Decadere site / posibila banare

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
cvlan
Average Member
Mesaje: 94
Membru din: Dum Ian 11, 2009 9:13 pm
Localitate: Fetesti
Contact:

Decadere site / posibila banare

Mesajde cvlan » Joi Feb 25, 2010 10:53 pm

Daca un site care era in primele 5 rezultate pe google decate (intr-o luna ajunge pe pegina 2 si dupa inca o luna si putin ajunge pe pagina 6) pe site nu s-a mai adaugat continut nou de cateva luni bune, nu s-au mai adaugat link-uri spre el dar s-au mai efectuat modificar in script ceea ce stiu k nu e prea bine. E posibil sa fi luat o penalizare de la domnul Google sau e ceva normal pentru ca google nu a mai vazut miscare buna pe site de cateva luni bune (continut nou si link-uri spre el) ba chiar a vazut modificari ale scriptului ?

Dar daca am un host pe care tin 10 site-uri toate au acelasi ip si 3 site-uri sunt penalizate rau de domnul Google e posibil sa am probleme si cu celelarte sau pot primi penalizare si la restu doar daca bag link-uri spre ele pe site-urile penalizate ?

Am pus aceste intrebari deoarece chiar am un host pe care tin mai multe site-uri si toate au acelasi ip si banuiesc k am 3 site-uri de pe acest host care au fost penalizate de google deoarece aveau cam acelasi continut (eu banuiesc k am primit penalizare deoarece aceste 3 site-uri despre care vorbesc au cam 6 luni vechime si la cautarile care ma asteptam sa ajung cat mai infata pe google sunt foarte departe de la pag 15 in colo, nu sunt sigur k e penalizare deoarece nu au o vechime foarte mare)
Site-ul care cred k a obtinut penalizare de la google este jocuri-gratis-online[.]info deoarece la cautarea [jocuri gratis online] este pe pozitia 188 in momentul de fata.

Si de cateva luni de cand cred k acest site a obtinut penalizare de la domnul GOOGLE au decazut si alte site-uri e din cauza la cel penalizat sau au decazut deoarece nu s-a mai adaugat continut nou de ceva timp si nu au mai fost aduse link-uri spre ele au fost lasate in pace. Care credeti k este motivul si ce sfat mi-ati putea da ?

Exista mai multe tipuri de penalizari (penalizari care te duc cateva pagini mai in spate, penalizari care te scot din google, penalizari pe ip) sau metoda de penalizare este una standard ?
Va multumesc.



alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Dum Iun 06, 2010 7:19 pm

Faptul ca ai inceput o campanie de link building si la un moment dat te-ai oprit, in primul rand concurenta a lucrat mai mult, in al 2lea rand trebuie tinut cont de faptul ca seo trebuie facut constant la un site, pana urca, apoi va trebui si mentinut acolo in top.

Ultra
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 08, 2010 6:03 pm

Mesajde Ultra » Mar Iun 08, 2010 11:43 pm

alisssa2003 scrie:Faptul ca ai inceput o campanie de link building si la un moment dat te-ai oprit, in primul rand concurenta a lucrat mai mult, in al 2lea rand trebuie tinut cont de faptul ca seo trebuie facut constant la un site, pana urca, apoi va trebui si mentinut acolo in top.


Buna alisa, ideea ta mi se pare chiar f buna, de fapt e chiar logica, insa, in dorinta de a-mi imbogati cunostintele, am sa te rog sa dezvolti putin subiectul, adica ce metode ar fi de mentinere a unui site in top, considerand ca a ajuns acolo? Adica ce metode ar fi optime? Ex: -imbogatirea sitului cu niste noutati, plus - introducere sistematica de linkuri sau parteneri etc? Ma intereseaza subiectul deoarece am intentia sa urc un site nou...

alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Mar Iun 08, 2010 11:51 pm

Cand vrei sa urci un site intampini anumite dificultati, acest lucru se realizeaza in functie de domeniul site-ului respectiv, uneori urca mai repede, alteori poate dura cateva luni, depinde si de concurenta, de anumite criterii dupa care sunt categorisite ca sa zic asa site-urile. Inainte de a incepe procesul de urcare ca sa ii spunem asa pentru un site, este necesar sa efectuam un studiu al concurentei si un studiu asupra site-ului respectiv. Putem discuta mai multe detalii si pe messenger, id = nume de profil.

alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Mie Iun 09, 2010 12:13 am

Imbogatirea site-ului cu niste noutati este indicata, precum si introducerea sistematica de linkuri. In ceea ce priveste partenerii recomand orice in afara de link exchange.

Ultra
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 08, 2010 6:03 pm

Mesajde Ultra » Mie Iun 09, 2010 12:20 am

alisssa2003 scrie:Imbogatirea site-ului cu niste noutati este indicata, precum si introducerea sistematica de linkuri. In ceea ce priveste partenerii recomand orice in afara de link exchange.


Aoleu! Si eu care mi-am facut un tabel asa de frumos pt parteneri! Unde mai pui ca am facut si un modul foarte dragut pt parteneri, ca sa le pun eventualele bannere, si link excange! Da m-ai speriat binisor Alisssa!! De ce nu este recomdat pls? Din cauza ca pot sa te ignore si sa-ti scoata linkul de pe pagina lor catre a mea? Sau de ce pls, ca sa stiu sa ma feresc!


/*
Apropo, daca esti draguta, ti-am dat un add pe mess, daca m-am prins eu bine in legatura cu id-ul tau, lol! Si bineinteles, daca nu te-ai culcat inca! pmpl
*/

alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Mie Iun 09, 2010 12:38 am

Nu spun sa nu faci deloc link exchange, insa aceste link-uri venite dinspre alte site-uri (“incoming links”) se pot obţine si prin alte metode. Link exchange-ul este recomandat cand site-ul cu care faci link exchange are autoritate si ranking mai bun decat al tau, pentru ca iti transfera o parte din autoritatea lui. Plus ca link exhange-ul ajuta uneori la trafic, mai ales banner exchange-ul. Insa daca site-urile au o valoare egala sau site-ul cu care faci link exchange are o autoritate mai mica decat al tau nu este recomandat sa faci schimb.

Ultra
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 08, 2010 6:03 pm

Mesajde Ultra » Mie Iun 09, 2010 1:31 am

pffffffff, mdahhh... Se vede treaba ca ori imi angajez 2 amazoance dragutze sa le faca cu ochiul la aia care au rank mai bun decat al meu sa ii pun la parteneri, ori ma pun cu burta pe carte iar la seo... Cine mai zicea ca viitorul suna bine, il rog sa-mi dea sms urgent, am cateva sa-i zic! :D

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Joi Iun 10, 2010 12:41 am

alisssa2003 scrie:Imbogatirea site-ului cu niste noutati este indicata, precum si introducerea sistematica de linkuri. In ceea ce priveste partenerii recomand orice in afara de link exchange.

Referitor la imbogatirea site-urilor, este vreo problema daca unui site aflat pe primele pozitii in Google, ii mai adaug cateva pagini?
Adica acele pagini sunt vazute ca si continut nou, sau site-ul in intregime este vazut ca fiind nou si ... nu mai e de gasit in fata?

alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Sâm Iun 12, 2010 12:19 am

Doar acele pagini sunt vazute ca fiind continut nou si nu influenteaza pozitiile din SERPs, se poate doar intampla sa aiba loc o mica fluctuatie dupa care site-ul va reveni in primele pozitii. Ideal este ca acel continut sa fie unic.

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Dum Iun 13, 2010 12:42 am

Continutul va fi unic ( mi-a zis mie cineva ca asa e cel mai bine :D ). Acum lucrez la el. Probabil ca in cateva zile va fi gata.

alisssa2003
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 2:02 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde alisssa2003 » Dum Iun 13, 2010 12:44 am

Ma bucur :wink:

electronicenet
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 17, 2016 12:43 pm
Contact:

Re: Decadere site / posibila banare

Mesajde electronicenet » Lun Sep 19, 2016 3:02 pm

Promovarea la un site trebuie facuta pe toata durata de viata a site-ului, sigur la inceput mai intens, apoi ina sa fel incat sa te mentii macar unde ai ajuns.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Decadere site / posibila banare

Mesajde nevvermind » Mar Sep 20, 2016 11:38 am

Salut, electronicenet.

a) Esti vag. Ce spui tu se aplica si la gimnastica.
b) Ai raspuns unui thread zombie, din 2010. Nu-i invia.

Stiu ca e al doilea tau reply, dar fii mai atent. La "ce" si "unde".
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/


Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori