un lucru. Reclamele Adsense sunt puse ok? am un RPM sub 1 dolar in condtiile in care fac mia de afisari pe zi...
Astept sfaturile voastre



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Site nou

Mesajde ViezuREX » Mie Ian 16, 2013 8:04 am

Ar fi mai multe chestii:
1 - Faptul ca nu s-au indexat decat 6 link-uri din sitemap nu trebuie sa te ingrijoreze, vei vedea ca in timp se indexeaza aproape toate
2 - Cam tot continutul site-ului tau este restrictionat, de aici si imposibilitatea crawler-ului Google de a vedea si indexa continutul
3 - Nu ai folosit corect si complet elementele de head-line <Hx> pentru ierarhizarea continutului, din cate vad ai folosit doar <h1> si asta de cateva ori, apoi ai sarit peste <h2> si ai trecut la <h3>, asta nu e OK
4 - Ca sa il "bucuri" mai mult pe Google si sa iti indexeze mai bine informatia incearca sa adaugi informatiile necesare structurarii datelor, despre cum se face gasesti aici.
5 - Nu folosi cuvantul HOME in title
6 - Nu ai folosit tag-ul STRONG asta ar fi dat mai mult relevanta anumitor cuvinte sau elemente din site

valls
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 25, 2011 11:08 pm

Re: Site nou

Mesajde valls » Sâm Ian 19, 2013 4:06 pm

Am facut ce ai zis.. tot nu da semne ca ar vrea sa intre in google. Daca il caut derivat.ro imi zice ca vreau sa caut deriva... de termenu "derivat" nici nu mai vorbesc..

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Site nou

Mesajde ViezuREX » Sâm Ian 19, 2013 4:51 pm

Indexarea in Google nu se intampla de pe o zi pe alta, trebuie sa ai putintica rabdare.


Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori