noua sintaxa, mysqli

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

dianagaby2002
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 05, 2015 10:09 am

noua sintaxa, mysqli

Mesajde dianagaby2002 » Mar Sep 29, 2015 9:59 am

Salut!
Am folosit

Cod: Selectaţi tot

$con = mysqli_connect($db_host, $db_user, $db_pass, $mysql_db);
si restul de functii noi de mysqli si nu am nicio eroare, se introduce corect totul in baza de date daca ma conectez la baza de date locala, care e pentru testarea codului. Daca ma conectez la o alta baza de date de pe un alt server, imi spune: Warning: mysqli_connect(): The server requested authentication method unknown to the client [mysql_old_password], Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, boolean given, Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given.

Aceleasi erori le aveam cand lucram cu BD locala dar cu mysql simplu. Acum cu mysqli imi merge bine la BD locala, dar da erori la cealalta. 8O

Daca are vreo legatura, BD locala nu are parola (si utilizatorul e root); iar cealalta BD are parola.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: noua sintaxa, mysqli

Mesajde Birkoff » Mar Sep 29, 2015 11:37 pm

1) poti folosi clasa asta http://sqlclassphp.sourceforge.net/inde ... hp-example
e simpla de folosit si merge cu mai multe tipuri de bd fara sa modifici codul (ai in fisierul de dwld mai multe exemple cu diferite bd)
2) eroarea ta zice ca serverul sql cere parola la autentificare si tu incerci sa te conectezi fara parola
3) dupa conectarea nereusita, tu (in cod) mergi mai departe si incerci sa faci o interogare dar nefiind facuta conexiunea al doilea parametru e false in loc de resursa si daia iti da si eroarea la linia cu Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, boolean given
corect ar trebui sa verifici fiecare pas (vezi exemplele din clasa de la punctul 1 acolo se previn astfel de erori de incepator)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

dianagaby2002
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 05, 2015 10:09 am

Re: noua sintaxa, mysqli

Mesajde dianagaby2002 » Joi Oct 01, 2015 10:22 am

Birkoff scrie:1) poti folosi clasa asta http://sqlclassphp.sourceforge.net/inde ... hp-example
e simpla de folosit si merge cu mai multe tipuri de bd fara sa modifici codul (ai in fisierul de dwld mai multe exemple cu diferite bd)


SQL Class PHP not found, iar parola de la BD nu pot sa o modific(mi s-a spus pe un alt forum sa o introduc din nou).

Cu mysql clasic de asemenea nu ma pot conecta la baza de date pentru ca la erori spune ca e invechit si trebuie sa adopt mysqli sau PDO. Dar imi da eroare si la mysqli.

Asta e varianta cu mysqli:

Cod: Selectaţi tot

$mysql_db = '[color=#4040FF][color=#8040FF]xxxxxxxxxxxxxxxx[/color][/color]';


$db_host = "[color=#8000FF]***************[/color]";
$db_user = "[color=#8000FF]***********[/color]";
$db_pass = "[color=#8000FF]*****[/color]";

$con = mysqli_connect($db_host, $db_user, $db_pass, $mysql_db);

[color=#00BF40]// Check connection[/color]
if (mysqli_connect_errno())
  {
  echo "Failed to connect to MySQL: " . mysqli_connect_error();
  }

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: noua sintaxa, mysqli

Mesajde Birkoff » Joi Oct 01, 2015 11:44 am

de aici o descarci http://sourceforge.net/projects/sqlclassphp/files/ si tot acolo ai si exemplele...

parola o pui in script la functia cu care faci conectarea la mysql exemple ai in manualul php
http://php.net/manual/en/function.mysqli-connect.php

ps. ti-am trimis un mail acum 2 zile, daca raspundeai la el te rezolvam cu problema asta de atunci in pm...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 50 vizitatori