probleme cu un cod de programare

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

Gradini
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 12, 2016 10:06 pm

probleme cu un cod de programare

Mesajde Gradini » Vin Feb 12, 2016 10:41 pm

buna seara
intampin o problema la o pagina pe care trebuie sa o modific cat mai rapid .

O pagina pusa online are in spate o pagina de admin in care puteam sa editez un text.
Problema este ca are un bug pe undeva in codul de programare deoarece textul nu se mai poate sterge, modifica, nimic...
Cine m-ar putea ajuta pe partea aceasta sa imi comunice ce se poate face si ce este gresit la codul respectiv?
Multumesc anticipat!



takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: probleme cu un cod de programare

Mesajde takedown » Sâm Feb 13, 2016 6:01 pm

In primul rand, in ce limbaj de programare este scrisa aplicatia? Folosete baza de date, daca da, ce baza de date, MySQL? Daca foloseste MySQL si acel text este preluat din baza de date, atunci problema este aici, modificarile ce doresti sa le faci, nu se reflecta si in baza de date, posibil sa fie o eroare umana sau cine stie.. in fine, trebuie mai multe detalii, apare o anumita eroare etc.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: probleme cu un cod de programare

Mesajde ViezuREX » Dum Feb 21, 2016 6:10 pm

Are dreptate @takedown cu detaliile solicitate dar din moment ce intrebarea este pusa aici, pe phpromania.net, am sa merg mai departe considerand ca este vorba despre o aplicatie PHP.
Nu cred ca iti poate da cineva un raspuns fara a vedea codul care genereaza problema sau contine bug-ul.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme cu un cod de programare

Mesajde vectorialpx » Mar Feb 23, 2016 2:15 pm

Gradini scrie:O pagina pusa online are in spate o pagina de admin in care puteam sa editez un text.

Cu siguranta te poate ajuta persoana care a realizat pagina.
Un bug care apare "din senin" este cauzat fie de modificarea versiunii de PHP care nu mai este companibila,
fie codul a fost modificat. Codul nu se altereaza singur.

SAU codul depinde de chestiuni externe (librarii sau altele)

Oricum ar fi, un programator trebuie sa-ti faca debug pe cod. Acest post nu te ajuta cu nimic.


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori