vreau sa curl o pagina, dupa submit

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

Avatar utilizator
fabby
Senior Member
Mesaje: 1071
Membru din: Lun Aug 30, 2004 11:51 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

vreau sa curl o pagina, dupa submit

Mesajde fabby » Joi Aug 20, 2015 5:05 pm

va salut.
in momentul in care completez un formular cu un business name si city, dupa ce dau submit se incarca o pagina cu rezultate. as vrea cu curl sa extrag acele date. problema este, ca in momentul in care se da submit la formular se intampla niste chestii:
1. se apeleaza o functie, care face un request de tip post, in care se trimite ce am completat eu, iar probabil pe baza lor se genereaza un token
2. dupa care se face un redirect catre pagina de rezultate, cu acel token adaugat in url.

intrebarea mea este, cum pot face eu acesti pasi, cu curl ca sa ajung la pagina de rezultate?


Today is a good day for... php
www.anunturi-utile.ro - anunturi gratuite

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: vreau sa curl o pagina, dupa submit

Mesajde nevvermind » Joi Aug 20, 2015 5:11 pm

faci un req post cu curl, nu?
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

Avatar utilizator
fabby
Senior Member
Mesaje: 1071
Membru din: Lun Aug 30, 2004 11:51 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa curl o pagina, dupa submit

Mesajde fabby » Joi Aug 20, 2015 5:50 pm

da, curl voi folosi
Today is a good day for... php

www.anunturi-utile.ro - anunturi gratuite

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: vreau sa curl o pagina, dupa submit

Mesajde nevvermind » Joi Aug 20, 2015 6:53 pm

Da, cred c-am inteles asta. :P

Spuneam ca poti folosi curl sa faci un request POST catre acea pagina, cu follow redirect, si vei primi pagina de rezultate.
Am inteles gresit?
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

Avatar utilizator
fabby
Senior Member
Mesaje: 1071
Membru din: Lun Aug 30, 2004 11:51 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa curl o pagina, dupa submit

Mesajde fabby » Joi Aug 20, 2015 10:08 pm

problema e, ca asa cum ziceam mai sus, in momentul in care se face click pe butonul de submit ar formularului, se activeaza un jquery, in care se face o cerere catre o pagina php prin post in care se trimit si datele json serializate, care da un token, si cu acel token se formeaza url-ul si javascriptul face redirect catre acel url, care este de fapt pagina de rezultate. acea pagina de rezultate este logic ca nu are nici un fel de date de post, ca nu se face submit la formular ci se face redirect din javascript.
ma gandesc ca ar fi 2 posibilitati:

ori acel token contine si datele puse de mine in formular, ori datele se stocheaza intr-un cookie (atunci cand se apeleaza acel php) + cu acel cookie de verificare se afiseaza pagina de rezultate
Today is a good day for... php

www.anunturi-utile.ro - anunturi gratuite


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori