Indexare Google ciudata(or...my mistake)

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
vladpre92
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Vin Oct 10, 2008 7:51 pm
Localitate: Slatina
Contact:

Indexare Google ciudata(or...my mistake)

Mesajde vladpre92 » Dum Sep 09, 2012 6:29 pm

Salutare!

Am un site care are continutul structurat pe categorii.
Pentru fiecare categorie am rescris URL-ul in felul urmator(ceva de genul):
www.nume-domeniu.ro/numecategorie-cuvan ... -date.html
Pentru fiecare articol din categoria respectiva am rescris URL-ul in felul urmator:
www.nume-domeniu.ro/numecategorie/nume-articol.html

Problema este ca domnul Google imi indexeaza URL-uri de genul :
www.nume-domeniu.ro/numecategorie , care normal , devin erori 404 si Error Log-ul meu este plin cu aprox 200 de erori ,zilnic.

Trebuie sa mai specific ca aceste probleme au aparut in urma cu cateva zile cand host-ul meu a avut ceva probleme si a fost cazut cateva ore).Credeti ca este posibil ca hostul sa fi facut ceva schimbari de care eu sa nu imi dau seama si sa imi afecteze site-ul?

Aceste probleme au aparut la toate site-urile(3 la numar),daca apareau doar la unul dintre ele puteam sa spun ca este o eroare de script.

Error Log-ul meu arata ceva de genul:

[Sun Sep 09 10:31:18 2012] [error] [client 88.54.188.178] File does not exist: /home/etc/public_html/director/nume-categorie
[Sun Sep 09 10:31:17 2012] [error] [client 199.19.249.196] File does not exist: /home/etc/public_html/director/nume-categorie
[Sun Sep 09 10:31:17 2012] [error] [client 213.82.45.148] File does not exist: /home/etc/public_html/director/nume-categorie
[Sun Sep 09 09:52:44 2012] [error] [client 108.166.76.44] File does not exist: /home/etc/public_html/director/nume-categorie
[Sun Sep 09 09:52:43 2012] [error] [client 94.232.118.49] File does not exist: /home/etc/public_html/director/nume-categorie
[Sun Sep 09 09:52:42 2012] [error] [client 50.112.244.42] File does not exist: /home/etc/public_html/director/nume-categorie


Ce solutii ar fi pentru aceasta problema?

Mersi anticipat pentru raspunsuri,si pentru rabdarea care va trebuie sa cititi acest post. :)


http://www.filmeonlinetv.net
Seriale online si filme subtitrate

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Sep 10, 2012 2:21 am

daca zice ca nu exista inseamna ca la momentul indexarii acel link a dat un 404 not found.

solutia e sa verifici manual fiecare din linkurile respective sa vezi ca sunt ok (sa verifici si ce headere returneaza poate ca pagina e ok dar ai header de 404)
dupa aia sa mergi in webmaster tools sa dai reindexare (Sau sa astepti noua reindexare)
e posibil sa fi avut si tu probleme cu mod_rewrite la momentul respectiv...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
vladpre92
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Vin Oct 10, 2008 7:51 pm
Localitate: Slatina
Contact:

Mesajde vladpre92 » Mar Sep 11, 2012 7:50 am

Am inteles.Link-urile respective nu sunt ok , este normal sa dea un 404 not found pentru ca acele link-uri nu exista in sitemap-ul meu,si nici in scripturile mele . Probleme cu mod_rewrite nu cred ca am avut pentru ca aceste erori au aparut dintr-o data(acum cateva zile) la cele 3 site-uri ale mele gazduite de acelasi host,in conditiile in care primul site este gazduit la ei de aproape 2 ani,si nu am facut modificari in .htaccess-ul lui de cand l-am publicat . Insa nu reusesc sa inteleg cum a ajuns Google sa imi indexeze link-uri de genul: numedomeniu.ro/cuvant-cheie cand eu am url-ul structurat astfel: numedomeniu.ro/cuvant-cheie/articol.html
Oricum,o sa astept sa vad ce se intampla in continuare.
http://www.filmeonlinetv.net
Seriale online si filme subtitrate

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Mesajde Mariusiky » Mie Sep 12, 2012 11:31 pm

Probabil ai tag-uri, si i-ai dat sa indexeze tagurile, in loc de articole.

Avatar utilizator
vladpre92
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Vin Oct 10, 2008 7:51 pm
Localitate: Slatina
Contact:

Mesajde vladpre92 » Vin Sep 14, 2012 11:43 am

Nu,nu i-am dat sa indexeze tag-urile.Acum cateva zile hostul meu a avut ceva probleme.Dupa asta am observat in Google Webmasters Tools ca Googlebot-ul nu a putut sa imi acceseze fisierul meu robots.txt(normal daca am avut host-ul cazut).Credeti ca de aici a plecat toata treaba asta?
http://www.filmeonlinetv.net
Seriale online si filme subtitrate


Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori