Domeniu .com sau .ro pentru google?

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

iulius_com
Junior Member

Domeniu .com sau .ro pentru google?

Mesajde iulius_com » Mar Mar 31, 2009 11:50 pm

Buna,

Am realizat un site care se adreseaza numai publicului din Romania si vreau sa il promovez in google .

Trebuie sa aleg ca domeniu intre .ro si .com

Care considerati dintre cele doua extensii de domenii ar avea mai multa priritate in pagina la cautarea realizata de persoanele care locuiesc pe teritoriul Romaniei dar care nu folosesc nici o extra optiune gen "pagini in limba romana" sau "pagini din romania" la cautarile in google?

Birkoff
Senior Member

Mesajde Birkoff » Mie Apr 01, 2009 12:00 am

.ro as alege eu pentru ca google si-a schimbat modalitatea de afisare a rezultatelor, acum ofera rezultate bazate pe profilul userului...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Pirahna
Senior Member

Mesajde Pirahna » Mie Apr 01, 2009 12:06 am

Daca e numai pentru romani, e clar ca .ro

.com e pentru "international"

iulius_com
Junior Member

Mesajde iulius_com » Mie Apr 01, 2009 1:45 am

Stiu ca domeniile com sunt pt international si domeniile ro sunt pt Romania dar google afiseaza un site in fata la cautare numai pt ca e ro in comparatie cu un altul care international ?

Asa poti sa zici ca un site care este com pt faptul ca se adreseaza pe plan mondial ar trebui sa aiba o prioritate mult mau mare ca pe informatiile din el se bazeeaza mai multe tarii ...

Poti sa imi dovedesti ca ai dreptate cum ca un domeniu ro are mai multa prioritate ..

Multumesc :wink:

MarPlo
Senior Member

Mesajde MarPlo » Mie Apr 01, 2009 8:28 am

Daca vei cauta de ex. "director seo" pe google.ro vei vedea in prima pagina mai multe domenii.ro, iar daca vei cauta pe google.com nu vei gasi nici un domeniu .ro in prima pagina.
Deci pe google.ro domenii .ro au aparut mult inaintea altor domenii internationale si cum pt. cautare pe google din Romania esti redirectionat pe google.ro, cu un domeniu.ro ai sanse mai mari de a aparea in primele pagini.

Mai departe depinde si promovarea.

Seotop
PHPRomania Supporter

Mesajde Seotop » Mie Apr 08, 2009 10:32 pm

Oricum continutul va avea o relevanta puternica.
Si bineinteles promovarea lui....
Pentru continut romanesc nu cred ca ar fi atat de important daca este .ro sau .com ambele se pot promova la fel pe .ro
Caut in Romania

iulius_com
Junior Member

Mesajde iulius_com » Joi Apr 09, 2009 2:12 am

Cuvantul "director" are origine locala deorece ca exemplu englezi folosesc cuvantul "folder" si google interpeteaza limibile si de asemena verifica zona de provenire a cuvintelor si a utilizatoriilor deaceia pentru cuvantul "director seo" se ofera prioritate pagiinilor din Romania.

In acelasi timp iti dau drepatate cu faptul ca google ofera o orecare prioritate paginilor din Romania ... lucru care l-am observat folosint cvantul "SEO" pe mai multe pagini dedicate de google tarilor gen www.google.ro sau www.google.co.uk .... si lista continua :wink:

Concluzie personala:
Google iti ofefera o pozitie mai buna daca stie-ul tau apartine tarii de unde provine utilizatorul.

Seotop
PHPRomania Supporter

Mesajde Seotop » Joi Apr 09, 2009 9:14 am

Pe un domeniu .com poti face mai multe sectiuni de exemplu in romana si in engleza, etc...
poti sa faci asta si pe .ro dar continutul in engleza te avantajeaza pe .com.
Caut in Romania

crivion
Senior Member

Mesajde crivion » Dum Apr 12, 2009 11:44 pm

n-are importanta intre astea doua
pui un meta cu language = RO si gata cu profilu userului
deci alege .com ca e mai ieftin si practic

evolution
Average Member

Mesajde evolution » Vin Mai 22, 2009 12:56 pm

Daca e in limba romana si e pentru ro obligatoriu ia-l cu extensia .ro
Te va ajuta foarte mult cand rankezi fata de domeniu.com

Seteaza si din Webmaster Tools la Targeted Country: Romania .

Daca e hostat in RO e si mai bine , dar nu cantareste asa mult (poti sa il tii fara probleme in SUA de ex)

Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”